fb Wirtualny spacer
2013-01-11

O SPP w Śmiglu

Od 1 kwietnia 2012 roku w Śmiglu działa strefa płatnego parkowania (SPP) utworzona uchwałą Rady Miejskiej Śmigla na podstawie przepisów ustawy o drogach publicznych i ustawy o samorządzie gminnym. Operatorem SPP w Śmiglu jest firma Projekt Parking Sp. z o.o. wyłoniona w drodze postępowania przetargowego zgodnie z ustawą prawo zamówień publicznych.

O funkcjonowaniu strefy oraz nowatorskim sposobie płatności za parking z Burmistrzem Śmigla Wiktorem Snelą rozmawia Magdalena Dymarkowska.

- Jak podsumuje Pan okres funkcjonowania w Śmiglu strefy płatnego parkowania?
- Po ośmiu miesiącach funkcjonowania i dokonaniu kilku poprawek w regulaminie SPP można powiedzieć, że podstawowy cel, jakim było zmniejszenie deficytu miejsc postojowych i usprawnienie organizacji ruchu w mieście, został osiągnięty. Od czasu utworzenia SPP nie trzeba toczyć bojów o prawo do zaparkowania samochodu, a i sposób parkowania znacznie się poprawił zgodnie z wymogami przepisów prawo o ruchu drogowym. Do absolutnej rzadkości należy zaliczyć sytuacje zastawiania wyjazdu z posesji, czy blokowania wyjazdu z parkingu. Warto też przytoczyć kilka danych liczbowych potwierdzających słuszność decyzji o wprowadzeniu SPP. W okresie od kwietnia do końca listopada w parkometrach wydano 162 975 biletów, co w przeliczeniu na miesiąc daje liczbę 20 372, czyli około 900 biletów dziennie, albo 100 na godzinę. Oznacza to, że po uwzględnieniu pojazdów parkujących na podstawie opłaty abonamentowej około 1000 samochodów dziennie korzysta ze strefy.
- Jeśli już Pan burmistrz wspomniał o liczbach, to proszę o informację jakie strefa wygenerowała do gminnej kasy wpływy?
Wpływy do budżetu gminy we wspomnianym okresie od kwietnia do końca listopada wyniosły ponad 75 000 zł. Są i będą one przeznaczane na wydatki związane z utrzymaniem dróg, czyli bieżące naprawy dróg i chodników, wymiana uszkodzonych znaków drogowych - zwłaszcza niszczonych bezmyślnie przez wandali oraz na poprawę bezpieczeństwa.
- Wiem, że płaci Pan za parkowanie używając nie parkometru, ale telefonu komórkowego. Proszę nam przybliżyć jak to działa i czy każdy może z tej formy skorzystać?
Owszem korzystam z tej innowacji. Nie każdy o tym wie, ale opłaty za parkowanie na terenie Śmigla w SPP można także realizować przy pomocy telefonu komórkowego z dostępem do Internetu. Wystarczy pobrać i zainstalować w swoim telefonie odpowiednią aplikację i rozpoczynać oraz kończyć parkowanie bez konieczności chodzenia do parkometru. Wszelkie szczegóły można znaleźć na stronie www.mobilet.pl lub na ulotce w biurze SPP. Tam też można uzyskać niezbędne informacje jak uruchomić usługę. Sam od kilku miesięcy z tej usługi korzystam, nie tylko w Śmiglu i dlatego tym, którzy mają taką możliwość gorąco polecam.
Dziękuję za rozmowę.
Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych