fb Wirtualny spacer
2012-01-09

Realizacja programu Comenius w Śmiglu

Jak będziemy pracowali, czyli spotkanie grupy roboczej
W dniach od 25 do 28 listopada odbyło się pierwsze spotkanie grupy nauczycieli z obu szkół partnerskich dotyczące realizacji projektu w ramach programu „Comenius” pn. „Co czytają młodzi Europejczycy?”. Oprócz przedstawicieli śmigielskiego gimnazjum uczestniczył w nim pan Alfred Vogler, z-ca dyrektora z Leonhard Wagner Gymnasium w Schwabmünchen, wraz ze swą małżonką Mechtild.
W sobotę goście, dyrektor Gimnazjum w Śmiglu, koordynatorzy i nauczyciele uczestniczyli w spotkaniu roboczym. Rozmowy przebiegały bardzo sprawnie, tym bardziej, że obie strony były znakomicie przygotowane. Uzgodniono dalszy "rozkład jazdy" całego projektu, a więc m. in. okres czytania 20 wytypowanych przez młodzież z Polski i z Niemiec książek i sposób głosowania na ulubiony utwór literacki, który stanie się następnie podstawą do nagrania audiobooka i nakręcenia filmu. Pracowity dzień zakończył się wspólnym obiadem, który na cześć naszych partnerów wydała pani dyrektor śmigielskiego gimnazjum. Potem goście udali się na spacer ulicami Śmigla. W niedzielę państwo Vogler mogli poznać najbliższą okolicę. Zwiedzili Kościan i udali się do stolicy regionu, Leszna. Po południu nasi goście z Niemiec mogli "zanurzyć się w polskości", ponieważ uczestniczyli w koncercie laureatów II Wielkopolskich Konfrontacji Młodych Skrzypków i Dudziarzy im. Edwarda Ignysia. Pokaz muzyków i tancerzy z naszego regionu trwał prawie dwie godziny i był cennym uzupełnieniem programu dla naszych gości z Niemiec.

Następne spotkanie zaplanowano na początek marca 2012, wówczas nauczyciele i koordynatorzy przedsięwzięcia ze Śmigla wyjadą do szkoły partnerskiej w Schwabmünchen i omówią postępy w działaniach oraz dalszy przebieg projektu ze szczególnym uwzględnieniem wymiany młodzieżowej, która odbędzie się w czerwcu 2012 w Śmiglu.

Wojciech Adamczewski
 
Lekcje w muzeach

29 listopada uczniowie śmigielskiego gimnazjum w ramach realizacji projektu Comenius wzięli udział w niezwykłych zajęciach. Podczas lekcji w Muzeum Okręgowym w Lesznie chłopcy i dziewczęta dowiedzieli się, jak wyglądał proces komunikacji literackiej, począwszy od rękopisu, a skończywszy na gotowej, wydrukowanej książce. Ponadto poznali zagadnienia związane z drukiem, oprawą, a także nazwy zawodów i zajęć związanych z książkami. Gimnazjaliści obejrzeli także rękopisy i egzemplarze starych druków, wśród których znalazła się pozycja z XVIII w., ukazująca dzieje naszego miasta autorstwa Marcina Adelta. Trzy tygodnie później, pod opieką nauczycieli: Krzysztofa Chudaka, Karola Marciniaka i Moniki Włoch udali się do Muzeum Archidiecezjalnego w Poznaniu, gdzie uczestniczyli w lekcji poświęconej historii piśmiennictwa. Podczas zajęć dowiedzieli się m.in. po co ludzie stworzyli pismo, jak kiedyś zapisywano słowa i dlaczego nauka czytania była w przeszłości tak trudna. Ponadto mogli z bliska przyjrzeć się inkunabułom z XVI wieku. Po lekcji grupa zwiedziła Katedrę Archidiecezjalną w Poznaniu.

 
MW
Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych