2009-09-09
Tańczyli w Serbii, Bułgarii i na Węgrzech
W Serbii
W pierwszej połowie sierpnia 2009 roku najstarsza grupa Zespołu Pieśni i Tańca „Żeńcy Wielkopolscy” wraz z kapelą dudziarską koncertowali w Serbii, gdzie pojechali na zaproszenie zespołu folklorystycznego „Tanasko Rajić” z Cacak.
Kilkudniowy pobyt w Serbii był niezwykle ciekawy i emocjonujący. Już drugiego dnia zespół uczestniczył w festiwalu trębaczy w Guczy. W tym roku po raz 49 zjechały się tam kapele trębaczy grające charakterystyczny dla Serbii rodzaj muzyki znany w Polsce z utworów Gorana Bregovica. Gucza to miejsce magiczne, na jednym rogu ulicy potrafiło grać jednocześnie kilka kapel. Przez cztery dni, festiwal ten odwiedziło 200 tys. miłośników tego rodzaju muzyki, w tym także z Polski. Zespół z Nietążkowa zaprezentował się podczas dwóch wieczornych koncertów transmitowanych przez jedną z serbskich stacji telewizyjnych. Następnego dnia gospodarze zorganizowali „Żeńcom” wycieczkę do monastyrów znajdujących się w okolicy Cacak, a wieczorem wspólnie z zespołem Tanasko Raić, dali koncert w Ivanjicy. Kulminacyjnym punktem pobytu w Cacak był wieczór polsko-serbski. W miejscowym kinie nietążkowski zespół zaprezentował program przygotowany specjalnie na wyjazd: Mazura, tańce i przyśpiewki górali Beskidu Żywieckiego, Oczepiny Łowickie oraz utwory solowe kapeli dudziarskiej. Swój program zatańczyli także gospodarze. Po koncercie odbyło się spotkanie przy muzyce i obowiązkowo wszyscy uczyli się polskich i serbskich tańców. Następnego dnia, Polacy wyjechali do Ribarsku Banjiu – najsłynniejszego serbskiego uzdrowiska. Tego dnia wieczorem Żeńcy dali ostatni koncert w Serbii.
Na Węgrzech i w Bułgarii
Na przełomie lipca i sierpnia 2009 r. dwie najmłodsze grupy Zespołu Pieśni i Tańca „Żeńcy Wielkopolscy” przebywały w Balatonfűzfő na Węgrzech oraz uczestniczyły w Balkan Folk Festiwal w Kiten (Bułgaria).
W Balatonfűzfő, mieście partnerskim Śmigla, Zespół został bardzo ciepło przyjęty przez lokalny samorząd. Burmistrz miasta, Zuzanna Kiss Majorne zapoznała młodzież z historią i współczesnym życiem mieszkańców Balatonfűzfő. Po zakwaterowaniu w miejscowej szkole zespół udał się na plażę, gdzie późnym wieczorem odbył się koncert dla mieszkańców miasta. Żeńcy zaprezentowali tańce rzeszowsko-przeworskie, kszczonowskie, tańce i zabawy z Bukówca Górnego oraz utwory solowe kapeli dudziarskiej. Żywa reakcja publiczności była dowodem, że koncert bardzo się podobał. Następnego dnia Zespół ruszył w dalszą drogę. Kolejnym punktem wojaży „Żeńców” było bułgarskie Kiten, gdzie zostali zaproszeni na Balkan Folk Festiwal. Ze względu na bardzo dużą liczbę zespołów uczestniczących w festiwalu, Zespół z Nietążkowa zaprezentował podczas koncertu tylko dwa układy: tańce i zabawy z Bukówca Górnego oraz tańce rzeszowsko-przeworskie. Była to doskonała okazja do konfrontacji swoich umiejętności z rówieśnikami z innych zespołów w tym także z Polski („Łany” z Poznania, „Mali Gorzowiacy” z Gorzowa oraz „Promni” z Warszawy). Poza koncertami młodzież korzystała ze wspaniałej pogody. Na kąpiel w Morzu Czarnym wykorzystywano każdą wolną chwilę. Znalazł się także czas na próby taneczne i wokalne, zwiedzanie Sozopolu i Nesebaru oraz chrzest najmłodszych stażem tancerzy. W drodze powrotnej do kraju grupa zatrzymała się w Cacak w Serbii, gdzie spotkała się z tamtejszym zespołem „Tanasko Raić” oraz ze swoimi kolegami z najstarszej grupy, którzy w tym samym czasie przyjechali do Cacak na koncerty.
Wakacyjne wyjazdy „Żeńców” wsparło finansowo Wielkopolskie Kuratorium Oświaty.
Rafał Rosolski





fot. archiwum Zespołu