Jubileuszowe obchody
Wieczorem, 11 stycznia,
dokładnie w 100. rocznicę wymarszu kompanii śmigielskiej do Powstania Wielkopolskiego, w kościele farnym odbyła się dziękczynna Msza św. w intencji powstańców odprawiona przez ks. dziekana Krzysztofa Mizerskiego.
Po Mszy św., na Placu Rozstrzelanych przy obelisku poświęconym wymarszowi śmigielskiej kompanii pod Osiecznę, odbył się Apel Pamięci przeprowadzony przez komendanta śmigielskiego Hufca ZHP wspólnie z uczniami klasy mundurowej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Nietążkowie.
Uroczystość uświetniły: udział pocztów sztandarowych szkół i miejscowych organizacji, oprawa muzyczna w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej oraz salwy z armatek Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Śmiglu.
W wydarzeniu udział wzięli także: Poseł na Sejm RP, przedstawiciele samorządu śmigielskiego i powiatu kościańskiego oraz mieszkańcy gminy.
Następnego dnia, 12 stycznia
w Śmiglu odbyła się plenerowa inscenizacja historyczna przeprowadzona przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej "Leszno". Pokaz walki powstańców z Niemcami, w wykonaniu żołnierzy rekonstruktorów, odbył się przy ulicy Leszczyńskiej w pobliżu stacji Śmigielskiej Kolejki Wąskotorowej. W rolę lektora wcielił się scenarzysta i konferansjer Piotr Kaźmierczak, który od wielu lat zajmuje się rekonstrukcjami.
Po "stoczonej bitwie" na stacji śmigielskiej kolejki czekały na widzów kolejne atrakcje, w tym stoiska nawiązujące do okresu Powstania Wielkopolskiego. Długa kolejka ustawiła się przy biurze przepustek, w której oprócz "dokumentu" z okolicznościowymi pieczątkami można było otrzymać pamiątkową kartkę wydaną przez Powiat Kościański. Klimat zabytkowej stacji był też idealnym miejscem do robienia unikalnych zdjęć z rekonstruktorami. Sporym powodzeniem cieszyła się ponadto grochówka z zabytkowego kotła. Organizatorzy pamiętali także o przygotowaniu dla uczestników obchodów narodowych kokard.
Inscenizacja została przygotowana przez Śmigielskie Towarzystwo Kulturalne w ramach projektu "Śmigielanie w drodze do Niepodległej", które zostało współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego oraz ze środków Gminy Śmigiel.
Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Radio Elka.
Organizatorzy dziękują wszystkim, którzy włączyli się w organizację obchodów.
AKA