fb Wirtualny spacer
23 maja 2017

Noc Muzeów w Śmiglu

Fundacja na Rzecz Ochrony Zabytków Ziemi Śmigielskiej, w ramach Nocy Muzeów 20 maja br. zorganizowała nocne zwiedzanie Śmigla. Wydarzeniem byli zainteresowani zarówno mieszkańcy ziemi śmigielskiej, jak i odleglejszych miejscowości, w tym Kościana, Leszna, Głogowa, Zbakowa Dolnego z Dolnego Śląska. Łącznie grupa liczyła około 50 osób.

Przewodnikiem był Piotr Filipowicz - wiceprezes fundacji i jednocześnie dyrektor Zespołu Szkół w Bronikowie, którego merytorycznie wspierał prezes fundacji - Michał Chudak.

Zwiedzanie, pod hasłem: „Od średniowiecznych początków do wieku XIX” rozpoczęło się o godz. 21:00 i trwało do północy. Piotr Filipowicz przybliżył historię zarówno obiektów, które  zachowały się w mieście do dziś, jak i już nieistniejących, m.in. synagogi, szpitala z kościołem św. Ducha, czy bramy kościańskiej.

Przedsięwzięcie wsparła także burmistrz Śmigla Małgorzata Adamczak.

Nocne zwiedzanie odbyło się po raz pierwszy, ale nie ostatni. Organizatorzy zapowiedzieli jego kontynuację. We wrześniu odbędzie się część druga zatytułowana: „Śmigiel powiatowy”, a w październiku trasa prowadzić będzie śladami wydarzeń z okresu II wojny światowej.

Organizatorzy składają podziękowania Panu Tadeuszowi Dekiertowi za udzieloną pomoc przy zwiedzaniu zabytków sakralnych.

AKA

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych