fb Wirtualny spacer
01 czerwca 2015

Wieści z Gimnazjum w Śmiglu

Fizyka im nie straszna

I Liceum Ogólnokształcące im. Oskara Kolberga w Kościanie było gospodarzem konkursu fizycznego dla gimnazjalistów pn. „Jabłko Newtona”, który ma na celu propagować fizykę wśród uczniów szkół gimnazjalnych oraz rozwijać i pogłębiać zainteresowania naukami przyrodniczymi. W finale, który odbył się we wtorek, 28 kwietnia br., wzięło udział troje uczniów gimnazjum w Śmiglu. Podczas zmagań w ciągu 90 minut musieli oni rozwiązać zadania problemowe i wykazać się umiejętnością logicznego, przyczynowo-skutkowego myślenia. W konkursie I miejsce zajęli ex aequo Bogusz Kulus i Adam Ratajczak. Piąta lokata przypadła Jakubowi Grześkowiakowi. 7 maja br. chłopcy uczestniczyli w uroczystym wręczeniu nagród i dyplomów.

 

Sukces Wiktorii w konkursie plastycznym

Siedem uczennic z śmigielskiego gimnazjum wzięło udział w konkursie plastycznym pn. „Pokaż mi Europę”, zorganizowanym przez posłankę do Parlamentu Europejskiego Krystynę Łybacką. Uczestniczki wykonały prace w dowolnej technice i formacie, na których przedstawiły przedsięwzięcia finansowane ze środków Unii Europejskiej. W gronie nagrodzonych znalazła się uczennica klasy II, Wiktoria Dolczewska, która zajęła III miejsce.

 

Maki dla Nepalu

Kilka tygodni temu Nepal nawiedziło silne trzęsienie ziemi, które spowodowało, że wielu mieszkańców tego kraju zostało pozbawionych domów i podstawowych środków do życia. Społeczność gimnazjum, kierując się zasadą, że „razem możemy zmienić na lepsze czyjś tragiczny los”, zaprosiła mieszkańców Śmigla na charytatywny spektakl, podczas którego wolontariusze zbierali pieniądze na rzecz ofiar kataklizmu. W trakcie występu, którego pierwsza część odbyła się w czwartek, 14 maja br., a druga następnego dnia w śmigielskim Centrum Kultury, przed widzami zaprezentowali się trzecioklasiści w kabaretowej wersji bajki o Czerwonym Kapturku. W piątkowy wieczór na scenie oprócz młodych aktorów wystąpiły dwie grupy taneczne zespołu „Pryzmat”, a także gimnazjalistki Monika, Ewa, Julia, Martyna i Oliwia – laureatki Szkolnego Konkursu Wokalnego. Organizatorzy dziękują wszystkim, którzy wsparli akcję i którym bliska jest tragedia Nepalczyków. Zebrane środki  w wysokości 1895,30 zł zostały przekazane na konto Polskiej Akcji Humanitarnej.

 

I miejsce w etapie międzywojewódzkim

15 maja 2015 roku uczeń Gimnazjum w Śmiglu, Bogusz Kulus, uczestniczył we Wrocławiu w dolnośląsko-wielkopolskim finale XVI edycji Konkursu Geologiczno-Środowiskowego „Nasza Ziemia - środowisko przyrodnicze wczoraj, dziś i jutro”. Tegoroczne zmagania odbywały się pod hasłem Skrzydlaty eksperyment Ziemi. Podczas konkursu uczestnicy musieli najpierw rozwiązać test, sprawdzający ich wiedzę z geologii, a w drugiej części rozpoznać otrzymaną skałę i podać jej skład chemiczny. Trzecioklasista okazał się bezkonkurencyjny i w tegorocznej edycji wśród gimnazjalistów zajął I miejsce, awansując tym samym do etapu ogólnopolskiego w Warszawie.

 

Szósta „ Niedziela w gimnazjum”

Gwarnie i kolorowo było na szóstym już festynie Niedziela w gimnazjum, który odbył się na boisku gimnazjum w niedzielę, 24 maja. Tegoroczne przedsięwzięcie współorganizowane było przez społeczność szkolną i Radę Rodziców. W programie każdy znalazł coś dla siebie, a liczne atrakcje, które zaoferowano przybyłym, niewątpliwie umiliły niedzielne popołudnie niejednej osobie. Najmłodsi uczestnicy zabawy malowali sobie twarze, robili fryzury, uczestniczyli w grach i zabawach, jeździli bryczką, a także oglądali motory, którymi przybyli członkowie Śmigielskiej Grupy Motocyklowej. Starsi, w zorganizowanej pod akacjami kawiarence mogli wypić kawę i spróbować pysznego ciasta przygotowanego przez rodziców oraz grochówki, a także chleba ze smalcem i ogórkiem. Przez cały czas trwania festynu na scenie prezentowali się uczniowie gimnazjum i zaproszeni goście. Za sprawą laureatek konkursu wokalnego i uczennic klas trzecich widzowie przekonali się, że gimnazjaliści mają talent wokalny i taneczny. Najmłodsi członkowie zespołu Pryzmat zaprezentowali dwa skoczne i wesołe tańce. Na scenie zagrali także członkowie Młodzieżowej Orkiestry Dętej. Można było również posłuchać piosenek w wykonaniu absolwentów gimnazjum. Wolontariusze z Przytuliska w Koszanowie opowiedzieli o swojej działalności i zachęcali do adoptowania piesków, którymi się opiekują. Rozstrzygnięto konkurs „Nasza klasa jest najlepsza”, w którym zwyciężyła klasa IIId, pokonując IId i IIIc. Wręczono również nagrody książkowe uczniom - laureatom szkolnych konkursów przedmiotowych. Ponadto sporo emocji wzbudziła loteria fantowa, w której atrakcyjnych nagród nie brakowało. Festyn był okazją do spędzenia niedzielnego popołudnia z najbliższymi w miły i atrakcyjny sposób. Organizatorzy dziękują wszystkim sponsorom, przyjaciołom szkoły, absolwentom,
rodzicom, nauczycielom oraz uczniom za pomoc w przygotowanie oraz wsparcie
festynu „Niedziela w gimnazjum”.

 

Gimnazjum w Śmiglu

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Romantyczne Trasy Rowerowe Infrastruktura i środowisko Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych