fb Wirtualny spacer

Osada obronna

Osada obronna z początków epoki brązu /1900 – 1600 p.n.e./ w Bruszczewie, gmina Śmigiel, województwo wielkopolskie – Polska.

Osada obronna w Bruszczewie jest związana z kulturą archeologiczną, zwaną unietycką. Pod względem znaczenia naukowego, należy ona do unikatowych obiektów archeologicznych w europejskiej skali.

Była zabudowana na planie koła o średnicy około 100 m. Dla celów obronnych wykorzystano dogodny układ terenu – półwysep wcinający się w dolinę rzeki Samicy, dodatkowo odcinając go od wysoczyzny fosą o szerokości 20 m i sięgającą 4 m głębokości. W ten sposób powstała sztuczna wyspa. Dla wzmocnienia cech obronnych osadę otaczała ponadto podwójna palisada z balów dębowych. Od strony rzeki umocnienia wzmacniało ogrodzenie drewniane i podwójna ściana plecionkowa. Na osadę prowadziły dwa wejścia: północnozachodnie – w stronę wysoczyzny i północnowschodnie – w kierunku rzeki /brodu?/.


Centrum osady zajmowała zabudowa mieszkalna i produkcyjna. Wzdłuż pasa umocnień istniała wolna przestrzeń /okolna ulica ?/. Domy miały konstrukcję słupową dlatego też zachowały się tylko skromne ich relikty. Odkryte zostały liczne ślady różnorodnej wytwórczości rzemieślniczej. Najważniejsza jest metalurgia. Na osadzie w Bruszczewie istniał warsztat odlewnika – jeden z najstarszych znanych w Europie. Pochodzą z niego narzędzia odlewnicze /np. gliniane dysze do miechów, formy odlewnicze, tygle, łyżki odlewnicze, podkładki/, jak również ślady po samym procesie wytopu /kawałki pokruszonego surowca brązowego, odpryski metalu powstałe w trakcie wlewania do formy/. Znaleziono ponadto wytwory, w tym również ze śladami procesu odlewania /tzw. nadlewki i szwy odlewnicze/. Ponadto ludność zamieszkująca osadę trudniła się: garncarstwem, rogowiarstwem, krzemieniarstwem, kamieniarstwem, produkcją tekstyliów /zwłaszcza z owczej wełny/, a także tak skomplikowaną działalnością jak dziegciarstwo /wytwarzanie tzw. smoły z kory brzozowej/.

Ludność osady utrzymywała rozległe kontakty z innymi wspólnotami terenów Niemiec, Czech i Moraw oraz wybrzeży Bałtyku. Była ona zapewne pośrednikiem w dalekosiężnej wymianie takimi dobrami jak metal czy bursztyn.

Osadę obronną w Bruszczewie otaczało wiele mniejszych osiedli. W pobliżu znane są również bogato wyposażone wytwory złote, brązowe i bursztynowe, groby kurhanowe /tzw. kurhany książęce/. Można więc powiedzieć, że była ona centrum całego rejonu rozwijającego się nieprzerwanie przez kilkaset lat.

Celine Outlet

 
Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych