fb Wirtualny spacer
13 maja 2019

Imieniny Wiatraków z pszczołami

V imieniny śmigielskich wiatraków – Serwacego i Pankracego odbyły się 11 maja. Imprezę połączono z jubileuszem 130-lecia Koła Pszczelarzy w Śmiglu, tak więc motywem przewodnim tegorocznych imienin były pszczoły. Imieninowy festyn, po raz kolejny poprzedził kilkudniowy plener malarsko-rzeźbiarski, a efekty pracy artystów: Doroty Goleniewskiej-Szelągowskiej, Eugeniusza Szelągowskiego, Stanisława Babczyńskiego, Marioli Przymuszały, Marii Silskiej, Jolanty Kempy-Małeckiej, Beaty Kot-Gustaw,  Anny Hryniewicz-Szulc, Dominika Samola, Antoniego Szulca – komisarza pleneru oraz uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej w Kościanie można było podziwiać na prezentowanej wystawie poplenerowej. W tym roku podczas imienin można było zobaczyć także efekty pracy uczestników śmigielskiej sekcji fotograficznej działającej przy Centrum Kultury: Marcina Walewicza, Katarzyny Gruszko, Sławomira Mielcarka, Ewy Gucińskiej, Piotra Szudry, Piotra Białego, Natalii Primel i Pauliny Stróżyk. Główne stoisko należało do śmigielskich pszczelarzy, którzy byli również organizatorem terenowej gry dla uczestników imienin. Wzięło w niej udział 11 drużyn. I miejsce zajęła Anna i Krzysztof Zeiske, II Kajetan i Krzysztof Czamańscy, a III Julia, Maja i Marysia Sikorskie. Kąciki kreatywne dla dzieci przygotowały szkoły z terenu gminy Śmigiel. Domowe wypieki i trunki z miodem prezentowały na swoich stoiskach koła gospodyń wiejskich z: Karśnic, Sierpowa, Spławia, Morownicy, Starej Przysieki Pierwszej, Poladowa oraz Żegrówka. Podczas obchodów swoje stoiska prezentowało także: Stowarzyszenie Światło Nadziei i prowadzone przez nie Warsztaty Terapii Zajęciowej w Kościanie.
Imprezie, tradycyjnie towarzyszyło też zwiedzanie wiatraków z przewodnikiem, w którego po raz kolejny wcielił się znany regionalista Piotr Filipowicz. Przed publicznością zaprezentowały się dzieci z Przedszkola w Śmiglu, „motylice” ze szkoły w Starej Przysiece Drugiej, seniorki z Klubu Seniora „Tęcza” działającego przy OPS w Śmiglu oraz śmigielskie mażoretki „Iris” działające przy Młodzieżowej Orkiestrze Dętej w Śmiglu. Uczestnikom imienin przygrywała także Kapela Podwórkowa „Wiarusy”.
Rozstrzygnięto również konkurs na największy wiatrak zgłoszony w ramach akcji „By legenda stała się faktem zbierzmy 99 wiatraków” ogłoszony przez Burmistrz Śmigla  z okazji Imienin Wiatraków. Dyplom i nagroda została przyznana właścicielce wiatraka w Brońsku.
Organizatorami imienin byli: Burmistrz Śmigla, Stowarzyszenie „Partnerstwo Lokalne w Śmiglu”, Centrum Kultury w Śmiglu. Współorganizatorami byli: Fundacja na Rzecz Ochrony Zabytków Ziemi Śmigielskiej, szkoły z gminy Śmigiel, Przedszkole w Śmiglu, restauracje i bary: „Marta”, „Poemat”, „Agora”, „Kakadu”, "Żółtek", Family Club oraz Pizzeria „Italiano”. Partnerstwo Lokalne w Śmiglu pozyskało dofinansowanie z Powiatu Kościańskiego na realizację projektu V Imieniny Wiatraków. Imprezę wsparł ponadto Bank Spółdzielczy w Śmiglu.

Patronat medialny nad imprezą objęła Telewizja Leszno.
Dzień zakończyła dyskoteka.


AKA 

 

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych