2012-09-04
XXV Sesja Rady Miejskiej Śmigla
XXV Sesja Rady Miejskiej Śmigla odbyła się 30 sierpnia 2012 r. W związku z wpłynięciem do Urzędu Miejskiego Śmigla skargi złożonej przez Panią B. Kaczmarek na działalność Burmistrza Śmigla i Kierownik Jednostki Realizującej Projekt (dotyczącej przepompowni w miejscowości Robaczyn) radni wyrazili zgodę na zmianę porządku sesji. Zgodnie z procedurą skarga na działalność Burmistrza została przekazana do rozpatrzenia Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej Śmigla a skargą na pracownika zajmie się burmistrz. Ponadto podjęto trzy zaplanowane uchwały. Pierwsza dotyczyła zmiany uchwały w sprawie modernizacji urządzeń wodnych i kanalizacyjnych. Zmiana ta podyktowana jest włączeniem do dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej rozbudowy oczyszczali ścieków w Koszanowie oraz planami skanalizowania Karśnic, Spławia i Wonieścia. Kolejna uchwała dotyczyła zmian w budżecie, spowodowanych wypłynięciem dotacji ze środków budżetu Samorządu Województwa Wielkopolskiego na remonty świetlic – 10.000,00 zł oraz funkcjonowanie Śmigielskiej Kolejki Wąskotorowej 50.000,00 zł, czy ponadplanowymi dochodami z tytułu użytkowania wieczystego oraz działania Szkolnego Schroniska Młodzieżowego. Zmieniona została również uchwała w sprawie strefy płatnego parkowania w Śmiglu. Najistotniejszą zmianą jest włączone do strefy ulic: Mickiewicza i Sienkiewicz oraz całej ulicy Lipowej. Na wymienionych ulicach nie planuje się płatnych miejsc parkingowych, ale umożliwi to mieszkańcom wykupienie tańszego abonamentu.
Radni zadali burmistrzowi i radnym powiatu kościańskiego kilka pytań. Dotyczyły one terminu zakończenia prac na targowisku, możliwości poprawy bezpieczeństwa na przejściu dla pieszych przy ul. Kilińskiego i Mickiewicza, sposobu ustalania zasad sprzątania dróg powiatowych w gminie, możliwości wprowadzenia ruchu dwukierunkowego na ul. Powstańców Wielkopolskich czy zasad wydawania zezwoleń na jazdę po jeziorze Wonieść. Radny Pietrzak zapytał również o informacje na temat konieczności programu ochrony wód Samicy przed azotanami pochodzenia rolniczego. Obszar Samicy został wyłączony z tzw. Dyrektywy Azotanowej i rolnicy nie będą musieli wprowadzać kosztownych zmian w swoich gospodarstwach.
Podczas trwania sesji odbyło się spotkanie osobami prowadzącymi punkty handlowe na tzw. Placu Rozstrzelanych i ulicach do niego przyległych. Pośrednikiem pomiędzy handlowcami a przedstawicielami samorządu był radny Wojciech Adamczewski. Handlowcy na piśmie przedstawili burmistrzowi i radnym swoje postulaty dotyczące zmian w sposobie funkcjonowania strefy płatnego pakownia. Domagali się między innymi zmian godzin funkcjonowania strefy, obniżenia opłat, obniżenia opłaty abonamentowej dla przedsiębiorców i handlowców. Burmistrz zadecydował, że na większość problemów zawartych w piśmie odpowie pisemnie. Samorządowcy zaproponowali spotkanie w celu wyjaśnienia kwestii spornych i wypracowania kompromisu dotyczącego możliwości wprowadzenia zmian do regulaminu funkcjonowania strefy.
Monika Tomaszewska



foto x 3 Monika Tomaszewska