Z wizytą w Neufchâteau
Na zaproszenie partnerskiego miasta znajdującego się we Francji grupa mieszkańców ziemi śmigielskiej od 23 do 26 września br. gościła w Neufchâteau. Okazję do spotkania stanowiły obchody 15. rocznicy podpisania umowy o współpracy obu miast.
Gminę Śmigiel reprezentowali: burmistrz Małgorzata Adamczak wraz z zastępcą Marcinem Jurgą, radni rady miejskiej: Gabriela Kasperska, Alfred Splisteser, Wojciech Adamczewski, prezes śmigielskiej spółki Wodociągowo-Kanalizacyjnej - Violetta Gładysiak, dyrektor Centrum Kultury - Eugeniusz Kurasiński, strażacy z OSP Śmigiel, muzycy z Młodzieżowej Orkiestry Dętej, członkowie chóru „Harmonia”, solistki Studia Piosenki „Muzol”, panie z kół gospodyń wiejskich działających w: Morownicy, Robaczynie, Starej Przysiece Pierwszej, Nowej Wsi, Czaczu, Brońsku, Śmiglu, Sierpowie i Poladowie, a także pracownicy Centrum Kultury oraz Urzędu Miejskiego Śmigla.
Śmigielscy artyści zaprezentowali się w Neufchâteau podczas sobotniego spektaklu, który odbył się z okazji jubileuszu w tamtejszym domu kultury. Występ śmigielan poprzedził koncert chopinowski połączony z wieczorem literackim poświęconym Fryderykowi Chopinowi. Panie z kół gospodyń przygotowały we Francji tradycyjny polski bigos, którym poczęstowały wszystkich uczestników wizyty polsko-francuskiej podczas niedzielnej kolacji. Natomiast przedstawiciele OSP wzięli udział w strażackich manewrach, a Młodzieżowa Orkiestra Dęta zagrała na handlowych uliczkach Neufchateau, gdzie odbywało się święto jabłka. Śmigielanie wzięli również udział w pokazie tresury psów, który odbył się przy hotelu dla zwierząt, a także byli gośćmi strażaków w remizie w Neufchâteau.
Oficjalna część jubileuszowych obchodów miała miejsce ostatniego dnia pobytu w Neufchâteau w tamtejszym urzędzie. W uroczystym spotkaniu z merem Simonem Leclerc wzięła udział śmigielska delegacja oraz dwie delegacje z miast partnerskich Neufchâteau z: niemieckiego Heringen i portugalskiego Miranda de Corvo. Obecny był również Jacques Drapier – poprzedni mer, który podpisał umowę o współpracy ze Śmiglem.
Uczestnicy wyjazdu zwiedzili także stolicę Lotaryngii – Nancy, która kojarzona jest z Polską, a ściślej z regionem leszczyńskim ze względu na osobę króla Stanisława Leszczyńskiego, księcia Lotaryngii. Śmigielanie odwiedzili również Domremy – miejscowość, w której urodziła się i żyła Joanna d’Arc.
Organizacją pobytu śmigielskiej delegacji w Neufchâteau zajął się komitet do spraw partnerskiej współpracy, któremu przewodniczy Jean Michel Gregoire.
AKA