fb Wirtualny spacer
23 kwietnia 2020

Komunikat Prezesa Zakładu Komunalnego ws. targowiska miejskiego

Szanowni Państwo,

22.04.2020 roku ponownie otwarto targowisko w Śmiglu, jednak w ograniczonym zakresie (tylko w zakresie handlu artykułami spożywczymi). Chcielibyśmy jak najszybciej wrócić do normalności zaburzonej przez epidemię wywołaną koronawirusem i otworzyć targowisko dla wszystkich branż. Nie da się jednak tego zrobić, dopóki na targowisku nie będą przestrzegane podstawowe reguły mające nas wszystkich zabezpieczyć przed rozprzestrzenianiem koronawirusa.

Podczas dnia targowego zauważalne było łamanie wytycznych codziennie podawanych przez media, takie jak: telewizja, czy radio. Najbardziej zauważalne były następujące zachowania:

- braku zachowania odstępów pomiędzy Kupującymi zarówno przy poszczególnych straganach, jak i na samym targowisku – przy zagrożeniu epidemiologicznym targowisko nie pełni roli miejsca spotkań. Jeżeli Kupujący chcą prowadzić między sobą dialog, to niech wykonują to zgodnie z zaleceniami - zachowując odpowiedni dystans między sobą, nie gromadząc się w grupach liczących 3 i więcej osób;

- obowiązek noszenia masek obejmuje zakrycie nosa i ust, a nie brody, czy szyi;

- Kupujący nie mogą dotykać produktów – linie naklejone na ziemi przed straganami wyznaczają miejsce, do którego Kupujący może dojść. Przekraczanie linii jest niczym innym, jak łamaniem obowiązujących przepisów;

- Sprzedający nie powinni pozwalać na dotykanie produktów, ponieważ na dłoniach znajduje się znaczna ilość bakterii i wirusów – stąd apel lekarzy o jak najczęstsze mycie rąk;

- Sprzedający nie mogą przygotowywać i pakować towarów oraz kasować pieniędzy, a następnie bez dezynfekcji rąk znów zająć się towarem – tak naprawdę jedna osoba powinna zajmować się tylko towarem, a druga tylko kasowaniem pieniędzy – na pieniądzach znajduje się ogromna liczba wirusów i bakterii, co też jest podkreślane przez epidemiologów.

Podsumowując, Zarządca targowiska ma do wyboru dwie opcje:

  1. Udawać, że nic się nie dzieje, a koronawirus to tylko fikcja emitowana w telewizji i otworzyć targowisko dla wszystkich branż. W konsekwencji takiego działania do Śmigla zaczną przyjeżdżać ludzie z różnych miejscowości, co może, nie musi, doprowadzić do rozwoju tragicznej sytuacji, jaka ma miejsce w powiecie krotoszyńskim, gdzie brak odpowiedzialności pojedynczych osób doprowadził do tragedii w całym powiecie.
  2. Zamknąć targowisko z powodu nieprzestrzegania wymagań sanitarnych określonych w przepisach prawnych.

Wyciągając wnioski po dniu targowym z 22.04.2020 roku tak naprawdę jesteśmy bliżej podjęcia decyzji o ponownym zamknięciu targowiska, aniżeli otwarcia go dla pozostałych Handlujących w innych branżach niż spożywcza.

Szanowni Państwo, to czy targowisko w Śmiglu będzie funkcjonować i w jakim zakresie będzie funkcjonować

ZALEŻY TYLKO OD PAŃSTWA ZACHOWANIA I PRZESTRZEGANIA WYMAGAŃ SANITARNYCH – ZARÓWNO PRZEZ KUPUJĄCYCH, JAK I SPRZEDAJĄCYCH

 

Prezes Zarządu

Zakładu Komunalnego w Śmiglu Sp. z o.o.
(-) Tomasz Pawlak

 

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych