fb Wirtualny spacer
2006-06-20

Sztandar dla sześćdziesięciolatki

Niedziela, 18 czerwca, była dla mieszkańców Karśnic dniem wyjątkowym, dniem obchodów 60-lecia miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej i nadania jej sztandaru.

O godz. 1400 przy marszowej muzyce Orkiestry Dętej OSP w Śmiglu pochód strażaków, zaproszonych gości oraz wozów strażackich prowadzony przez komendanta miejscowej jednostki przedefiladował główną ulicą wsi na plac przy remizie-świetlicy.

Obchody rozpoczęły się mszą świętą w czasie której proboszcz parafii w Wilkowie Polskim – ks. Stanisław Wiatrowski dokonał poświęcenia nowego sztandaru.

Następnie wszyscy zebrani udali się na plac przed remizą gdzie po wbiciu przez władze powiatowe i gminne gwoździ w drzewiec, nastąpiło uroczyste przekazanie sztandaru na ręce pocztu sztandarowego składającego się ze strażaków jednostki w Karśnicach.

Jubileusz stał się też okazją do uhonorowania strażaków. Złote medale „Za zasługi dla pożarnictwa” otrzymali: Jan Ranka, Szczepan Ratajszczak i Kazimierz Bota, srebrne: Andrzej Łakomy, Mariusz Ranka, Paweł Nowak, Ignacy Skomacki, a brązowe: Mirosław Wojciechowski, Andrzej Hamrol, Tomasz Ratajczak, Kazimierz Chłapowski. Były również odznaczenia „Wzorowego Strażaka”. Otrzymali je: Cezary Ratajczak, Jacek Piotrowski, Krzysztof Bota, Marcin Pawlisiak, Mateusz Sobolewski, Marek Skoracki, Jacek Ratajczak oraz Daniel Nowak. Zaszczytnego jubileuszu i odznaczenia za wysługę 50 lat w służbie pożarniczej doczekali się Marian Dubski, Julian Szymański, Michał Gindera i Władysław Kozłowski. Były również odznaczenia za wysługę 40, 30, 20, 15 i 10 lat.

Nie obyło się bez przemówień, gratulacji i kwiatów dla „szanownej jubilatki”

Całość imprezy zakończyła zabawa przy muzyce zespołu „Dallas”.

Rys historyczny jednostki OSP w Karśnicach

Jednostka została założona w lipcu 1946 r. na zebraniu wiejskim zwołanym przez sołtysa wsi Stanisława Dubskiego a przystąpiło do niej 58 członków. W skład pierwszego zarządu weszli:

Kazimierz Hetmański – prezes, Stefan Kapski – Naczelnik, Piotr Majorek – sekretarz, Franciszek Wojciechowski – gospodarz, natomiast do komisji rewizyjnej zostali wybrani: Stanisław Dubski, Józef Cieślik i Józef Dudziak.

Początkowo zebrania jednostki odbywały się w Szkole Podstawowej w Karśnicach. W roku 1948 na wniosek jednostki Urząd Ziemski w Kościanie przekazał jej plac do ćwiczeń, a już w następnym roku został powołany Komitet Budowy remizy i Świetlicy. w składzie: druh Kazimierz Hetmański, druh Stanisław Dubski i druh Ludwik Lemański. Do budowy remizo-strażnicy przystąpiono w roku 1950. wszystkie prace wykonywali członkowie jednostki w czynie społecznym zwożąc gruz z cegielni i wyrabiając cegłę. Zostały wykopane i zalane fundamenty. Budowę ukończono w 1951r.

W roku 1958 jednostka w Karśnicach otrzymał sikawkę konną, oraz niezbędny

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych