fb Wirtualny spacer
10 maja 2016

Informacje ze szkoły w Czaczu

Wycieczkowy dzień przedszkolaków

Grupa „Biedronki” 22 kwietnia wybrała się na wycieczkę do Muzeum Okręgowego i Galerii Sztuki w Lesznie. Dzieci zobaczyły tam wyjątkową wystawę pt. „Magiczny świat domków dla lalek” z prywatnej kolekcji Anety Popiel-Machnickiej - znanej w Polsce scenarzystki, reżyserki filmowej, kolekcjonerki i restauratorki starych domków. Zaprezentowane zostały: ponad 50, powstałych na przestrzeni trzech ostatnich stuleci, domków oraz pokoi dla lalek, a także kolekcja miniaturowych kompletów mebli i kilkudziesięciu laleczek. Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Mini Zoo, gdzie dzieci zostały oprowadzone przez przewodników. Dowiedziały się o charakterystycznych cechach i zwyczajach żywieniowych zwierząt oraz o tym, jak przebiegają poszczególne etapy produkcji wełny.

 

Dzień Ziemi

Od wielu lat w czackiej szkole obchodzony jest Światowy Dzień Ziemi. W tym roku uczniowie klas I-III zebrali się na boisku szkolnym by rozpocząć uroczystość. Przygotowali transparenty i plakaty o tematyce ekologicznej oraz zielone wstążki. Pani Jolanta Krysman przypomniała uczniom jak troszczyć się o przyrodę. Głównym celem obchodów było zachęcenie dzieci do czynnego udziału w działaniach na rzecz ochrony środowiska, wyczulenie na potrzebę troski o nasze środowisko, przybliżenie znaczenia alternatywnych źródeł energii, a także nauka ekologicznego życia we własnym domu. Dzień Ziemi zakończył przemarsz ulicami Czacza, który miał na celu zachęcanie mieszkańców do dbania o środowisko. Dzieci rozdały ulotki z zasadami ekozakupów. W ramach uroczystości uczniowie wzięli również udział w gminnym konkursie przyrodniczo-plastycznym pn. „Dbaj o przyrodę naszej małej Ojczyzny”.

 

Wycieczka do Poznania klas II

Grupa 27 uczniów klas drugich 26 kwietnia uczestniczyła w jednodniowej wycieczce do Poznania. Wizytę rozpoczęto zwiedzeniem Katedry na Ostrowie Tumskim, gdzie spoczywają pierwsi władcy państwa polskiego - Mieszko I i Bolesław Chrobry. Następnie dzieci wyruszyły na Stary Rynek, gdzie punktualnie o godzinie 1200  na wieży ratusza zobaczyły poznańskie koziołki. Najmłodsi ujrzeli także piękną katedrę i poznali legendę miasta. Następnie autokarem pojechali do palmiarni, gdzie znajdują się egzotyczne rośliny i zwierzęta. Na zakończenie dzieci zawitały w sali zabaw Jupi Park na Malcie.

Złoty medal dla 1b

27 kwietnia 2016 r. odbyły się Gminne Zawody Sportowe - Gry i Zabawy skierowane dla uczniów klas I-III. W rozgrywkach wzięły udział trzy dziesięcioosobowe drużyny reprezentujące szkołę w Czaczu. Każda z nich zmierzyła się z czteroma drużynami ze szkół z naszej gminy. Po wyrównanej walce, sukces odnieśli uczniowie klasy Ib, którzy zdobyli I miejsce i tym samym otrzymali złote medale. Dzięki zwycięstwu otrzymali awans na zawody powiatowe do Racotu, podczas których będą reprezentować gminę Śmigiel.

 

„Żyj smacznie i zdrowo” - podsumowanie akcji

Kampania społeczna przeprowadzona w ramach programu pn. „Żyj smacznie i zdrowo” odbyła się po raz drugi w czackiej szkole. Została ona przygotowana przez klasę IIIbg. Hasła kampanii – „Przejdź na zdrową stronę mocy” oraz „Niech zdrowie będzie z tobą” powstały przy pomocy wielu osób. Dla wszystkich uczniów przygotowano trzy zadania. Po ich wykonaniu klasa oficjalnie przechodziła na zdrową stronę mocy i otrzymywała, potwierdzający to, certyfikat.

Kampanię rozpoczęły zajęcia na temat odczytywania etykiet oraz zasad zbilansowanej diety. Następnie reprezentacje klas IV-VI wzięły udział w quizie o zdrowym odżywianiu.
Jednocześnie odbywał się konkurs dla wszystkich klas szkoły podstawowej i gimnazjum na wykonanie prostej książki kucharskiej z autorskimi przepisami. Nie zapomnieliśmy również o najmłodszych i odwiedziliśmy przedszkolaków. Uczennice klasy III bg zagrały z nimi we własnoręcznie przygotowaną grę planszową. Dzieci podzielone na trzy grupy rozwiązywały zagadki o zdrowym odżywianiu. Tymczasem rodzice uczniów klas II gimnazjum uczestniczyli w warsztatach na temat zdrowego stylu życia, podczas których obejrzeli krótkometrażowy film i korzystając z tablicy multimedialnej, rozwiązali quiz.

Podczas tegorocznej kampanii promowaliśmy także samodzielne przygotowywanie posiłków. Zorganizowaliśmy pokaz kulinarny, w trakcie którego wybraliśmy sałatkę owocową z kruszonką miodowo-orzechową oraz razowy makaron ze szpinakiem, serem feta i orzechami włoskimi. Pokaz zakończyło wspólne jedzenie potraw, podczas którego kilkoro uczniów pierwszy raz spróbowało szpinaku. Całą kampanię zakończył happening, który nawiązywał do haseł kampanii. 

ZS w Czaczu

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Romantyczne Trasy Rowerowe Infrastruktura i środowisko Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych