fb Wirtualny spacer
26 czerwca 2017

Mural w Śmiglu

Z inicjatywy burmistrz Małgorzaty Adamczak oraz uprzejmości właścicieli posesji: państwa Alicji i Kazimierza Jaśkowiaków, w Śmiglu powstaje pierwszy w gminie mural. Malowidło na szczytowej ścianie budynku przy ulicy Sienkiewicza i przylegającego do niego muru będzie przedstawiał widok Śmigla z publikacji pt. Historisch-statistisch-topographische Beschreibung von Südpreussen und Neu-Ostpreussen..., Leipzig 1798, powstały na podstawie panoramy z książki M. Adelta z 1741r.

Na taką koncepcję wyraził zgodę konserwator zabytków. Realizatorem przedsięwzięcia, które uzyskało także wsparcie właścicieli śmigielskiej betoniarni: Kazimierza Jaśkowiaka i Kazimierza Szymańskiego, miejscowego przedsiębiorcy Dominika Wieczorka – właściciela firmy budowlanej „Wieczorek” oraz hurtowni materiałów budowlanych „Peamco”, jest gmina Śmigiel. Wykonawcą muralu jest Grupa MURall z Poznania. Ich dzieła zdobią już elewacje domów w wielu miejscowościach. Jednym z bardziej znanych murali tych artystów jest malowidło zdobiące budynek na poznańskiej Śródce pt. „Opowieść śródecka z trębaczem na dachu i kotem w tle" nagrodzone w plebiscycie National Geographic Traveler.

- Mural w Śmiglu to pionierskie przedsięwzięcie w naszej gminie. Niewątpliwie będzie on przypominał o historii miasta, ale także stanowił ozdobę ulicy Sienkiewicza. Mam nadzieję, że spodoba się naszym mieszkańcom oraz podróżnym odwiedzającym Śmigiel  – mówi burmistrz Małgorzata Adamczak.

AKA

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych