24 lutego 2016

I edycja powstańczych biegów zakończona

W niedzielę, 21 lutego w Borowie koło Czempinia odbył się ostatni, czwarty etap Powstańczych Biegów Przełajowych o Grand Prix Powiatu Kościańskiego. Łącznie w I edycji udział wzięło 181 zawodników.

Powstańcze Biegi Przełajowe zostały zainicjowane przez Burmistrz Śmigla Małgorzatę Adamczak, która do współorganizacji zaprosiła pozostałe gminy z Powiatu Kościańskiego. Do cyklu chętnie włączyły się: Gmina Krzywiń, Gmina Czempiń oraz Powiat Kościan. Pierwsze zawody z cyklu odbyły się 10 stycznia w Śmiglu, następnie biegacze wybrali się 24 stycznia do Krzywinia i 7 lutego do Kościana. Ostatni etap biegów zorganizowano w Czempiniu. Zawody otworzył burmistrz Czempinia Konrad Malicki. Na starcie stanęło 111. biegaczy.

Głównym celem cyklu było upamiętnienie Powstania Wielkopolskiego, dlatego tradycją stało się skandowanie przed każdym biegiem hasła: „Cześć i Chwała Bohaterom”. Wielu uczestników biegło także z flagami powstańczymi oraz pamiątkowymi emblematami. Zamysłem organizatorów było również zintegrowanie biegaczy z całego rejonu, dlatego po każdym biegu zapraszali uczestników na ciepły posiłek podczas którego mieli okazję poznać się nawzajem oraz wymienić doświadczeniami.

W związku z tym, że biegi w Czempiniu zamykały tegoroczny cykl, po jego zakończeniu odbyło się podsumowanie klasyfikacji generalnej i wręczenie pucharów Starosty Kościańskiego. W kategorii kobiet triumfowała Milena Tomaszyk. Kolejne miejsca zajęły Gabriela Trzepacz oraz Angelina Woyczyńska. Wśród panów cały cykl wygrał Krzysztof Szymanowski, który triumfował we wszystkich czterech biegach. Podium uzupełnili Dawid Miaskowski oraz Damian Kaźmierczak.