fb Wirtualny spacer
2011-10-27

Przemoc w rodzinie – ważne informacje

Zjawisko przemocy jest powszechne, ale mówi się o nim stosunkowo rzadko. Przemoc w rodzinie jest zjawiskiem wstydliwym. Ofiary tych przestępstw nie chcą się ujawniać, mówić o tym ze względu na wstyd, często poczucie winy, a także strach przed reakcją sprawcy. Definicje przemocy wyszczególniają podział zjawiska na przemoc: fizyczną, psychiczną, seksualną i ekonomiczną. Często bywa tak, że w rodzinie dochodzi do wielu rodzajów przemocy, które zazębiają się, bądź tak ewoluują, że trudno wskazać, jaka dokładnie forma występuje. Bardzo trudno także uchwycić bezpośrednio objawy przemocy. Brak wiedzy i dostatecznych informacji w tym zakresie przyczynia się do tego, że czasami przez wiele lat przemoc ma miejsce w czterech ścianach domu, a ofiary w osamotnieniu przeżywają wiele trudnych chwil. Zdarza się również i tak, że ofiary obwiniają się za sytuację, w której się znalazły, często są przekonane, że tak być nie powinno, nie zdając sobie jednak sprawy, że przemoc jest zjawiskiem karalnym. Rodzina, w której występuje zjawisko przemocy, często nie przejawia objawów poza domem, w najbliższym otoczeniu postrzegana jest prawidłowo, za co odpowiada w znacznej mierze sprawca przemocy, który często w wyrachowany sposób tak manipuluje swymi ofiarami, by te sprawiały pozory normalności. Właśnie w takich rodzinach najtrudniej szybko zdiagnozować owe zjawisko i podjąć działania pomocowe. Spośród wielu stereotypów, które są wymieniane w związku z przemocą w rodzinie, do najczęstszych należy przeświadczenie, że zjawisko to dotyczy tylko ludzi z tzw. marginesu społecznego, gdzie występuje ubóstwo, alkoholizm. To właśnie nadużywanie alkoholu często mylnie postrzegane jest jako powód stosowania przemocy. Ostatnie badania psychologiczne wskazują jednak, że alkohol nigdy nie jest powodem, a jedynie czynnikiem, który może powodować zmniejszenie kontroli nad własnym zachowaniem. Często bywa jednak tak, że sprawcy nie spożywają alkoholu, są dobrze sytuowani i cieszą się szacunkiem w otoczeniu, a przemoc, którą stosują to ta, uznawana za najbardziej szkodliwą, czyli przemoc psychiczna, którą zdiagnozować najtrudniej.
Poczucie bezsilności, strachu, ciągłego zagrożenia i obaw o przyszłość swoją i dzieci może doprowadzić do tragedii. Podejmowanie działań profilaktycznych w tym zakresie jest zatem niezwykle ważne.
W związku z nowelizacją ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie na gminy nałożone zostały nowe obowiązki w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz ochrony ofiar przemocy w rodzinie.
Wobec powyższego Burmistrz Śmigla, w listopadzie ubiegłego roku, powołał zespół interdyscyplinarny do spraw przeciwdziałania przemocy w rodzinie, który realizuje gminny program przeciwdziałania przemocy oraz ochrony ofiar. Miejscowy Ośrodek Pomocy Społecznej przeprowadził diagnozę zjawiska przemocy w rodzinie w skali naszej gminy, opierając się na informacjach pracowników socjalnych Ośrodka i innych instytucji zajmujących się pracą z rodzinami lub dziećmi. Otrzymane dane potwierdzają, że w gminie Śmigiel zjawisko to nie jest obce, czego dowodem jest zdiagnozowanie w/w zjawiska w około 40 rodzinach z tego terenu.
Mówiąc o przemocy w rodzinie należy zdać sobie również sprawę, że istnieje wiele negatywnych i błędnych opinii na ten temat. Konieczne jest podjecie działań informacyjnych i profilaktycznych, które uświadomiłyby społeczeństwu, czym jest przemoc w rodzinie, jak można na nią zareagować i gdzie zwrócić się po pomoc.
Zespół interdyscyplinarny do spraw przemocy w ramach działań na terenie gminy ma za zadanie pomaganie właśnie osobom dotkniętym zjawiskiem przemocy.

Każdy z nas może przyczynić się do zerwania błędnego koła i zakończenia osobistego dramatu ofiar przemocy. Konieczne jest mówienie o tym zjawisku i informowanie odpowiednich instytucji. Skuteczna pomoc może być także udzielona sprawcom przemocy.

Na terenie naszej gminy można szukać pomocy w następujących instytucjach:

- Ośrodek Pomocy Społecznej w Śmiglu [tel. 65 518 09 69],
- Posterunek Policji w Śmiglu [tel. 65 511 63 50],
- Gminna Komisja do spraw Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Śmiglu [tel. 65 518 86 51],
- Gminny Punkt Wsparcia Rodziny w Śmiglu, gdzie porad udziela min. Specjalista do spraw przemocy.
Należy pamiętać, że największym błędem jest brak reakcji i pozostawienie sprawy samej sobie wychodząc z założenia, że to nie nasz problem, i że nie ma sensu wtrącać się w nieswoje sprawy. Taka postawa upewnia sprawcę w przekonaniu o bezkarności, a ofiarę w przeświadczeniu, że nikt nie pomoże jej w rozwiązaniu problemu. Pamiętajmy jednak, by nie nadinterpretowywać niektórych sygnałów, które tylko pozornie mogą wskazywać na opisane zjawisko, gdyż taką postawą również można skrzywdzić drugiego człowieka.
Podsumowując: nie bagatelizujmy, ani też nie wyolbrzymiajmy, a jedynie bądźmy czujniejsi i reagujmy rozważnie, najlepiej angażując w to wykwalifikowane podmioty, które dysponują środkami, by całe zjawisko wyeliminować.
 
 
Michał Skoracki
Pracownik socjalny
Członek Zespołu Interdyscyplinarnego
do spraw przeciwdziałania przemocy w rodzinie
Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych