fb Wirtualny spacer
25 kwietnia 2016

Rekordowy "Muzol"

Choć do VII Ogólnopolskiego Festiwalu „Muzol” został jeszcze miesiąc, już dziś wiadomo, że będzie on wyjątkowy.

Do pierwszego etapu konkursu zakwalifikowano 232 uczestników z całej Polski. Zgłoszeń było więcej, jednak nie wszystkie spełniły wymagania regulaminowe. W 13-letniej historii organizacji festiwalu, tegoroczna liczba uczestników jest rekordowa.

Jurorzy konkursu są w trakcie przeprowadzania przesłuchań nadesłanych przez wokalistów płyt demo. 28 maja w konkursowym etapie zaprezentują swoje umiejętności wokalne tylko najlepsi. W poprzednich edycjach było to ok. 40 osób – ilość ta zależała od poziomu reprezentowanego przez uczestników. Tak duża selekcja sprawia, że śmigielski festiwal od wielu lat cieszy się prestiżem. Jury zapewnia, że podczas tegorocznego festiwalu liczba uczestników będzie większa, bowiem zgłosiło się wiele utalentowanych osób. Decyzja, kto zostanie zaproszony do Śmigla, zapadnie w ostatnim tygodniu kwietnia.

23 kwietnia odbyły się lokalne eliminacje dla wokalistów i wokalistek z gminy Śmigiel oraz wychowanków Studia Piosenki „Muzol”. Do rywalizacji przystąpiło 14 młodych wykonawców, którzy walczyli o przepustkę do majowych przesłuchań konkursowych. Oceniali ich: Marzena Osiewicz – wieloletnia jurorka konkursu, pedagog śpiewu, kompozytorka, pianistka, wykładowca Studium Piosenkarskiego w Poznaniu, Emilia Ziegler – studentka Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, laureatka wielu konkursów wokalnych oraz Piotr Majer – muzyk, akustyk, dyrygent śmigielskiego chóru Harmonia. Werdyktu jednak nie doczekali się. Jury zaznaczyło, że uczestnicy tegorocznej edycji festiwalu prezentują znakomity poziom i decyzja o tym, kto ma reprezentować gminę Śmigiel podczas przesłuchań konkursowych musi być dobrze przemyślana. Ostateczne wyniki eliminacji zamieszczone zostaną na stronie internetowej festiwalu.

Nieodłącznym elementem „Muzola” są warsztaty artystyczne, które odbywają się przed przesłuchaniami. Realizują one jeden z głównych celów festiwalu, a mianowicie edukację wokalną. Po raz pierwszy zorganizowano je także przed eliminacjami lokalnymi. Decyzja ta okazała się „strzałem w dziesiątkę”, bowiem w warsztatach udział wzięli wszyscy wokaliści, którzy zgłosili się na przesłuchania.

Przesłuchania konkursowe VII ogólnopolskiej edycji festiwalu odbędą się 28 maja. Tego samego dnia odbędzie się koncert laureatów. W przeddzień konkursu odbędą się warsztaty artystyczne. W jury konkursowym, podobnie jak w poprzednich edycjach zasiądą: Aleksander Maliszewski - kompozytor, aranżer, dyrygent, puzonista, pianista, były kierownik muzyczny Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego w Sopocie, Halina Benedyk – polska wokalistka, laureatka wielu prestiżowych nagród muzycznych, m.in. na festiwalu w Opolu w 1987 roku oraz wcześniej wspomniana Marzena Osiewicz.

Już po raz drugi festiwal jest organizowany przez Śmigielskie Towarzystwo Kulturalne w Śmiglu przy współpracy z Centrum Kultury w Śmiglu. Wydarzenie współfinansują: Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Powiat Kościański oraz Gmina Śmigiel. Patronat honorowy objęli: Marszałek Województwa Wielkopolskiego - Marek Woźniak oraz Burmistrz Śmigla - Małgorzata Adamczak.

 

MM

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych