fb Wirtualny spacer
28 kwietnia 2016

Wieści z Gimnazjum w Śmiglu

Warsztaty w Londynie

Od 30 marca do 5 kwietnia 2016 r. 12 uczniów gimnazjum wraz z nauczycielem języka angielskiego - Aliną Gromnicką-Tańską wzięło udział w warsztatach językowych zorganizowanych przez „Hello English Culture Centre” z Poznania. Grupa gimnazjalistów ze Śmigla podziwiała największe zabytki i atrakcje Londynu oraz zwiedziła światowej sławy muzea. W Greenwich uczniowie poznali tajniki kosmosu oraz przekraczali południk zerowy. Wszyscy uczestnicy warsztatów mieli okazję osobiście poznać londyńczyków i ich codzienne życie, ponieważ mieszkali z rodzinami brytyjskimi, podróżowali komunikacją miejską: metrem, koleją, autobusami miejskimi, a nawet tramwajem rzecznym.

 

Wolontariusze na warsztatach

5 kwietnia nasi wolontariusze uczestniczyli w ostatnich warsztatach w ramach projektu „Wolontariat z klasą” zainicjowanego przez Stowarzyszenie CREO. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z obsługą wózka inwalidzkiego i przekonać się, z jakimi trudnościami borykają się osoby niepełnosprawne. Dodatkowo poznali techniki prawidłowej asekuracji i wsparcia osób z niepełnosprawnością. Za cykl warsztatów, dzięki którym nasi wolontariusze nabrali umiejętności praktycznych, ale również za uwrażliwienie i pobudzenie empatii, serdecznie dziękujemy Stowarzyszeniu CREO oraz jego przedstawicielom - Ninie Woderskiej oraz Ryszardowi Michalskiemu.

Ku pamięci ofiar zbrodni katyńskiej

12 kwietnia odbył się apel z okazji 76. rocznicy zbrodni katyńskiej. Część artystyczną zaprezentowali uczniowie klas Ic przygotowani przez panią Joannę Skrzypczak. Uczniowie przypomnieli informacje związane z wydarzeniami, które miały miejsce w 1940 roku. Zgromadzeni w auli wysłuchali okolicznościowe wiersze, piosenki, a także obejrzeli film dokumentalny, poświęcony jednej z najcięższych zbrodni stalinizmu. Podczas uroczystości delegacja gimnazjalistów udała się do Dębu Pamięci zasadzonego na terenie szkoły, upamiętniającego ppłk. Tadeusza Daszkiewicza, gdzie zapalili znicz i złożyli kwiaty.

Laureatka na spotkaniu z kuratorem

12 kwietnia 2016 r. w Poznaniu odbyła się uroczystość wręczenia zaświadczeń i nagród laureatom konkursów przedmiotowych. Wśród nich znalazła się uczennica klasy 3d - Alicja Kuderska, która została laureatką konkursu matematycznego. Trzecioklasistka odebrała z rąk pani Elżbiety Leszczyńskiej - Wielkopolskiego Kuratora Oświaty zaświadczenie o tytule laureata oraz nagrodę książkową.

 

Lekcja folkloru

Uczniowie klas trzecich, w ramach realizacji podstawy programowej z muzyki i języka polskiego, 21 kwietnia uczestniczyli w nietypowych zajęciach, które poprowadził kierownik Zespołu Pieśni i Tańca „Żeńcy Wielkopolscy” - Rafał Rosolski wraz z członkami zespołu. Podczas spotkania trzecioklasiści zobaczyli elementy dawnego stroju kościańskiego, a także dowiedzieli się m.in.: ile spódnic nosiły kobiety w okolicach Śmigla, w jaki sposób się bawiono, po co mężczyznom był bat, kiedy dziewczyny otrzymywały korale, co to są nożyce, jaka, piekielnica czy kryma. Słuchali również dźwięków wygrywanych na dudach i skrzypcach podwiązywanych – typowych wielkopolskich instrumentach. Chłopcy mogli przekonać się, czy trudno posługiwać się batem, a niektóre dziewczyny skorzystały z okazji, by przymierzyć kabat, złoty czepiec oraz chustę. Dziękujemy serdecznie Rafałowi Rosolskiemu oraz członkom zespołu za fascynujące spotkanie i pokazanie, jak dawniej „tutej bywało”.


Start na piątkę

Sandra Jóżwiak, Nikola Kortus i Agata Pawlicka w piątek 23 kwietnia br.,  pod opieką Tomasza Frąckowiaka, uczestniczyły w etapie powiatowym Turnieju Wiedzy o  Bezpieczeństwie Ruchu Drogowego. Gimnazjalistki wraz z pozostałymi uczestnikami (uczniami gimnazjów z terenu powiatu kościańskiego)  najpierw rozwiązały testy, a następnie sprawdzały swoje umiejętności w jeździe rowerem po torze. W rywalizacji wzięło udział 11 trzyosobowych drużyn. Ostatecznie drugoklasistki zajęły 5 miejsce. Uczennice do konkursu przygotowali: Rafał Klem i Tomasz Frąckowiak.


Praca gimnazjalistki ponownie nagrodzona

Dobrochna Szulc została laureatką powiatowego konkursu plastycznego „W trosce o nasze bezpieczeństwo”. Etap powiatowy (i wcześniejszy etap gminny) to część Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci i Młodzieży, którego celem jest zainteresowanie podstawowymi zasadami bezpieczeństwa, ich przestrzeganiem oraz skutkami ich braku. Praca drugoklasistki (którą wykonała pod kierunkiem Alicji Przybyłek) została jednocześnie zakwalifikowana do etapu wojewódzkiego.

 

Kolejny, matematyczny sukces

25 kwietnia 2016 r. w Zespole Szkół nr 2 w Kościanie odbył się II Powiatowy Konkurs Matematyczny pn. „Matematyka z zastosowaniach”. W zmaganiach wzięło udział 30 uczniów gimnazjów z powiatu kościańskiego. Śmigielską szkołę reprezentowali: Stanisław Borowiak, Alicja Kuderska i Małgorzata Rayall de Ragan. Uczestnicy przez 60 minut rozwiązywali niełatwe zadania tekstowe. W gronie laureatów konkursów znalazły się dwie uczennice śmigielskiego gimnazjum. Alicja Kuderska zajęła drugie, a Małgorzata Rayall de Ragan czwarte miejsce. Dziewczęta oprócz dyplomów otrzymały atrakcyjne nagrody. Uczniów do konkursu przygotowywała Adrianna Rayall de Ragan – nauczyciel matematyki.

Gimnazjum w Śmiglu

 

 

 

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych