#biblioteka
Tydzień Bibliotek 8 - 15.05.2019 r.
Jak co roku, Miejska Biblioteka Publiczna w Śmiglu wzięła udział w Tygodniu Bibliotek. Tegoroczne hasło: #biblioteka odsyła nas do biblioteki, jako miejsca, gdzie można znaleźć odpowiedzi na różne pytania. Przypomina też, że biblioteki realizują różne zadania, nie tylko te związane z promowaniem czytania.
Miejska Biblioteka Publiczna w Śmiglu oraz filie biblioteczne w Czaczu, Starym Bojanowie i Nietążkowie przygotowały wiele imprez, które wpisały się w obchody tegorocznego tygodnia bibliotek. Nie zabrakło konkursów, zajęć kreatywnych dla dzieci i dorosłych czy korowodu przebierańców, który w tym roku zorganizowano po raz szesnasty.
9 maja
Tydzień bibliotek w Śmiglu rozpoczął się od Gminnego Konkursu Pięknego Czytania, który odbył się 9 maja 2019 r. Jak co roku konkurs przeznaczony był dla uczniów klas drugich szkół podstawowych z gminy Śmigiel. W tym roku udział w czytelniczych zmaganiach wzięły dzieci ze szkół podstawowych w: Śmiglu, Bronikowie, Czaczu, Starej Przysiece Drugiej oraz filii w Wonieściu. Każda klasa druga wystawiała reprezentację składającą się dwóch uczniów. Dzieci miały zaprezentować przygotowane wcześniej fragmenty książki. Wybierać mogły z "Afryki Kazika" Łukasza Wierzbickiego oraz "Gabi. A właśnie, że jest pięknie!" Magdaleny Rożczki i Marty Wysockiej-Jóźwiak. Uczestnicy konkursu prezentowali bardzo wyrównany poziom. Jury w składzie Barbara Mencel, Kazimiera Styzińska i Joanna Lajsner oceniało nie tylko płynność czytanego tekstu, ale też interpretację, wyraz artystyczny, mimikę czy dykcję. Spośród 20. dzieci jury przyznało cztery miejsca oraz siedem wyróżnień. Jury w swoich ocenach było niemal jednogłośne. I miejsce zajęła Marta Samoląg z kl. IIa w Śmiglu, a drugie jej koleżanka z klasy, Maria Stachowska. II miejsce przyznano Oliwii Walczak z kl. IIb w Śmiglu, a czwarte Fabianowi Basiura z kl. IIe, również z SP w Śmiglu. Wyróżnienia otrzymali: Filip Wojciechowski (Bronikowo), Gabriela Domagała (Czacz), Marta Frąckowiak (Wonieść), Mateusz Krauze (Wonieść), Amelia Krysztof (Śmigiel), Antonina Gaertig (Śmigiel), Paweł Kubiak (Śmigiel). Nagrody wręczali: burmistrz Śmigla Małgorzata Adamczak oraz dyrektor Centrum Kultury w Śmiglu Eugeniusz Kurasiński.
Z kolei filie biblioteczne w Czaczu, Starym Bojanowie i Nietążkowie przygotowały wspólnie piknik dla dzieci z grup zabawowych. Impreza odbyła się w Nietążkowie, dzięki uprzejmości Pani Sołtys, Eweliny Bukowskiej, na sali wiejskiej. Nikomu padający deszcz nie zepsuł zabawy. Uzbrojeni w dobre humory uczestnicy imprezy tańczyli, brali udział w zabawach, malowali i pokonywali tory przeszkód.
10 maja
W piątek, 10 maja 2019 r po raz szesnasty odbyła się impreza edukacyjno-integracyjna „W krainie baśni i bajek". Hasło tegorocznej edycji to: "Tropem baśni, bajek i legend polskich". Jak co roku, w ramach imprezy odbył się korowód przebierańców, którzy przeszli ulicami Śmigla, a także konkurs plastyczny. W korowodzie uczestniczyło ponad 600 dzieci z przedszkoli, zerówek oraz klas I-III szkoły podstawowej z gminy Śmigiel. Po przemarszu, dzieci przeszły na teren przy Centrum Kultury, gdzie nagrodzono laureatów konkursu plastycznego "Wielkopolska - nasza mała ojczyzna w podaniach i legendach". Nagrody przyznano w czterech kategoriach. Wyniki: w kategorii klas 0 i grup przedszkolnych: I m - Oliwia Zborowska (Żegrówko), II m - Ewelina Drgas (Śmigiel), III m - Aleksandra Majorczyk, IV m - Zofia Pelec (Żegrówko). Przyznano również wyróżnienia: Marcel Chudek (Śmigiel), Maria Cichoszewska (Śmigiel), Lena Jagodzik (Śmigiel) Sandra Balcerzak (Śmigiel), Olga Walczak (Śmigiel), Patrycja Frąckowiak (Wonieść), Sebastian Nowak (Żegrówko), Filip Klupsz (Śmigiel), Marietta Łupicka (Śmigiel), Julia Sołtysiak (Żegrówko), Joanna Sobierajska (Żegrówko), Igor Wronka (Żegrówko). W kategorii klas I: I m - Karolina Kozłowska (Śmigiel), II m - Zofia Bajonczak (Śmigiel), III m - Bartosz Boś (Wonieść), IV m - Barbara Sobierajska (Śmigiel). Wyróżnienia: Krzysztof Zeiske (Śmigiel), Filip Waszak (Wonieść), Borys Lorek (Wonieść), Szymon Wojcieszyk (Śmigiel). W kategorii klas II: I m - Alicja Mielcarek (Śmigiel(, II m - Igor Skrzydlewski (Śmigiel), III m - Amelia Krysztof (Śmigiel), IV m - Jagoda Chudak (Śmigiel). Wyróżnienia: Natalia Roszkowiak (Stare Bojanowo), Julia Łęczyńska (Śmigiel). W kategorii kl. III: I m - Marcel Raczyński (Śmigiel), II m - Jakub Rajch (Śmigiel), Fabian Idczak (Śmigiel) IV m - Sasza Motylski (Śmigiel). Wyróżnienia: Łukasz Krysiak (Śmigiel), Tadeusz Zimniak (Śmigiel). Nagrody wręczali: Małgorzata Adamczak - burmistrz Śmigla, Wiesław Kasperski - przewodniczący Rady Miejskiej Śmigla oraz Eugeniusz Kurasiński - dyrektor Centrum Kultury w Śmiglu. Po rozdaniu nagród dzieci mogły obejrzeć taniec młynarek przygotowany przez bibliotekarki z filii bibliotecznych w Nietążkowie, Starym Bojanowie i Czaczu oraz wzięły udział w konkurencjach sportowych związanych z młynarstwem: noszenie "worków z mąką", rzut workiem, skoki w workach, czy kręceniem kołem młynarskim. Na dzieci czekał także słodki poczęstunek w postaci drożdżówki i soku. Imprezę jak co roku honorowym patronatem objęła Małgorzata Adamczak - burmistrz Śmigla. Organizatorzy, MBP w Śmiglu składają podziękowania wszystkim osobom i instytucją, które włączyły się w organizację imprezy, w tym policjantom i strażakom ze Śmigla, którzy zabezpieczali pochód.
13 maja
13 maja w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Śmiglu odbył się Gminny Konkurs "Baju, baju w wielkopolskim kraju" przeznaczony dla uczniów klas III szkoły podstawowej. W zmaganiach udział wzięło pięcioro uczniów, jako że w tym roku klasy trzecie są tylko w Śmiglu i Starym Bojanowie. Uczestnicy mieli zaprezentować wybraną przez siebie wielkopolską legendę. Jury w składzie: Barbara Mencel, Kazimiera Styzińska i Joanna Lajsner usłyszały zatem legendy o Krzysztofie Arciszewskim, poznańskich koziołkach, Piaście Kołodzieju, gryżyńskiej brzozie i przemęckim dzwonie. Ocenie podlegała interpretacja legendy, kultura słowa oraz ogólny wyraz artystyczny. Pierwsze miejsce przyznano Mai Kowalskiej ze szkoły w Starym Bojanowie. Drugie miejsce otrzymał Kacper Marcinkowski z SP w Śmiglu, natomiast trzecie - Zuzanna Rzeźnik ze szkoły podstawowej w Starym Bojanowie. Wyróżnienia otrzymała Gabriela Kaczmarek oraz Mieszko Bagiński (SP Śmigiel)
14 maja
W filii bibliotecznej w Czaczu odbyły się warsztaty dla przedszkolaków pod hasłem "Żyj zdrowo", które przeprowadziła dietetyk Marianna Szudra. Dzieci podczas warsztatów dowiedziały się na czym polega praca dietetyka oraz poznały zasady prawidłowego odżywiania. Wspólnie z panią dietetyk tworzyły piramidę żywieniową, dzieląc produkty od tych najzdrowszych i najbardziej wartościowych, po te, których w odżywianiu powinno być najmniej. Pani Marianna tłumaczyła dzieciom, dlaczego należy ograniczyć słodycze, a jeść dużo warzyw i owoców. Czytała przy tym rymowanki o zdrowym jedzeniu oraz zadawała dzieciom zagadki, na które chętnie odpowiadały. Wyjaśniła również, że oprócz zdrowego żywienia, ważna jest aktywność fizyczna.
Na zakończenie spotkania dzieci zaśpiewały wiosenną piosenkę dla pani Marianny w ramach podziękowań, a pani dietetyk obdarowała każdego przedszkolaka naklejką. Bibliotekarka serdecznie dziękuje pani dietetyk za miłe i interesujące spotkanie, a przedszkolakom i pani Małgosi za przybycie i udział w warsztatach.
Filia biblioteczna w Starym Bojanowie zorganizowała warsztaty pn. „Biało-czerwone podróże po Polsce”. Zajęcia rozpoczęły się zabawą powitalną na melodię piosenki „Krakowiaczek jeden”. Wszystkie zabawy, które zostały przeprowadzone, były związane z symbolami i tradycjami polskimi. Zabaw było wiele, m.in. opadająca kurtyna, biegamy-dobieramy, pytanie-odpowiedź, wyliczanka. Dzieci bardzo cierpliwie wykonały plecionkę biało-czerwoną, która może posłużyć jako bransoletka lub zawieszka do kluczy. Na zakończenie zajęć uczestnicy otrzymali słodką niespodziankę.
W filii bibliotecznej w Nietążkowie odbyły się kreatywne warsztaty dla dorosłych pod nazwą "Wiosną inspirowane". Przybyłe panie, pod okiem instruktorki-bibliotekarki, wykonały dekorację mydełek oraz szklanych pojemników.
15 maja
W środę w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Śmiglu spotkały się panie, by przy kawie i ciastku stworzyć kolorowe, filcowe zawieszki. Panie mogły wyczarować motylki lub pszczółki. Artystycznych dyskusji przy wyborze wzorów i kolorów nie brakowało, a panie z iście anielską cierpliwością wycinały i przyklejały ozdobne elementy. Wykonane zawieszki uczestniczki zajęć zabrały ze sobą, by ozdobić mieszkania.
MBP w Śmiglu