fb Wirtualny spacer
2014-05-23

Wieści z MBP

Colargol z Gąską Balbinką pod rękę

Długi, kolorowy i zakręcany bajkowy korowód wił się ulicami Śmigla 9 maja przez dobre pół godziny. „Czytanie łączy pokolenia”, „Literatura naszych rodziców i dziadków” – te hasła nadawały ton tegorocznemu przemarszowi. W parze szli więc: Miś Colargol z Gąską Balbinką pod rękę oraz inni bohaterowie dawnych bajek. Po korowodzie w Sali widowiskowej CK nagrodzono zwycięzców konkursu plastycznego, na który wpłynęły 242 prace. Następnie dzieci skorzystały z poczęstunku i bawiły się, odgadując tytuły dawnych bajek. Impreza przebiegała pod honorowym patronatem Burmistrza Śmigla, który dodatkowo przekazał 500 zł. na jej organizację. Rada Miejska Śmigla ufundowała 2 torby cukierków dla uczestników korowodu. Jak co roku KRAINĘ wsparła jedna z śmigielskich piekarni, fundując 300 drożdżówek. Biblioteka dziękuje także służbom, które zabezpieczały korowód: policji, straży miejskiej i strażakom. Serdeczne dzięki również pedagogom i opiekunom za przygotowanie dzieci do imprezy oraz władzom miasta za kwiaty i życzenia, które zastępca burmistrza – Wiesława Poleszak-Kraczewska oraz przewodniczący Rady Miejskiej – Wiesław Kasperski przekazali bibliotekarkom z okazji Dnia Bibliotekarza.

 

MBP w Śmiglu
Konkursy rozstrzygnięte
Pięknie czytali

Gminny Konkurs Pięknego Czytania odbył się w bibliotece  13 maja. Wzięło w nim udział dziewiętnaścioro uczniów klas drugich, oddając przeżycia bohaterki opowiadania Barbary Park: „Zuźka D. Zołzik jest wyjątkowa.” Młodzi lektorzy wykazali się prawdziwym kunsztem. Nie było to łatwe, bo tytułowa Zuźka jest osóbką z jednej strony charakterną, ale też uroczą, wesołą dziewczynką, której zdarza się popełniać błędy. Niektóre zdania z tekstu należało więc wykrzyczeć, zadziwić się w odpowiednim momencie czy okazać radość. Oprócz interpretacji, bibliotekarki, które zasiadły w jury zwracały uwagę na: płynność czytania, interpunkcję, artykulację oraz barwę głosu startujących. Najlepiej zaprezentowała się Roksana Krzyżyńska ( Stara Przysieka II). Drugie miejsce zdobył Bartosz Ludwiczak (Śmigiel). Joanna Spławska (St. Bojanowo) zajęła miejsce trzecie. Ponadto wyróżnienia przyznano: Martynie Majorek (Śmigiel), Jakubowi Jóźwiakowi (Stare Bojanowo) oraz Amelii Stawińskiej (Śmigiel). Każdy z uczestników otrzymał dyplom i czekoladę, a zwycięzców i wyróżnionych dodatkowo nagrodzono książkami. Dziękując uczniom i opiekunom za udział w konkursie, bibliotekarka Barbara Mencel mówiła o ważnej roli czytania w życiu młodego człowieka.

( KAS), zdj. E. Wojtkowiak
Konkurs literacko-plastyczny

Monika Dworczak z Podśmigla kocha konie, podobnie jak bohaterka napisanego przez nią opowiadania. W czwartek , 15 maja, w czytelni śmigielskiej biblioteki dokonano podsumowania konkursu: „Jestem autorem i ilustratorem książki”. Pierwsze miejsce przyznano właśnie Monice za opowiadanie „Sara”. Drugie miejsce zajęły „ ŚLIMACZKI” Aleksandry Dłużyk (Żegrówko), a trzecie „W Egipcie”- książeczka Adama Andrynowskiego (S.P. Śmigiel). Jury przyznało również wyróżnienia książeczkom: - „Wyprawa na ryby” autorstwa Wojtka Fornalika (S.P. ŚMIGIEL), - „Wesoła żabka” Julii Cichoszewskiej (S.P. St. Bojanowo), - „ Przygoda z koniem” – Amalii Dziwak (S.P. Stare Bojanowo). Dyplomy i nagrody książkowe wręczyli: bibliotekarka Barbara Mencel i dyrektor Centrum Kultury w Śmiglu Eugeniusz Kurasiński.

(KAS), zdj. M. Dymarkowska

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych