fb Wirtualny spacer
2014-02-13

Wieści z Gimnazjum w Śmiglu

Znają parki krajobrazowe Wielkopolski

W piątek, 17 stycznia w Brennie odbył się III etap konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Wielkopolski”. Do zmagań przystąpiły trzy czteroosobowe zespoły z Brenna, Przemętu i Śmigla. Każdy z gimnazjalistów rozwiązywał test, po czym punkty wszystkich członków drużyny były sumowane. Ekipa ze śmigielskiego gimnazjum (pod opieką pani Dębniak) w składzie: Barbara Oleksiak, Bogusz Kulus, Jacek Bednarczyk i Mikołaj Adamski okazała się najlepsza. Wygrywając rywalizację, uczniowie uzyskali awans do etapu wojewódzkiego, który odbędzie się wiosną.

 
Sukcesy Gustawa
W grudniu i styczniu rozgrywano w Kościanie i Osiecznej etapy rejonowe wojewódzkich konkursów: historycznego, fizycznego i chemicznego, w których uczestniczył uczeń klasy III, Gustaw Tański. Trzecioklasista ze Śmigla uzyskał nie tylko wysokie wyniki, ale także awans do etapów wojewódzkich.
 
Uczestniczyli w etapie okręgowym
Gimnazjum w Oborzyskach Starych było gospodarzem etapu okręgowego Konkursu Przyrodniczego „Salamandra”, który odbył się w sobotę, 18 stycznia br. Wśród uczniów, którzy sprawdzali swoją wiedzę nt. skrzydlatych mieszkańców naszych lasów, było pięcioro reprezentantów śmigielskiego gimnazjum: Kamil Wieczorek, Oskar Wieczorek, Wiktor Dobroń, Wiktoria Dolczewska i Patryk Kanikowski.
 
Jak zostać asem wywiadu?
Członkowie Szkolnego Klubu Wolontariusza, w ramach międzynarodowego projektu CENTRES – Kreatywność i przedsiębiorczość w edukacji, do którego przystąpili na początku września, spotkali się 21 stycznia z redaktorem naczelnym gazety ABC - Antonim Neczyńskim. Warsztaty z dziennikarzem to cenne doświadczenie dla śmigielskich wolontariuszy, szczególnie, że jednym z założeń przedsięwzięcia są wywiady z ponad 10 lokalnymi artystami. Na spotkaniu chłopcy i dziewczęta zaprezentowali pytania, które zamierzają już wkrótce zadać rozmówcom. Pan Neczyński zweryfikował i przedyskutował je z uczniami, wspomniał o cechach dobrego wywiadu, o etyce pracy, autoryzacji, zwrócił również uwagę na różne aspekty dziennikarstwa. Przekazał grupie projektowej cenne wskazówki i uwagi, które pozwolą wolontariuszom dobrze przygotować się do rozmów z lokalnymi artystami.

Spotkanie miało również walor zawodoznawczy, bo redaktor naczelny gazety ABC przybliżył młodzieży wady i zalety zawodu dziennikarza.

Mistrzynie powiatu

Powiatowe Mistrzostwa w Piłce Siatkowej Szkół Gimnazjalnych rozegrano 27 stycznia br. w hali w Borowie. Dziewczęta ze śmigielskiego gimnazjum: Roksana Stachowiak, Sara Szlachetka, Daniela Kiełczewska, Monika Szefner, Natalia Targosz, Jagoda Bergman, Magdalena Maćkowska, Aleksandra Hartlieb, Olga Szlachetka, Paulina Toś i Julia Apolinarska pod wodzą Tomasza Frąckowiaka bez trudu pokonały gospodynie oraz zawodniczki ze Starych Oborzysk i Kościana. Zdobywając pierwsze miejsce, gimnazjalistki wywalczyły awans do etapu rejonowego.

 
Ku czci powstańców wielkopolskich

Z okazji 95 rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego uczniowie gimnazjum przygotowali pod kierunkiem nauczycielek: Moniki Szudry i Alicji Przybyłek okolicznościowy apel. Uroczystość, która odbyła się 28 stycznia br., rozpoczęła się wprowadzeniem pocztu sztandarowego i odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie zebrani usłyszeli „Marsyliankę Wielkopolską” i obejrzeli film pt. „Powstanie Wielkopolskie – wielkie zwycięstwo”. W kolejnej części wysłuchali montażu słowno – poetyckiego. Podczas występu chłopcy i dziewczęta przypomnieli członkom społeczności szkolnej bohaterską postawę Wielkopolan, którzy podjęli na przełomie 1918/1919 roku zwycięską walkę z pruskim zaborcą o powrót do ojczyzny.

                                                                                           Gimnazjum w Śmiglu
Foto archiwum szkoły
 
Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych