fb Wirtualny spacer
16 sierpnia 2016

Festyn Kłosa i Chleba

Nawiązaniem do tradycji świętowania zakończenia żniw był Festyn Chleba i Kłosa. Odbył się on 15 sierpnia 2016 r. na boisku sportowym w Starym Bojanowie. W programie imprezy nie zabrakło charakterystycznego akcentu święta plonów - obrzędu dożynkowego, zaprezentowanego przez Zespół Pieśni i Tańca „Żeńcy Wielkopolscy” z Nietążkowa. Tancerze z zespołu wcielili się w rolę starostów dożynek i wręczyli wieniec z tegorocznych plonów Wiesławowi Kasperskiemu - przewodniczącemu Rady Miejskiej Śmigla, natomiast chleb odebrała Małgorzata Adamczak – burmistrz Śmigla. Podczas festynu odbył się także konkurs dla kół gospodyń wiejskich z gminy Śmigiel na najsmaczniejszy chleb. Wzięły w nim udział KGW z: Czacza, Karśnic, Poladowa i Śmigla. Ich wypieki wraz z domowej roboty dodatkami oceniało jury w składzie: burmistrz Małgorzata Adamczak, przewodnicy rady Wiesław Kasperski oraz Paweł Smelkowski - właściciel restauracji „Poemat”. Główną nagrodę zdobyły panie z koła w Poladowie, a pozostałe uczestniczki konkursu otrzymały nagrody za udział. Fundatorami bonów na poczęstunek w restauracji „Poemat” byli: burmistrz i przewodniczący rady miejskiej.

Podczas imprezy odbył się również konkurs na najładniejszy bukiet z kwiatów i ziół. Nawiązywał on do święta Matki Boskiej Zielnej przypadającego w dniu festynu. Jury w składzie: Beata Żyto – radna Rady Miejskiej Śmigla, Maria Splisteser – rzeźbiarka z Wonieścia oraz Magdalena Dymarkowska – reprezentująca Centrum Kultury w Śmiglu, pierwsze miejsce przyznało Tatianie Jędrzejczak ze Starego Bojanowa. Drugie miejsce zajęła Marianna Stephan ze Spławia, a trzecie Klaudia Nieczygłębska ze Starego Bojanowa. Wyróżnienie otrzymała praca Sylwii Wojciechowskiej z Karśnic. Fundatorami nagród byli:  burmistrz Śmigla, przewodniczący Rady Miejskiej Śmigla oraz Kwiaciarnia ze Starego Bojanowa.

Wśród atrakcji przygotowanych zarówno dla dzieci, jak i dorosłych nie zabrakło stoiska pszczelarskiego wystawionego przez koło ze Śmigla.

Przed publicznością z programem artystycznym zaprezentowali się „Żeńcy Wielkopolscy” oraz Kabaret EWG. Gwiazdą wieczoru był zespół disco polo Voyager. Festyn poprzedziła okolicznościowa msza św. odprawiona w kościele pw. Św. Bartłomieja w Starym Bojanowie. Imprezę, której organizatorami byli: burmistrz Śmigla, przewodniczący rady miejskiej oraz Rada Sołecka wsi Stare Bojanowa zakończyła zabawa taneczna przy muzyce Zespołu Weekend.

Współorganizatorami festynu byli: Centrum Kultury w Śmiglu i Ośrodek Kultury Fizycznej w Śmiglu, który przeprowadził gry i zabawy dla dzieci.

AKA, fot. MD

 

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Romantyczne Trasy Rowerowe Infrastruktura i środowisko Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych