fb Wirtualny spacer
29 czerwca 2016

Co słychać w Gimnazjum w Śmiglu?

Gimnazjaliści na wykładzie i kręgielni

Tradycją śmigielskiego gimnazjum są wyjazdy, podczas których uczniowie mogą poczuć się jak studenci, zasiadając w salach wykładowych i uczestnicząc w zajęciach prowadzonych przez pracowników naukowych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. 8 czerwca br. czterdzieścioro pięcioro gimnazjalistów uczestniczyło w wykładzie otwartym na Wydziale Fizyki. Podczas zajęć, które poprowadził dr inż. Adam Buczek, młodzież dowiedziała się i zobaczyła, co można zrobić z powietrzem. Wykładowca przeprowadził szereg ciekawych demonstracji, pokazując słuchaczom, jakie właściwości ma „dobro wspólne” – powietrze. Po pobycie na uczelni przyszedł czas na zajęcia rekreacyjno-sportowe na kręgielni, podczas których wiedza z fizyki, tym razem z dynamiki, również okazała się przydatna.

 

Bal Absolwenta

Wyczekiwany przez najstarszych gimnazjalistów tradycyjny Bal Absolwenta odbył się we wtorek, 14 czerwca 2016 r. Podekscytowani uczestnicy zabawy z uśmiechami na twarzach przybywali przed godz. 16.00 do sali gimnastycznej. Dziewczęta pięknie prezentowały się w szykownych kreacjach, chłopcy zaś towarzyszyli im w eleganckich garniturach. Bal rozpoczął się od wystąpienia pani dyrektor i przewodniczącej Rady Rodziców. Potem przyszedł czas na wręczenie tablo, podziękowania dla wychowawców i nauczycieli, a także staropolskiego poloneza. Kolejne godziny płynęły bardzo szybko na uśmiechach, tańcach, rozmowach i pozowaniu do zdjęć.

 

Dzień Kibica

W związku z Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej EURO 2016 r., które odbywają się we Francji, w śmigielskiej szkole, 15 czerwca został zorganizowany Dzień Kibica. Tego dnia wielu członków społeczności gimnazjum przyszło ubranych w biało-czerwone barwy oraz zaopatrzonych w akcesoria kibica, min. flagi, szaliki, czapki, a nawet trąbki, okazując tym samym wsparcie naszej drużynie. Najwierniej i najaktywniej polskich piłkarzy wspierały klasy 2c i 3a.

 

Matematyka przed sądem

Gimnazjaliści z kl. IIc przygotowali pod kierunkiem Małgorzaty Mendel niezwykłe przedstawienie dotyczące matematyki. „Królowa nauk” stanęła przed sądem, który miał za zadanie jej osądzenie i wydanie wyroku. Na scenie w auli pojawili się obrońca, prokurator i świadkowie, którzy stawali za lub przeciw oskarżonej. Na końcu przyszedł czas na wydanie sprawiedliwego wyroku, że matematyka jest potrzeba w życiu.

 

Prace śmigielanek nagrodzone

Dobrochna Szulc z kl. IIc  zajęła drugie miejsce w eliminacjach wojewódzkich XVIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla dzieci i młodzieży 2015/2016 pod hasłem „W trosce o nasze bezpieczeństwo". Praca śmigielanki została doceniona przez komisję konkursową i wyłoniona do eliminacji centralnych. Wiktoria Dolczewska z kl. IIId jako jedyna z powiatu kościańskiego została wyróżniona przez Komendę Wojewódzką Policji za plakat dotyczący tematyki antynarkotykowej. Nagrodę odebrała podczas gali finałowej, która odbyła się w Poznaniu. Trzecioklasistka zdobyła również wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym pn.: „ŚWIĘTE SŁOWA Stefana Kardynała Wyszyńskiego”.

 

Spływ Drawą i Kortynicą

Grupa 31 uczniów pod opieką nauczycieli od 20 do 22 czerwca br. uczestniczyła w kajakowym spływie rzekami Drawą i Kortynicą. Celem wyjazdu było zaszczepienie uczniom zamiłowania do turystyki, zdobycie umiejętności pływania na kajaku oraz propagowanie aktywnego spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu, w ramach programu „Żyję zdrowo i sportowo”. Przez trzy dni gimnazjaliści wraz z opiekunami pokonali ponad pięćdziesięciokilometrową, niełatwą trasę, podczas której mogli podziwiać roślinność, zwierzęta i urokliwe zakątki Drawieńskiego Parku Narodowego. Spływ dostarczył jego uczestnikom niezapomnianych wrażeń.

 

Czas podsumowań

Czwartek, 23 czerwca, upłynął w gimnazjum pod znakiem podsumowań dokonań i pracy uczniów w roku szkolnym 2015/2016. Najpierw wręczono nagrody uczennicom i uczniom, którzy uzyskali wysokie wyniki sportowe: Wiktorii Skrzypczak, Bognie Jankowskiej, Nikoli Kortus, Remigiuszowi Styzińskiemu, Filipowi Ludwiczakowi. Potem gimnazjalistki, które brały udział w konkursie plastycznym: Julia Pokładecka i Wiktoria Dolczewska oraz przyrodniczym - Jagoda Matuszczak, odebrały z rąk pań dyrektorek dyplomy i nagrody. Ponadto uhonorowano zwyciężczynię konkursu „Supergimnazjalista” – Alicję Kuderską.  Nagrodzono także trzecioklasistów, którzy pracowali w Samorządzie Uczniowskim, Szkolnym Klubie Wolontariusza i na rzecz społeczności szkolnej oraz byli członkami pocztu sztandarowego. Podziękowania otrzymali: Mateusz Kromarek, Inga Skrzypczak, Paula Skrzypczak, Wiktoria Dolczewska, Anna Sadowska, Julia Pokładecka, Blanka Kubera, Alicja Kuderska, Klaudia Lisiak, Katarzyna Pieśniak, Anna Zając, Karol Domagała, Bartosz Skórzewski, Jakub Błaszkowski i superwolontariusz Mateusz Marcinkowski.

 

To już jest koniec

Z okazji zakończenia roku szkolnego członkowie społeczności gimnazjum udali się w czwartek na Mszę świętą do kościoła farnego oraz w piątkowy poranek uczestniczyli w uroczystym apelu. Podczas ceremonii, która odbyła się na boisku szkolnym, pani dyrektor powitała gości, podziękowała wszystkim za pracę oraz przypomniała, co działo się w szkole w mijającym roku szkolnym. Życzenia udanych wakacji złożyli także zebranym burmistrz Śmigla Małgorzata Adamczak i radni Rady Miejskiej. W trakcie apelu absolwenci uroczyście przekazali sztandar młodszym rocznikom i złożyli ślubowanie, w którym zobowiązali się do godnego reprezentowania szkoły. Potem przyszedł czas na wręczenie nagród i dyplomów trzecioklasistom, którzy uzyskali najwyższe wyniki. Nagrody Burmistrza Śmigla, radnych Rady Miejskiej i dyrektora szkoły odebrały Alicja Kuderska i Małgorzata Rayall de Ragan z IIId. Pani Małgorzata Adamczak podziękowała także członkom Szkolnego Klubu Wolontariusza i trzecioklasistom, którzy zgłosili pomysł posprzątania cmentarza ewangelickiego w Śmiglu. Na ręce dyrektora gimnazjum przekazała fantom niemowlaka. Dyrektor Wanda Judek odebrała dyplom i nagrody za wygraną w plebiscycie „Faktów Kościańskich” - „Gimnazjum na piątkę”. Następnie wręczyła absolwentom, którzy uzyskali średnią co najmniej 5,0 i wzorowe zachowanie, pamiątkowe dyplomy. Najstarsi gimnazjaliści podziękowali osobom, które towarzyszyły im podczas trzyletniej nauki, a sami odebrali życzenia i upominki od drugoklasistów. Uroczystość zakończyło rozdanie świadectw przez wychowawców.

Gimnazjum w Śmiglu

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych