fb Wirtualny spacer
2011-07-08

Żeńcy Wielkopolscy w Adampolu

Festiwal Czereśniowy organizowany jest od kilkunastu lat przez mniejszość polską mieszkającą w Turcji w miejscowości Polonezkoy koło Istambułu. Jest to wioska założona w XIX wieku przez Adama Czartoryskiego dla Polaków przebywających wówczas na emigracji w Imperium Otomańskim. Aktualnie nadal mieszkają tam potomkowie emigrantów z Powstania Listopadowego, Wiosny Ludów czy Wojen Krymskich. Wiosna jest bardzo znana i często odwiedzana przez różne osobistości w tym prezydentów Polski - Lecha Wałęsę, Aleksandra Kwaśniewskiego i Lecha Kaczyńskiego. Każdego roku zapraszany jest jeden polski zespół folklorystyczny, który poprzez koncerty wspiera tamtejszych Polaków w zachowaniu polskości i jednocześnie promuje polską kulturę. W tym roku zaszczyt występów w Polonezkoy (Adampol) spotkał Zespół Pieśni i Tańca „Żeńcy Wielkopolscy” działający przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Nietążkowie. Stroną zapraszającą był Związek Dziedzictwa Kultury „Polder” w Polonezkoy.
Zespół reprezentowała I grupa zespołu, kapela oraz para dudziarska. Na specjalne życzenie organizatorów zespół przygotował folklor krakowski, łowicki i górali Beskidu Żywieckiego a pozostałą część programu uzupełniały tańce szamotulskie, rzeszowsko-przeworskie oraz wielkopolskie utwory muzyczne w wykonaniu pary dudziarskiej. Zespół zaprezentował się podczas 15 koncertów z których większość odbyła się w Polonezkoy a część w Istambule. Dwukrotnie zespół grał i śpiewał podczas mszy św. w tamtejszym kościele. Koncerty zespołu zawsze gromadziły pełną widownię i bardzo się podobały, zwłaszcza koncert galowy na który przyszli niemal wszyscy mieszkańcy Polonezkoy oraz zaproszeni goście w tym konsul RP w Istambule. Fragmenty jednego z koncertów oraz wywiady z członkami zespołu były transmitowane przez        I Program Tureckiej Telewizji. Zespół miał także możliwość zwiedzenia Istambułu (Haga Sophia, Błękitny Meczet, Bazar, rejs po Bosforze), poznania kultury i zwyczajów oraz w wolnym czasie zrelaksowania się nad morzem. Bardzo szczególną atmosferę miało spotkanie z nestorami polskiej społeczności w Polonezkoy – Antonim Dochodą i Lesławem Ryżym, którzy oprowadzili zespół po Domu Pamięci Zofii Ryży. Znajdują się w nim pamiątki ukazujące 160 lat polskiej wioski na ziemi tureckiej. Pobyt w Polonezkoy zakończyło oficjalne spotkanie u Wójta Polonezkoy – Antoniego Wilkoszewskiego, gdzie zespół wpisał się do księgi pamiątkowej. 
Zespół pragnie podziękować wszystkim osobom zaangażowanym w organizację Festiwalu Czereśniowego. Szczególne podziękowania kierujemy pod adresem głównego organizatora prezesa ZDK „Polder” - Denissa Novvickiego, jego rodziny i przyjaciół. 

ZPiT Żeńcy Wielkopolscy

fot. archiwum ZPiT Żeńcy Wielkopolscy

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych