fb Wirtualny spacer
2008-05-07

Żeby pamięć o niej nie zginęła

„Całe życie czekamy na nadzwyczajnego człowieka, zamiast zwyczajnych ludzi przemieniać w nadzwyczajnych” są to słowa szwajcarskiego teologa Hansa Urs von Balthazara i pasują doskonale do podsumowania uroczystości, która odbyła się w Śmiglu 2 maja w Dniu Flagi Narodowej.

Władze miasta postanowiły sfinalizować pomysł upamiętnienia faktu, że Śmigiel był niegdyś miasteczkiem rodzinnym Barbary Chłapowskiej, patriotki, żony osławionego generała Jana Henryka Dąbrowskiego. Majowe święto narodowe okazało się być ku temu doskonałym terminem. Od kilku lat bowiem, 2 maja ustanowiono świętem flagi polskiej, która jest jednym z symbolowi narodowych. Takim niewątpliwie symbolem jest również Mazurek Dąbrowskiego - i jego bohater – mąż Barbary.

Przygotowania do uroczystości rozpoczęły się już kilka miesięcy wcześniej. Na miejsce imprezy wybrano park przy ulicy Reymonta w Śmiglu, gdzie niegdyś stał dworek rodziny Chłapowskich. W styczniu bieżącego roku radni, w odpowiedzi na wniosek Śmigielskiego Towarzystwa Kulturalnego z 2005 roku, podjęli uchwałę o nadaniu parkowi imienia Barbary Chłapowskiej. W tym też parku na leżącym tam głazie darowanym przez Stanisława Rybakowskiego z Nietążkowa, a ustawionym z polecenia poprzedniego burmistrza Józefa Cieśli, przytwierdzone zostały granitowe tablice upamiętniające patronkę parku oraz stojący tam niegdyś jej dom rodzinny. Uroczystego odsłonięcia tablic dokonał burmistrz Wiktor Snela wspólnie z Witoldem Omieczyńskim – prezesem Śmigielskiego Towarzystwa Kulturalnego i Janem Józefczakiem przewodniczącym Rady Miejskiej – właśnie 2 maja w obecności wielu zacnych gości i mieszkańców miasta, m.in. Małgorzaty Adamczak, Senator RP, Wiesława Szczepańskiego, Posła na sejm RP, Andrzeja Jęcza, Starosty Kościańskiego, potomka Barbary Chłapowskiej, Stanisława Chłapowskiego, ks. Dziekana Tadeusza Fołczyńskiego, ks. Kanonika Zygmunta Bartkowiaka, Doroty Lew, Burmistrz Czempinia, radnych powiatowych i miejskich oraz kierowników i dyrektorów jednostek organizacyjnych, a także prezesów stowarzyszeń i organizacji pozarządowych.

Niecodziennym wydarzeniem było odśpiewanie wszystkich zwrotek hymnu przez Tadeusza Ilmera członka Towarzystwa Śpiewu Harmonia oraz Gaude Mater Polonia przez wspomniany chór, przy akompaniamencie Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP w Śmiglu. Drugą część uroczystości zaplanowano w Centrum Kultury. Odbyła się tam prelekcja Leokadii Szymanowskiej, będąca streszczeniem napisanej przez nią książki o życiu Barbary z Chłapowskich Dąbrowskiej.

Publikacja pt. „Żeby pamięć o niej nie zginęła” została specjalnie na tę okazję wydana i można ją było otrzymać nieodpłatnie z dedykacją od autorki po uroczystości.

Dodatkowym elementem uświetniającym uroczystość było wydanie staraniem Urzędu Miejskiego Śmigla i Starostwa Powiatowego w Kościanie okolicznościowych, pamiątkowych medali, autorstwa Elizy Szulc.

Medale zostały odlane w liczbie 32 sztuk i można było je nabyć w cenie stu złotych na zasadzie subskrypcji. Dwa medale należą do fundatorów, natomiast pozostałe nabyły osoby prywatne i instytucje. Są to: Muzeum Narodowe w Poznaniu, Muzeum Okręgowe w Lesznie, Centrum Kultury w Śmiglu, Towarzystwo Miłośników Ziemi Kościańskiej, Obrzańska Spółdzielnia Mleczarska w Kościanie, Hubert Zbierski, Zdzisław Witkowski, Grzegorz Nowak, Witold Omieczyński, Tadeusz Ilmer, Jan Józefczak, Antoni Chłapowski, Stanisław Chłapowski, Józef Świątkiewicz, Jacek Maria Nieniewski, Rafał Klem, Jan Pietrzak, Roman Schiller, Marzena Kowalczyk, Maria Białas, Alfred Splisteser, Stanisław Pawlak, Wiesław Kasperski, Włodzimierz Drótkowski, Bogdan Turliński, Leokadia i Marian Szymanowscy, Tadeusz Wasielewski, Marian Drzewiecki, Wiesława Poleszak-Kraczewska oraz Wiktor Snela.

Impreza została sfinansowana częściowo ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego i Starostwa Powiatowego w Kościanie.

Organizatorzy uroczystości: Burmistrz Śmigla oraz Śmigielskie Towarzystwo Kulturalne składają serdeczne podziękowania Młodzieżowej Orkiestrze Dętej OSP w Śmiglu, Zespołowi Pieśni i Tańca „Żeńcy Wielkopolscy” oraz Towarzystwu Śpiewu „Harmonia” za uświetnienie imprezy, a także wszystkim osobom i instytucjom, które wniosły swój wkład w organizację imprezy.

Fotoreportaż z uroczystości:

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych