fb Wirtualny spacer
02 czerwca 2016

Goście z Tajwanu w mieście wiatraków

Zakończyła się wizyta w Śmiglu przedstawicieli Biura Gospodarczego i Kulturalnego Taj Pej, pełniącego również funkcję ambasady Tajwanu w Polsce. Ambasador Henry M.J. Chen, na zaproszenie burmistrz Małgorzaty Adamczak, gościł w Gminie Śmigiel w towarzystwie dyrektora warszawskiego biura Tajwańskiej Rady Rozwoju Handlu Zagranicznego TAITRA Lee Chien-Hui oraz współpracowników biura Taj Pej.

W ramach wizyty, 31 maja w Centrum Kultury w Śmiglu odbyło się otwarcie wystawy „Różne oblicza Tajwanu” połączonej z koncertem muzycznym, pokazem kaligrafii oraz degustacją herbaty. Wernisaż został przygotowany we współpracy Centrum Kultury z Biurem Gospodarczym i Kulturalnym Taj Pej.  Wystawa obejmowała fotografie Chang Hsiu-huang, Chang Yung-chieh oraz fotografie innych autorów prezentujących piękno flory i fauny Tajwanu. Obok fotografii zaprezentowane zostały drzeworyty nagrodzone w konkursie na drzeworyt noworoczny. Prezentem dla ambasadora Tajwanu od władz samorządowych był obraz ze śmigielskimi wiatrakami, który przekazała burmistrz Małgorzata Adamczak i Wiesław Kasperski – przewodniczący Rady Miejskiej. Wśród gości na wernisażu obecny był również Wojciech Ziemniak – Poseł na Sejm RP, radny Alfred Splisteser oraz Gwidon Kaczmarek - kierownik Posterunku Policji w Śmiglu .

Drugiego dnia delegacja z Tajwanu, z inicjatywy burmistrz Małgorzaty Adamczak, spotkała się z przedsiębiorcami z gminy Śmigiel oraz powiatu kościańskiego. Wzięli w nim udział przedstawiciele jedenastu firm: Alvo, Michel, FKS Okucia Okienne i Drzwiowe, SPA, Chudak, PPHiUR „Śmigrol”, Robson, Przetwórni Gil, Meprozet Kościan, WSG oraz Zakładów Mięsnych AGRO-Handel, a także Wiesław Kasperski – przewodniczący Rady Miejskiej Śmigla, radni Alfred Splisteser i Wojciech Adamczewski, Piotr Szmytkowski – Skarbnik Śmigla, Eugeniusz Kurasiński – dyrektor Centrum Kultury w Śmiglu, a także Violetta Gładysiak – prezes śmigielskiej spółki wodociągowo-kanalizacyjnej. Tematem spotkania była prezentacja działań gospodarczych Tajwanu na terenie Polski w kwestii eksportu i importu towarów, był również czas na dyskusję oraz indywidualne pytania przedsiębiorców do gości z Tajwanu. Po spotkaniu delegacja odwiedziła również dwie śmigielskie firmy: AlVO oraz Michel.

Po południu ambasador Henry M.J. Chen wspólnie z Burmistrz Śmigla i dziećmi, które uczestniczyły w Gminnym Dniu Dziecka na śmigielskiej kolejce wypuścił gołębie, a także skorzystał z przejazdu wąskotorówką.

AKA

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych