fb Wirtualny spacer
07 grudnia 2016

Informacje ze szkoły w Czaczu

Pasowanie na przedszkolaka

Dzieci z grupy "Motylki" oraz kilkoro dzieci z grupy "Biedronek" 23 listopada dołączyły do grona przedszkolaków. Podczas uroczystości pasowania maluchy zaprezentowały się przed publicznością recytując wierszyki, śpiewając piosenki oraz tańcząc. Uroczystość zakończyła również proces adaptacyjny dzieci, które swoim zachowaniem potwierdziły, że dobrze czują się w przedszkolu. Tego dnia dzieci złożyły ponadto uroczyste przyrzeczenie, a wicedyrektor Renata Stachowska za pomocą zaczarowanego ołówka dokonała pasowania.

Światowy Dzień Pluszowego Misia w przedszkolu

25 listopada 2016 r. przedszkolaki z Czacza uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Tego dnia każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim małym lub dużym przyjacielem misiem. Na początku dzieci zostały zapoznane z historią powstania pluszowego misia. Kolejną atrakcją była prezentacja piosenek oraz przyniesionych pluszaków przez poszczególne grupy. „Motylki”, „Biedronki”, „Pszczółki”, „Rybki” i „Minionki” pod czujnym okiem swoich wychowawczyń przygotowywały występ. Następnie dzieci wzięły udział w zabawie plastycznej - kolorowaniu bohaterów z bajek. Każda grupa miała do przygotowania i zaprezentowania innego misia: Kubusia Puchatka, Uszatka, Colargola, Yogi oraz Braci Koala. Światowy Dzień Pluszowego Misia był idealną okazją na podsumowanie konkursu plastycznego pt. „Pluszowy miś, mój serdeczny przyjaciel”. W zmaganiach plastycznych wzięło udział 66. przedszkolaków w różnych kategoriach wiekowych. Nagrodą były dyplomy oraz upominki. Wszyscy zgromadzeni zostali odznaczeni orderem "Przyjaciela pluszowego Misia".

Poczytaj mi - projekt czytelniczy w klasach 2-3 szkoły podstawowej

W klasach 2 i 3 szkoły podstawowej realizowany jest projekt czytelniczy "Poczytaj mi". Każda klasa odwiedza bibliotekę dwa razy w tygodniu i głośno czyta opowiadania z serii "Poczytaj mi mamo!" Po przeczytaniu kilku opowiadań odbył się pierwszy turniej klas z wiedzy o przeczytanych utworach. Klasy wykazały się dużą wiedzą i spostrzegawczością. Klasa 2a zremisowała z klasą 2b, a klasa 3a zremisowała z klasą 3b. Drobne nagrody ufundował sklepik szkolny.

Czytanie się opłaca

Czytanie książek się opłaca - zwłaszcza tym, którzy codziennie odwiedzają bibliotekę podczas pierwszej dużej przerwy. Można wylosować w prezencie książkę, dostać inne drobne upominki np. teczki, czasopisma, czy zakładki do książek oraz miło spędzić czas z bohaterami książki Agnieszki Stelmaszyk "Klub poszukiwaczy przygód". W losowaniu książek, dla najbardziej wytrwałych słuchaczy, szczęście dopisało: Michałowi Olejnikowi, Jolancie Donaj, Annie Banaszczak, Wiktorii Łakomej i Weronice Nadolnej.

Śniadanie daje moc

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę na zabawę. Klasa IIb już po raz drugi wzięła udział w programie Śniadanie Daje Moc. Jest to program ogólnopolski, który ma na celu zwiększanie świadomości na temat zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka oraz przyczynienie się do obniżania poziomu niedożywienia dzieci w Polsce poprzez edukację oraz promocję prawidłowego żywienia. 8 listopada uczniowie przy pomocy dwóch mam własnoręcznie przygotowali wspólne śniadanie, podczas którego podawali zdrowe kanapki. W śniadaniowym menu, poza kanapkami z warzywami były także owoce, a do picia dzieci otrzymały sok malinowy.

 

Szkolny konkurs recytatorski

3 listopada 2016 r. w ramach projektu „Polubić czytanie" odbył się kolejny szkolny konkurs recytatorski klas II-III oraz dzieci z grup 6-latków. Komisja konkursowa, po wysłuchaniu przygotowanych wierszy, przyznała następujące miejsca: w kategorii dzieci 6-letnich I miejsce zdobyła Aleksandra Witkiewicz, II miejsce Maja Konieczna i III miejsce Patrycja Myszuk. Wkategorii klas II-III: I miejsce Mateusz Woźniak, II miejsce Martyna Korzeniewska i III miejsce Zofia Marcinkowska.

Przedstawienie profilaktyczne „Nick – Victoria”

14 listopada 2016 r. w szkole odbyło się przedstawienie profilaktyczne dla uczniów klas 4-6 szkoły podstawowej sfinansowane przez Radę Rodziców. Przedstawienie zostało wystawione przez Teatr Edukacji i Profilaktyki „Maska” z Krakowa. Podczas spektaklu uczniowie w oryginalny sposób dowiedzieli się, jakie zagrożenia niesie ze sobą nadmierne korzystanie z internetu.

Goście z Hiszpanii

Klasy trzecie Gimnazjum, w ramach lekcji języka angielskiego, wzięły udział w prezentacji przygotowanej przez dwóch gości z Hiszpanii -  Ferrana i Jorge. Są oni wolontariuszami, którzy realizują w Lesznie dwumiesięczny Wolontariat Europejski w ramach programu Erasmus, realizowany przez Fundację Centrum Aktywności Twórczej w Lesznie. Ferran i Jorge zaprezentowali swój kraj, krajobrazy, zabytki, tradycje. Spore zainteresowanie uczniowie okazali korridą, czyli walką z bykami na arenie. Męska część słuchaczy natomiast szczególnie zainteresowała się dwoma najlepszymi w Europie klubami sportowymi: Real Madryt i FC Barcelona

Lekcja historii w Muzeum Regionalnym

Klasy IIIa i IIIb gimnazjum  odbyły niecodzienną lekcję historii. W Muzeum Regionalnym w Kościanie wysłuchały wykładu i obejrzały wystawę poświęconą  wydarzeniom 110. rocznicy udziału dzieci polskich w ogólnym strajku przeciwko germanizacji w szkołach na terenie ziemi kościańskiej. Wystawa prezentowała sytuację dzieci z terenu ziemi kościańskiej podczas zaboru pruskiego i represji jakie spadały na nie oraz ich rodziny za odmowę nauki w języku niemieckim.       

Ciastko dla Bartka!

W szkole została przeprowadzona sprzedaż ciast i ciateczek domowej roboty, z której dochód został przeznaczony na konto chorego Bartka – ucznia czackiej szkoły. Zebrane pieniądze pomogą sfinansować koszty leczenia chłopca.

 

Szkolny przegląd piosenki i poezji patriotycznej

Już od wielu lat w Zespole Szkół w Czaczu z okazji Święta Niepodległości odbywa się szkolny przegląd piosenki i poezji patriotycznej. Tradycji stało się zadość także w tym roku i 10 listopada 2016 r. reprezentanci wszystkich  klas stanęli do rywalizacji. Konkurs, jak zawsze, odbywał się w dwóch kategoriach wiekowych: klasy IV – VI szkoły podstawowej i I – III gimnazjum. Zadaniem każdej klasy było zaprezentowanie utworu poetyckiego oraz piosenki o tematyce patriotycznej. Występy uczniów oceniała niezależna komisja, składająca się z dyrekcji i nauczycieli szkoły, która zdecydowała, że w szkole podstawowej zwyciężyła klasa VI, a w gimnazjum zwycięzcą została klasa IIIa. Obie zwycięskie klasy otrzymały punkty do całorocznego konkursu „Superklasa”, a także certyfikaty „Dzień bez pytania”.

 ZS w Czaczu 

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych