fb Wirtualny spacer
14 kwietnia 2016

Podsumowanie Dnia Dawcy Szpiku

Odpowiadająca na apel rodziny oraz przyjaciół Patryka Konradowskiego ponad 800 osób zarejestrowało się w bazie potencjalnych dawców szpiku i komórek macierzystych.

Po zdiagnozowaniu u 15-latka ostrej białaczki szpikowej, najbliżsi pod patronatem Fundacji DKMS Polska zorganizowali akcję „Pomóż Patrykowi i innym”. Szansą na wyleczenie choroby jest przeszczep szpiku, jednak w bazie dawców brakuje „bliźniaka genetycznego” Patryka. Z inicjatywy rodziny chłopaka akcję potencjalnych dawców szpiku przeprowadzono w Śmiglu i Czaczu - miejscach, z których pochodzą rodzice chłopaka oraz w Kościanie, gdzie aktualnie mieszkają.

Wydarzenie to odbyło się w niedzielę, 10 kwietnia. W intensywne przygotowania oraz pomoc w nagłośnieniu akcji zaangażowali się: uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół nr 2 w Kościanie, I Liceum Ogólnokształcącego w Kościanie, a także wszystkich szkół podstawowych i gimnazjalnych z gminy Śmigiel, Przedszkola Samorządowego w Śmiglu, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Nietążkowie oraz samorządy – śmigielski i kościański. Na apel przyjaciół obojętne nie były także lokalne media, parafie oraz klub piłkarski Patryka – Obra Kościan. Przy pomocy materiałów dostarczonych przez fundację DKMS, nauczyciele na lekcjach wychowawczych edukowali uczniów w temacie przeszczepu szpiku. Pełnoletnia młodzież przeszła ponadto dodatkowe szkolenie, dzięki któremu mogła rejestrować potencjalnych dawców. W organizację wydarzenia bardzo zaangażowali się również wolontariusze, którzy w wolnym czasie roznosili ulotki i zachęcali ludzi do rejestracji.

W trzech miejscach zarejestrowało się łącznie 813 osób (w I LO w Kościanie 399 osób, w Centrum Kultury w Śmiglu 254 osób, a w Sali Wiejskiej w Czaczu 160). Jest to duży, jednak połowiczny sukces - w pełni zostanie osiągnięty, gdy wśród zarejestrowanych osób uda się znaleźć dawcę szpiku dla Patryka. Wówczas w maju lub czerwcu chłopak będzie mógł przejść przeszczep.

Podczas rejestracji odbyła się także zbiórka pieniędzy na rzecz DKMS Polska. Fundacja informuje, że uzbierano 6 299,07 zł.

Najbliżsi Patryka dziękują wszystkim zaangażowanym w przygotowanie i przeprowadzenie akcji: wolontariuszom, fundacji DKMS, szkołom, samorządom, mediom, parafiom, klubowi piłkarskiemu, a także sponsorom – Krzysztofowi Moszakowi za przekazanie banneru oraz Pawłowi Smelkowskiemu, dzięki któremu wolontariusze otrzymali w niedzielne popołudnie ciepły posiłek.

MM
 fot. J. Frąckowiak 

 

 

 

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych