fb Wirtualny spacer
2008-09-04

Badacze prehistorii zjechali do Śmigla

Archeolodzy zakończyli ostatni etap prac terenowych na stanowisku w Bruszczewie. Teraz będą odkrywać historię obronnego grodu na podstawie szczegółowych badań, wykopanych przez ostatnie lata pozostałości tejże osady. Ostatnią więc okazją dla społeczeństwa, aby zobaczyć i „dotknąć” prehistorycznych śladów po jednej z bardziej niegdyś cywilizowanych osad w Europie, były  22 sierpnia, V Otwarte Dni na wykopie w Bruszczewie.

Zwieńczeniem tego etapu badań stała się Międzynarodowa Konferencja Archeologiczna pod nazwą: „Oddziaływanie człowieka na przyrodę w neolicie i epoce brązu na Niżu Środkowoeuropejskim” zorganizowana przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Christian-Albrechts-Univeritat w Kiel przy współudziale Burmistrza Śmigla, Starosty Kościańskiego oraz Poznańskiego Towarzystwa Prehistorycznego. Z tej okazji do miasta wiatraków, 28 sierpnia zjechało się grono archeologów z kraju i Europy. Seminarium odbywało się w języku angielskim w piątek i sobotę. Drugiego dnia poranną część sesji przeprowadzono na stanowisku w Bruszczewie. Okres neolitu oraz wczesnej epoki brązu w Europie Środkowej był wiodącym tematem seminarium.

Teraz władzom lokalnym pozostaje czynić dalsze starania o utworzenie skansenu. Kolejnym ku temu krokiem było uchwalenie na sierpniowej sesji przez Radę Miejską Śmigla zmian w Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, przeznaczających teren w Bruszczewie pod skansen.

Gimnazjaliści oraz uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z Gminy Śmigiel rok szkolny także rozpoczęli pod znakiem bruszczewskich wykopalisk, a mianowicie 3 września uczestniczyli w sesji popularno-naukowej, prowadzonej przez poznańskich archeologów.

tekst i fot. A.Kasperska

 
 
Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych