Mali Odkrywcy Wielkopolski
Projekt współfinansowany ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu ramach programu „Wspieranie Przedsięwzięć mających na celu upowszechnianie wiedzy na temat Wielkopolski wśród dzieci i młodzieży” oraz gminę Śmigiel
Mali Odkrywcy Wielkopolski – zajęcia dobiegły końca. MOW to cykl zajęć, który realizowany był w okresie wakacji przez Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych INGA. Program miał na celu upowszechnienie wiedzy na temat Wielkopolski wśród dzieci i młodzieży, mieszkańców gminy Śmigiel, w wieku 3 – 9 lat. Zajęcia odbywały się w podziale na dwie grupy wiekowe: 3 – 5 lat oraz 6 – 9 lat.
Młodsza grupa wiekowa (15 dzieci) spotykała się raz w tygodniu, w Nietążkowie. Dzieciom towarzyszyli rodzice. Zajęcia prowadziła pani Marlena Nowak – Białas. Dodatkowo odbyły się zajęcia w „Stajence” u pani Małgorzaty Rybakowskiej. Dzieci, na zaproszenie OSP w Nietążkowie, uczestniczyły również w ciekawej lekcji z życia strażaków. Atrakcją dla uczestników były wyjazdy – do Parku Historycznego Uroczysko Wołkołatka – Wola Jabłońska oraz Starej Chaty u Kowola w Kluczewie. Łącznie odbyło się 10 spotkań w okresie lipiec – wrzesień 2020. Na koniec odbył się piknik rodzinny z udziałem animatorów.
Zajęcia dla starszej grupy wiekowej (6-9 lat) prowadziły panie Honorata Jagodzik
i Olga Domagała. 10 spotkań w okresie lipiec - sierpień były okazją, by zapewnić grupie 30 dzieciom porcję fachowej wiedzy, garść lokalnej historii, tradycji i gwary oraz dobrą zabawę o czym świadczą opinie samych uczestników, jak również rodziców. Dzieci wzięły udział w spotkaniach, wyjazdach oraz warsztatach: zajęcia w Muzeum Rogalowym w Poznaniu, w ciekawej lekcji historii w Parku Historycznym Uroczysko Wołkołatka – Wola Jabłońska, „Starej Chacie u Kowola” w Kluczewie, w spotkaniu z członkami Zespołu Pieśni i Tańca „Żeńcy Wielkopolscy” oraz koła gospodyń „Kokorzynianki”, warsztatach z artystą panem Rafałem Rogalińskim oraz w zajęciach w Ośrodku Hipoterapii I Rekreacji „W Stajence” Małgorzata Rybakowska w Nietążkowie.
Dziękujemy rodzicom za powierzenie nam swoich dzieci, szczególnie w tym trudnym dla wszystkich okresie. Mamy nadzieję, że zajęcia spełniły oczekiwania uczestników oraz rodziców, że były kreatywnym i aktywnym sposobem na spędzenie przez dzieci czasu wolnego. Pragniemy złożyć serdeczne podziękowania Partnerom naszej inicjatywy:
- sołys wsi Nietążkowo - pani Ewelinie Bukowskiej,
- panu Eugeniuszowi Kurasińskiemu - dyrektorowi Centrum Kultury w Śmiglu,
- pani Annie Tomaszewskiej,
- Marzenie Jankowskiej (wolontariuszce) oraz całej grupie wspaniałych wolontariuszy – dziękujemy, że możemy na Was zawsze liczyć!
Izabella Szablewska
prezes Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych INGA