fb Wirtualny spacer
31 marca 2017

Wieści z Czacza

GMINNY KONKURS ORTOGRAFICZNY „ZOSTAŃ MISTRZEM ORTOGRAFII”

W Zespole Szkół w Czaczu 22 marca 2017 r. odbył się Gminny Konkurs Ortograficzny „Zostań mistrzem ortografii”. Była to już XVII edycja tego konkursu, który od początku odbywa się  pod patronatem Burmistrza Śmigla.

Ortograficzne zmagania przebiegały w dwóch kategoriach: szkoły podstawowe i gimnazja. W konkursie wzięli udział uczniowie wszystkich szkół podstawowych i gimnazjów z gminy Śmigiel. Każdą szkołę reprezentowało 3 uczniów.

W kategorii szkoła podstawowa I miejsce i tytuł Gminnego Mistrza Ortografii zdobył Olaf Janicki ze szkoły w Śmiglu.  Na drugim miejscu uplasowała się Joanna Licha ze szkoły w Starej Przysiece Drugiej, a miejsce III zajęła Joanna Spławska ze szkoły w Starym Bojanowie. 

Wśród gimnazjalistów najlepsza okazała się uczennica szkoły w Czaczu - Katarzyna Nowak, która zajęła I miejsce i uzyskała tytuł Gminnego Mistrza Ortografii. Na II miejscu uplasowała się Paulina Cichoszewska z Gimnazjum w Śmiglu, natomiast miejsce III zajęła Wiktoria Piotrowska ze szkoły w Starym Bojanowie. 

Organizatorem konkursu był Zespół Szkół w Czaczu, który przygotował dla wszystkich uczestników dyplomy i okolicznościowe upominki. Laureaci zostaną także wyróżnieni i nagrodzeni przez Burmistrza Śmigla.

XIV GMINNY KONKURS MATEMATYCZNY

23 marca 2017 r. w Zespole Szkół w Czaczu odbył się XIV Gminny Konkurs matematyczny dla uczniów klas szóstych, który corocznie odbywa się pod patronatem Przewodniczącego Rady Miejskiej Śmigla. W konkursie wzięli udział uczniowie wszystkich szkół podstawowych z gminy Śmigiel. Każdą szkołę reprezentowało 3 uczniów.

Laureatami konkursu zostali:
I miejsce - Bartłomiej Skorczyk ze szkoły w Starej Przysiece Drugiej,
II miejsce - Joanna Licha ze szkoły w Starej Przysiece Drugiej,
III miejsce - Jagoda Dudkowiak ze szkoły w Śmiglu,
IV miejsce - Maria Borowiak ze szkoły w Śmiglu,
V miejsce - Patryk Kowalaszek ze szkoły w Bronikowie,
VI miejsce - Krzysztof Bartkowiak ze szkoły w Starej Przysiece Drugiej.
Najlepszą drużyną w konkursie została grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej w Starej Przysiece Drugiej.
Organizatorem zmagań był Zespół Szkół w Czaczu, który przygotował dla wszystkich uczestników dyplomy i okolicznościowe upominki. Laureaci zostali dodatkowo wyróżnieni i nagrodzeni przez Wiesława Kasperskiego Przewodniczącego Rady Miejskiej Śmigla, a zwycięska drużyna wróciła do swojej szkoły z pucharem.
Konkurs wsparli sponsorzy: Bank Spółdzielczy w Śmiglu, Bank PKO BP oddział w Śmiglu oraz Rada Rodziców Zespołu Szkół w Czaczu.

TANECZNA PODRÓŻ PO EUROPIE

27 stycznia 2017 r. dzieci z przedszkola w Czaczu podczas zorganizowanego balu poznawały tradycyjne tańce europejskich krajów. Zabawie towarzyszyły charakterystyczne stroje przygotowane przez rodziców. Maluchy zatańczyły m.in. makarenę, polkę, walca wiedeńskiego i kankana.

ZAREAGUJ – NIE BĄDŹ OBOJĘTNY NA PRZEMOC WOBEC OSÓB STARSZYCH

24 lutego 2017 r. w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego Śmigla odbyło się podsumowanie konkursu pt. „Zareaguj – nie bądź obojętny na przemoc wobec osób starszych” zorganizowanego przez Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie. Uczniowie szkoły w Czaczu: Wiktoria Krzyślak, Kamil Kobiałka i Kacper Żurek, za zgłoszony na konkurs film, otrzymali wyróżnienie.

FERIE NA SPORTOWO

Podczas zimowych ferii w czackiej szkole odbyły się zajęcia dla uczniów szkoły podstawowej sfinansowane przez Starostwo Powiatowe w Kościanie, Zespół Szkół w Czaczu, Stowarzyszenie Przyjaciół Zespołu Szkół w Czaczu „Aktywni dla dzieci” oraz Radę Rodziców.

Pierwszego i drugiego dnia zajęć dzieci wyjechały do Kościana, gdzie korzystały z basenu, i aktywnie spędzały czas na zajęciach z aerobiku oraz nauce gry w squasha. Kolejnego dnia odbyły się zajęcia na terenie szkoły. Były to warsztaty plastyczne, jak również mistrzostwa szkoły w warcaby. Na zwycięzców mistrzostw oraz autorów najpiękniejszych prac czekały nagrody. Ostatniego dnia odbył się balik dla dzieci.  

WYJAZD NA ORLEN CUP

W czwartek 16 lutego grupa uczniów szkoły w Czaczu pod opieką Magdaleny Sowy, Barbary Maćkowskiej i Magdaleny Ratajczak pojechała do Łodzi na sportowe widowisko w hali Arena.

Polscy lekkoatleci odnieśli cztery zwycięstwa w mityngu Orlen Cup w Łodzi. W Atlas Arenie triumfowali: Piotr Lisek w skoku o tyczce (5,87), Kamila Lićwinko w skoku wzwyż (1,97), Ewa Swoboda w biegu na 60 m (7,20) i Konrad Bukowiecki w pchnięciu kulą (20,73). Łódzkie zawody były jedną z trzech imprez zaliczanych do Orlen Mityng Tour, w którym na wzór Diamentowej Ligi, prowadzona jest dodatkowa klasyfikacja w wybranych konkurencjach. Cykl rozpoczął się zawodami Copernicus Cup w Toruniu, a zakończą go zaplanowane na sobotę i niedzielę mistrzostwa kraju. W tym samym czasie odbywały się zmagania w trzech konkurencjach. Uczestnicy składają podziękowania Wojciechowi Ziemniakowi – Posłowi RP za pomoc w zdobyciu biletów wstępu.

MIĘDZYKLASOWY KONKURS WIEDZY RELIGIJNEJ

W poniedziałek 20 lutego w czackiej szkole odbył się Międzyklasowy Konkurs Wiedzy Religijnej.  Do konkursu przystąpiło 12 uczniów z klas IV-VI. Ich zadaniem było wykazanie  się znajomością modlitw oraz podstawowymi informacjami o Piśmie świętym i sakramentach.  
I miejsce zdobyła Wioleta Michalska z kl. VI, drugie Patrycja Błaszkowska z kl. IVa, a trzecie Paweł Ratajczak z kl. Vb

GIEŁDA SZKÓŁ

1 marca 2017 r. w sali domu wiejskiego odbyła się XI Giełda Szkół ponadgimnazjalnych dla uczniów klas drugich i trzecich gimnazjum w Czaczu oraz uczniów klasy trzeciej gimnazjum w Bronikowie. W tym roku swoją ofertę edukacyjną zaprezentowało 11 szkół, w tym z Kościana: Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych, I Liceum Ogólnokształcące i Zakład Doskonalenia Zawodowego, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Nietążkowie oraz leszczyńskie placówki: Zakład Doskonalenia Zawodowego, Zespół Szkół Technicznych, Zespół Szkół Elektroniczno-Telekomunikacyjnych, III Liceum Ogólnokształcące, Zespół Szkół nr 4, Zespół Szkół Ekonomicznych. Po prezentacjach uczniowie mogli uzyskać odpowiedzi na interesujące ich pytania bezpośrednio przy stanowiskach poszczególnych szkół. 

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych