fb Wirtualny spacer
2006-02-13

Inauguracja Młodzieżowej Rady Miejskiej

Bardzo uroczysty charakter miało 10 lutego pierwsze posiedzenie Młodzieżowej Rady Miejskiej Śmigla. Każdy z radnych składał przysięgę, że przestrzegał będzie obowiązujących zasad i prawa. Pierwszej sesji od początku przewodniczył radny-senior, czyli najstarszy z uczniów wybranych do młodzieżowej rady. Okazał się nim Michał Gzylkowiak ze śmigielskiego gimnazjum i z przyjętego zadania wywiązał się celująco.

W trybie tajnym wybierano przewodniczącego rady, a następnie zastępcę. Zdecydowanie najwięcej głosów – 12 – uzyskał Michał Gzylkowiak, zaś – jego rywalka – Sandra Stanek (również reprezentująca śmigielską szkołę), otrzymała 3 głosy. Jednak jej właśnie powierzono funkcję zastępczyni przewodniczącego, chociaż do tego stanowiska kandydowało aż czterech pretendentów. Młodzi zadeklarowali powołanie komisji problemowych, których zadaniem przede wszystkim byłoby zajmowanie się sprawami związanymi z rozwiązywaniem problemów ochrony przyrody i ekologii oraz działaniem na rzecz przeciwdziałania przypadkom wandalizmu.

Obrady, które toczyły się w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego w Śmiglu, przebiegały nadzwyczaj sprawnie, a pierwsza sesja zakończyła się po niespełna godzinie. Obok nowo wybranej rady, uczestniczyli w niej przedstawiciele samorządowych władz z burmistrzem Józefem Cieślą i Stefanem Stachowiakiem, jego zastępcą, Januszem Józefczakiem - przewodniczącym Rady Miejskiej Śmigla, przewodniczącymi komisji spraw społecznych: Bogdanem Turlińskim i komisji promocji i rozwoju gminy Eugeniuszem Stachowskim oraz Wandą Jakubowską, sekretarzem Urzędu Miejskiego. Obecni byli też dyrektorzy wszystkich śmigielskich zespołów szkół.

Wyboru do młodzieżowej rady gratulowali radnym burmistrz Cieśla i przewodniczący Józefczak, który każdemu z nowo wybranych radnych wręczył na pamiątkę długopisy w eleganckim etui. – To jest bardzo ważny moment, dla całej gminy – mówił wyraźnie wzruszony burmistrz Cieśla, który był pomysłodawcą i najbardziej zabiegał o powstanie młodzieżowej rady w Śmiglu. Później inicjatywę rozwinęła szkoła w Czaczu, gdzie zorganizowano spotkanie przedstawicieli samorządów wszystkich szkół i opracowano odpowiednie dokumenty. – Gratuluję wam wszystkim gorąco i bardzo cieszę się, że chcecie wykorzystać swoją energię i entuzjazm dla rozwiązywania spraw istotnych dla gminy. My zyskaliśmy partnerów. Przy waszej pomocy, liczę na rozwiązanie szeregu problemów i już teraz – wybaczcie mi – wpraszam się na posiedzenia waszych roboczych zespołów, po to, żeby bezpośrednio wysłuchać waszego zdania i pomysłów.

Inauguracyjną sesję poprzedziła prowadzona całkiem na serio kampania przedwyborcza i wybory młodzieżowych radnych, przeprowadzono je wszystkich zespołach szkół w gminie. Powołano tam komisje wyborcze, pracujące na kształt i podobieństwo podobnych, „dorosłych”, instytucji. Wybierano – tak samo jak do Rady Miejskiej Śmigla – 15 radnych. Uczniowie głosowali chętnie, o czym świadczy bardzo wysoka, sięgająca 90%, frekwencja. W wyniku ich decyzji radnymi zostali: Cyryl Szudra (Bronikowo), Joanna Sowa i Anna Kasińska (Czacz), Ariel Witomski i Izabela Biała (Stara Przysieka Druga), Weronika Handke, Maciej Grzelczyk i Kamil Wojtko (Stare Bojanowo) oraz Michał Gzylkowiak, Joanna Blejwas, Sandra Stanek, Marcin Nitschke, Martyna Pohl, Romana Chomska i Natalia Chomska (Śmigiel).

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych