fb Wirtualny spacer
18 maja 2015

Pankracy i Serwacy świętowali imieniny

Okazją do przypomnienia Śmigielanom imion koźlaków była plenerowa impreza zorganizowana 16 maja 2015 r. na wzgórzu przy wiatrakach zainicjowana przez Annę Wieczorek Liderkę Lokalną i przeprowadzona w ramach projektu „LOWES Leszczyński Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej”. Tablice z imionami odsłonili wspólnie: burmistrz Małgorzata Adamczak, przewodniczący Rady Miejskiej Wiesław Kasperski, goszczący w Śmiglu członkowie Komitetu Partnerskiego z zaprzyjaźnionego miasta Neufchateau we Francji: prezes Komitetu Jean-Michel Grégoire oraz François Rebourg, jak również Hubert Zbierski, za sprawą którego dziś koźlaki zdobią panoramę miasta, bo gdy Pankracy i Serwacy stawali na śmigielskim wzgórzu funkcję Naczelnika Miasta i Gminy Śmigiel sprawował Hubert Zbierski. Za nim przystąpiono do odsłonięcia tablic Hubert Zbierski wyjaśnił, że w pierwotnym zamyśle w mieście miały stanąć trzy wiatraki. Z uwagi na fakt, że Śmigiel wówczas „ogrodnictwem stał” wybrano imiona trzech ogrodników: Pankracy, Serwacy i Bonifacy, jednak brak wystarczających funduszy nie pozwolił na zakup trzeciego wiatraka.

Zainteresowani uczestnicy imprezy mogli też poszerzyć swoją wiedzę o historii młynarstwa i wiatracznictwa w Śmiglu podczas wystąpienia regionalisty Piotra Filipowicza. Tego dnia była też okazja do zwiedzenia wiatraka, bo Pankracy stał otworem dla zwiedzających.

Dodatkową atrakcją wewnątrz koźlaka była poplenerowa wystawa malarstwa oraz nagrodzonych w konkursie plastycznym kartek imieninowych dla Pankracego i Serwacego. Imieniny wiatraków poprzedził tygodniowy plener malarski oraz rzeźbiarski. Trzynastu malarzy, w tym również podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowych w Kościanie uwieczniało wiatraki na płótnie, zaś rzeźbiarze stworzyli drewniane rzeźby postaci charakterystycznych dla młynarstwa, tak więc przy wiatrakach stanęli młynarz i młynarka oraz kot. W plenerze wzięli udział miejscowi artyści: Krzysztof Żak, Karol Domagała, Dominik Samol, Anna Hryniewicz-Szulc oraz Antoni Szulc, jak również spoza gminy: Ewa Piosik z Wolsztyna, Hanna Kuberkiewicz z Leszna, Barbara Jarych z Gdyni, Krystyna Buraczewska z Żelazna oraz Stanisław Babczyński z Obornik Śląskich. Pod opieką Violetty Grzelak w plenerze wzięło udział pięć uczestniczek WTZ: Beata Kaźmierczak, Anna Pakuła, Anna Lorenc, Agata Wróblewska oraz Magdalena Jankowska.

Imprezę poprzedził także konkurs na kartkę imieninową, najpierw na szczeblu szkolnym, a następnie gminnym. Przystąpiło do niego wszystkie szkoły samorządowe. Z 45 prac w trzech kategoriach wiekowych na szczeblu gminnym jury wyłoniło dziewięciu zwycięzców. W kategorii szkół podstawowych klas 1-3 pierwsze miejsce zajęła Lena Domagała ze Śmigla, miejsce drugie Antoni Sochacki ze Starego Bojanowa, zaś trzecie Wojciech Zimniak ze Śmigla. W kategorii szkół podstawowych klas 4-6 za najlepszą pracę jury uznało kartkę Kingi Białej ze Starego Bojanowa, drugie miejsce przyznało pracy Moniki Jaśkowiak z Czacza, a trzecie Kacprowi Maćkowiakowi ze Starej Przysieki Drugiej. W najstarszej kategorii wiekowej zwycięzcą konkursu została Milena Skórzewska ze Śmigla, drugie miejsce zajęła Weronika Piotrowska ze Starego Bojanowa, a trzecie Wiktoria Dolczewska ze Śmigla. Uczniów nagrodzonych kartek do konkursu przygotowywali nauczyciele: w śmigielskim gimnazjum Alicja Przybyłek, w Zespole Szkół w Starym Bojanowie: Aleksander Dera i Honorata Nowak, w Szkole Podstawowej w Czaczu Barbara Maćkowska, w Śmiglu Violetta Bogdanow i Starej Przysiece Drugiej Kinga Kwaczyńska.

Dzieci otrzymały nagrody ufundowane przez Burmistrza Śmigla, Młyny Stanisława Grygiera oraz Piekarnię Danuty Grygier.

Przy wiatrakach czekało również wiele atrakcji przygotowanych dla dzieci, m.in. malowanie twarzy, gipsowych odlewów, transparentów z imionami wiatraków, jak również papierowe wiatraczki wykonane przez uczniów szkoły w Czaczu. Dziećmi zajmowali się wolontariusze ze Szkolnego Klubu Wolontariusza działającego przy Gimnazjum w Śmiglu oraz wolontariusze z Czacza. Członkowie śmigielskiego Klubu włączyli się w promowanie imprezy podczas happeningu, który przygotowali i zaprezentowali w targową środę w Śmiglu. Dużym zainteresowaniem cieszył się również pokaz wyrabiania ciasta oraz formowania z niego różnych piekarniczych przysmaków przygotowany przez Piekarnię państwa Kaczmarków ze Śmigla. Uczestnicy imprezy mogli skosztować wypieków śmigielskich piekarzy lub nabyć rękodzielnicze wyroby WTZ z Kościana.  

Również na scenie wiele się działo. Przed publicznością wystąpili wokaliści oraz zespoły muzyczne. Pierwszy zaprezentował się Zespół „Radiofara” ze Śmigla. Utwory ze śmigielskimi wiatrakami w roli głównej zaprezentowali uczniowie Zespołu Szkół w Starym Bojanowie, uczennica Zespołu Szkół w Bronikowie oraz Piotr Filipowicz.  Z przedstawieniem teatralnym również poświęconym wiatrakom, zaprezentowała się Grupa Teatralna „Przyjaciele” działająca przy Centrum Kultury w Śmiglu pod kierunkiem Kingi Kaźmierczak.

Rozrywki dostarczył  także występ kabaretowy Zofii Dragan z Bukówca Górnego.  Imprezę zakończyła zabawa taneczna przy muzyce Zespołu „Vivat” ze Śmigla.

Wydarzenie lokalne „Imieniny Wiatraków - Pankracego i Serwacego  – od ziarenka do bochenka” było współorganizowane w partnerstwie przez: Liderkę Lokalną Annę Wieczorek w ramach projektu „LOWES Leszczyński Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej”, Stowarzyszenie „Partnerstwo Lokalne w Śmiglu”, Burmistrza Śmigla, szkoły z Gminy Śmigiel, Centrum Kultury w Śmiglu, Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Śmiglu, Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych „INGA”, Piekarni Beaty i Piotra Kaczmarków, przy wsparciu miejscowych restauracji i barów: „Marta”, „Poemat”, „Żółtek”, „Agora”, „Kakadu”, „Italiano”, Piekarni  Danuty Grygier ze Śmigla, Młynów Stanisława Grygiera, Zakładu Krawieckiego Moniki Franek, Warsztatów Terapii Zajęciowych.

 

AKA

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych