MBP podsumowała cykl spotkań
Zakończył się cykl spotkań aktywizujących dla młodzieży, zorganizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Śmiglu, w ramach programu BLISKO 2023/2024.
Od marca do maja odbyło się jedenaście spotkań o różnej tematyce.
Pierwsze, marcowe warsztaty dotyczyły szeroko rozumianych zagrożeń w sieci, ze szczególnym uwzględnieniem stalkingu. Zajęcia przeprowadziła Jolanta Bartoś, autorka kryminałów z Leszna, która sama kilka lat temu padła ofiarą cyberprzemocy. Opowiadając o swoich doświadczeniach przestrzegła młodzież przed zachowaniami, które mogą uczynić z nich ofiary. Przedstawiła też uczniom sposoby obrony przed atakami słownymi i agresją werbalną ze strony innych. Do udziału w warsztatach zaproszone zostały klasy VII i VIII SP w Śmiglu oraz uczniowie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Nietążkowie. Jolanta Bartoś spotkała się też z czytelnikami MBP, gdzie podczas otwartego spotkania, oprócz stalkingu, tematem była również twórczość pisarki.
W kwietniu gośćmi Miejskiej Biblioteki Publicznej w Śmiglu były przedstawicielki lokalnego Stowarzyszenia na Rzecz Bezdomnych Zwierząt „Psia Łapa” oraz policjanci – przewodnicy psów policyjnych. W pierwszej części wolontariuszki opowiedziały o swojej pracy w przytulisku oraz na rzecz stowarzyszenia, zachęcając młodzież do przystąpienia do wolontariatu (nie tylko pro zwierzęcego). Mówiły też o podstawach prawnych i obowiązkach właścicieli zwierząt domowych. Sporą część warsztatów zajęło omówienie komunikacji z psem oraz obserwacji jego zachowań, które właściwie odczytane będą podstawą prawidłowej relacji pomiędzy czworonogiem, a człowiekiem.
W drugiej części przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Kościanie oraz Komendy Miejskiej Policji w Lesznie, którzy na co dzień pracują z psami policyjnymi zaprezentowali możliwości swoich podopiecznych. Można było zatem zobaczyć pracę psa policyjnego. Funkcjonariusze opowiedzieli o szkoleniu i predyspozycjach do tej nietypowej służby. W tym cyklu spotkań wzięły udział klasy V i VI SP z gminy Śmigiel.
Tematem ostatniego cyklu spotkań było zdrowe, a jednocześnie smaczne odżywianie. Dietetyczka, Marianna Adamczak zaprezentowała sposoby skomponowania ciekawych i nietypowych śniadań do szkoły. Dzieci miały także okazję spróbować przekąsek zrobionych z bananów, masła orzechowego oraz jagieł. Uczniowie omówili piramidę żywieniową, po czym w ramach testu, przygotowali taką dla siebie z materiałów kreatywnych. Każdy uczestnik spotkania otrzymał pamiątkowy dyplom udziału w warsztatach.
Po południu spotkanie z dietetykiem przeznaczone było dla przedstawicielek Kół Gospodyń Wiejskich z gminy Śmigiel. Panie poznały szczegóły diety śródziemnomorskiej, która działa przeciwzapalnie na organizm i jest polecana kobietom w każdym wieku. Testowały także nowe przepisy koktajli owocowo-warzywnych, w których łączono nietypowe składniki, np. truskawki, seler naciowy, miętę i awokado. Spotkanie było także okazją do wykonania i omówienia pomiarów ciała.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.
W ramach realizacji dwuletniego programu BLISKO 2023/2024 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Śmiglu odbywają się warsztaty pisarskie dla młodzieży. Prowadzi je lokalna pisarka, Paulina Jurga.
Uczestnicy warsztatów skupili się na stworzeniu powieści detektywistycznej dla młodzieży, której akcja rozgrywa się w różnych miejscach gminy Śmigiel.
Młodzież tworzy poszczególne rozdziały, które podczas spotkań są omawiane. Jak się okazuje, młodzi pisarze mają głowy pełne pomysłów, a ich kreatywność zaskakuje samą prowadzącą.
Historia spisana podczas warsztatów będzie miała premierę po wakacjach. Tymczasem poszukiwane są ilustracje do publikacji, które zostaną wyłonione w ramach konkursu dla klas VII i VIII szkół podstawowych.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.
JL