2014-08-29

Sikawkowe zawody w mieście wiatraków

XI Europejskie i XIV Krajowe Zawody Sikawek Konnych odbyły się 17 sierpnia na śmigielskim hipodromie. Impreza organizowana przez Zarząd Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Kościanie wspólnie z Oddziałem Wojewódzkim Związku OSP RP Województwa Wielkopolskiego im. generała Stanisława Taczaka i samorządami Powiatu Kościańskiego po raz drugi odbyła się w mieście wiatraków. Jak co roku honorowy patronat nad imprezą sprawował Waldemar Pawlak – Prezes Zarządu Głównego ZOSP RP.
Na zawody zjechały drużyny pożarnicze zagraniczne z: Czech, Węgier, Słowacji i Niemiec oraz z całej Polski. Konkurencje odbywały się w trzech kategoriach: kobiece drużyny pożarnicze, drużyny zagraniczne oraz męskie drużyny pożarnicze. Zwycięskie drużyny męskie i zagraniczne mogły się również ubiegać o Grand Prix Zawodów.
Zawody rozpoczęły się od uroczystego wprowadzenia drużyn na hipodrom, którego dokonał Komendant Zawodów Dh Grzegorz Stanisławiak przy akompaniamencie Młodzieżowej Orkiestry Dętej w Śmiglu, zaś otwarcia zawodów dokonał Dh Kazimierz Król - Członek Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP Województwa Wielkopolskiego, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Kościanie. Impreza była też okazją do wręczenia honorowych odznaczeń. Krzyże "Za propagowanie idei organizacji Europejskich i Krajowych Zawodów Sikawek Konnych” otrzymali: Wojciech Ziemniak – Poseł na Sejm RP, Feliks Banasik – Członek Zarządu Powiatu Kościańskiego, Wiesława Poleszak-Kraczewska - Zastępca Burmistrza Śmigla oraz Henryk Tomaszewski – Przedsiębiorca z Kokorzyna. Brązowy Medal za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymał członek drużyny Roztoky U. Jilemnice z Czech.
Zmagania kobiecych drużyn pożarniczych rozpoczęły rywalizację. Wystartowało ich łącznie 12. Zwycięską drużyną została KDP Kaniew, drugie miejsce zajęła KDP Jastrzębie Górne, a trzecie KDP Dąbrowa. Z Gminy Śmigiel wystartowały dwie kobiece drużyny pożarnicze: z Machcina i Nietążkowa. Pierwsza z drużyn uplasowała się na miejscu piątym, a druga na miejscu dziesiątym.
Drużyny męskie wystartowały w liczbie 30, z czego 3 zespoły w osobnej klasyfikacji: pomp zdejmowanych ze sikawek. W głównej kategorii męskiej zwycięską drużyną zostało OSP Topola Mała, drugie miejsce zajęła OSP Sworawa, a trzecie OSP Dąbrowa. Gminę Śmigiel reprezentowały 3 drużyny: OSP Machcin (miejsce 14), OSP Nietążkowo (miejsce 15) oraz OSP Karśnice (miejsce 26). W klasyfikacji pomp zdejmowanych z sikawek tryumfowała drużyna OSP Granowice z Województwa Dolnośląskiego. Drugie miejsce zajęło OSP Straszewo II z Województwa Kujawsko-Pomorskiego, a trzecie OSP Bielewo z Województwa Wielkopolskiego.
Zagraniczne zespoły zjechały do Śmigla z czterech krajów: Węgier, Słowacji, Niemiec i Czech. Węgry reprezentowały 2 drużyny: z Sümeg i Budapesztu. Słowację drużyna Matejovce nad Hornadom, Niemcy FF Kallinchen Stadt Zossen, a Czechy dwie drużyny: Osova Bityska  i Vranov. Zwycięzcą została węgierska drużyna Sümeg, drugie miejsce zdobyła drużyna słowacka, a trzecie niemiecka.
O Grand-Prix zawodów walczyła zwycięska drużyna męska z Polski i zagraniczna. Wygrała OSP Topola Mała.
Organizatorzy przewidzieli również uhonorowanie najstarszych sikawek biorących udział w zawodach oraz drużyn, które zjechały na imprezę z najdalej oddalonych od Śmigla miejscowości w Polsce i Europie. Najstarsza polska sikawka z roku 1887 r. przyjechała z OSP w Łagowie, zaś zagraniczna z 1893 r. dotarła z Czech i należy do OSP Vranov. Polska drużyna, która pokonała najwięcej kilometrów aby dotrzeć na zawody przejechała aż 370 km i była to OSP Jastrzębie Górne z Województwa Śląskiego, wśród zagranicznych drużyn wyróżniono OSP Budapeszt z Węgier, która przemierzyła 740 km.
Fundatorami pucharów byli: Ministrowie, Marszałek oraz Wojewoda Województwa Wielkopolskiego, Starosta Kościański, wójt i burmistrzowie Samorządów Powiatu Kościańskiego, Zarząd Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Poznaniu, Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej oraz delegacje zagraniczne.
Niedzielnej imprezie towarzyszył pokaz sikawek parowych zaprezentowany przez czeskie drużyny: Klatovy i Roztoky U. Jilemnice, pokaz małej sikawki z Bielewa obsługiwanej przez dziecięcą drużynę pożarniczą, a także pokazy drwali Stihl Timbersport. Przed publicznością wystąpiła również wokalistka ze Śmigla – Emilia Ziegler.

Organizatorzy dziękują wszystkim, którzy włączyli się w pomoc przy organizacji zawodów sikawek konnych w Śmiglu, a także sponsorom za wsparcie rzeczowe i finansowe.