fb Wirtualny spacer
06 czerwca 2022

Filmowcy opanowali Śmigiel

W gminie Śmigiel trwają zdjęcia do filmu fabularyzowanego przedstawiającego historyczne wydarzenia na ziemi śmigielskiej w okresie okupacji. W pierwszy weekend czerwca większość scen filmowcy nagrywali w centrum miasta. W następny weekend za plener filmowy posłużą m.in. tereny otwarte za śmigielskimi wiatrakami.

W styczniu br. Piotr Świdziński mieszkaniec Śmigla i nauczyciel w Zespole Szkół w Luboniu, wspólnie z Anitą Plumińską-Mieloch dyrektorką tejże szkoły zwrócili się do burmistrza Śmigla z propozycją współpracy przy realizacji filmu o realiach II wojny światowej na Ziemi Śmigielskiej. Pokłosiem rozmów było podpisanie trójstronnego porozumienia. Producentem filmu jest Zespół Szkół im. Kryptologów Poznańskich w Luboniu, a przedsięwzięcie wspiera Gmina Śmigiel oraz Centrum Kultury w Śmiglu.

Szkoła w Luboniu ma już na swoim koncie podobną produkcję. Film pt. „Kiedyś byliśmy sąsiadami” miał swoją premierę w tym roku, najpierw w Luboniu, a później 2 maja w Śmiglu. Autorką scenariuszy do obu filmów jest Anita Plumińska-Mieloch. Śmigielski scenariusz oparty na prawdziwych wydarzeniach, konsultowany był z miejscowymi regionalistami. Zdjęcia do filmu odbywają się z udziałem aktorów amatorów, grup rekonstrukcyjnych oraz statystów, w tym mieszkańców gminy Śmigiel.  

AKA

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych