Doniesienia z Czacza
WMP – Wolontariat Moja Przyszłością
W ramach rządowego programu wspomagania w latach 2015-2016 organów prowadzących szkoły w zapewnieniu bezpiecznych warunków nauki, wychowania i opieki w szkołach „Bezpieczna+” szkole w Czaczu udało się pozyskać fundusze na projekt edukacyjny pn. „WMP – Wolontariat Moją Przyszłością”. Projekt ma na celu zwiększenie wiedzy i umiejętności wśród uczniów gimnazjum w zakresie budowania współpracy, integracji oraz pozytywnego wizerunku szkoły w społeczności lokalnej oraz zwiększenie poziomu wiedzy i umiejętności z zakresu zarządzania wolontariatem i realizowania działań wolontarystycznych. W ramach projektu odbywa się także Akademia Szkolnych Liderów Wolontariatu, która jest cyklem szkoleniowym liczącym sześć dwudniowych zjazdów każdy. Podczas Akademii uczniowie nabywają wiedzę oraz umiejętności niezbędne każdemu szkolnemu liderowi wolontariatu do przeprowadzenia jednodniowych inicjatyw w ramach kolejnego działania. Szkolenie odbywa się w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym w Śmiglu.
Spotkanie z weterynarzem
"Pies moim przyjacielem" - w ramach projektu edukacyjnego gościem czackiego przedszkola była weterynarz Dorota Rucińska. Pani Dorota spotkanie z dziećmi rozpoczęła od ważnych i ciekawych informacji na temat zwierząt, m.in. omówiła ich wygląd, cechy charakterystyczne oraz przedstawiła poszczególne gatunki i rodziny zwierząt. Opowiedziała także o pracy weterynarza. Dzieci dowiedziały się jak wygląda i co zawiera teczka pani doktor, strój, w który ubiera się do operacji chirurgicznych. Pani Dorota przedstawiła przedszkolakom szczeniaczka, którego przyprowadziła ze sobą na zajęcia. Dzieci miały okazję go pogłaskać i przytulić. Dużą frajdą była możliwość posłuchania jak bije serce psa oraz zaobserwowania jak zachowują się oczy podczas badania.
Przedszkolaki recytują
W piątek 14 października w przedszkolu w Czaczu odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej, podczas której odbył się konkurs recytatorski. Dzieci recytowały wiersze o tematyce jesienno-przyrodniczej. W zmaganiach wzięło udział 38 małych recytatorów. Występom dzieci towarzyszyły gromkie brawa. Uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki.
Działania propagujące czytelnictwo
Poranki literackie w bibliotece w Czaczu są kontynuacją akcji głośnego czytania książek. W związku z tym wszystkich miłośników książek i czytania uczniowie zapraszają codziennie do biblioteki na pierwszej dużej przerwie o godzinie 10:35. Czytanie rozpoczęło się od książki Melissy de la Cruz pt. "Wyspy potępionych".
W szkole rozpoczęła się także akcja: Uwolnij książkę! W holu szkoły zostało wyznaczone miejsce, w którym można zostawiać i zabierać książki i czasopisma. Ogólnoświatowa akcja Bookcrossing (uwolnij książkę) to idea nieodpłatnego przekazywania książek poprzez pozostawianie ich w miejscach publicznych, jak również w miejscach celowo utworzonych tzw. półkach bookcrossingowych (stoliki, regały, gabloty), po to, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej.
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
W dniach od 26 do 30 września br. w szkole została przeprowadzona akcja związana z VI Światowym Dniem Tabliczki Mnożenia, która rozpoczęła się od rozmieszczenia w szkole plakatów informacyjnych i tabliczek z różnymi przykładami działań z tabliczki mnożenia. Uczniowie przez cały tydzień mogli przypominać sobie dzięki temu jej znajomość. Ostatniego dnia akcji podczas dużej przerwy ochotnicy indywidualnie mogli się sprawdzić ze znajomości tabliczki mnożenia, a w zamian otrzymali nagrodę w postaci cukierka. Natomiast każda klasa miała za zadanie rozwiązać w jak najszybszym czasie łamigłówki, oczywiście z tabliczki mnożenia. Uczniowie znakomicie ją znają, jednak najszybsi okazali się uczniowie z klasy VI szkoły podstawowej i klasy Ia gimnazjum. W nagrodę cała klasa zdobyła certyfikat uprawniający do jednego dnia bez pytania.
Święto Pieczonego Ziemniaka
10 października 2016 r. w Czaczu obchodzono Święto Pieczonego Ziemniaka. Wszyscy uczniowie klas II i III szkoły podstawowej wraz ze swoimi nauczycielkami uczestniczyli w imprezie zorganizowanej na terenie parku. Z bajki o ziemniakach dzieci dowiedziały się o jego historii, skąd przybył do naszego kraju i jak stał się ulubioną potrawą Polaków. Następnie uczniowie klas II i III uczestniczyli w różnych konkurencjach sportowych, w których głównymi rekwizytami były ziemniaki. Po wspólnych pląsach i śpiewach, ziemniaki tradycyjnie zawinięte w folię aluminiową zostały wrzucone do ogniska i następnie rozpoczęła się ziemniaczana uczta.
Z wizytą w piekarni
20 września uczniowie klas III sp w ramach realizowanego projektu „Od ziarenka do bochenka” udali się do piekarni Danuty Grygier w Śmiglu. Podczas wycieczki mieli możliwość zobaczyć jak wygląda piekarnia od środka. Z wielkim zainteresowaniem przyglądali się pracy piekarza, poznali etapy powstawania pieczywa oraz produkty potrzebne do jego wypieku. Zobaczyli maszyny, które pomagają w pracy piekarzowi, a pracownik piekarni służył informacjami na temat wypieku chleba. Dzięki uprzejmości właścicielki uczniowie przyjrzeli się przyrządom i maszynom, które w piekarni spełniają bardzo ważną rolę, m.in. piekarskiej łopacie do wyciągania gorących bochenków z pieca oraz urządzeniom do mieszania mąki i ciasta chlebowego. Największe wrażenie wywarł na uczniach ogromny piec. Dowiedzieliśmy się w jakiej temperaturze i w jakim czasie pieczony jest chleb. Właścicielka piekarni opowiadała dzieciom o tajnikach zawodu piekarza i wypieku pieczywa. Uczniowie mieli możliwość spróbowania wielu gatunków chleba. Radość sprawiło im pieczenie kruchych ciasteczek, które zabrali ze sobą do szkoły. Wycieczka do piekarni zakończyła się słodkim poczęstunkiem - pysznymi drożdżówkami. Składamy serdeczne podziękowania Pani Danucie Grygier za życzliwe przyjęcie, za gościnność oraz za przekazanie informacji o tajnikach piekarskiego rzemiosła.
ZS w Czaczu