fb Wirtualny spacer
29 marca 2016

Pomóż Patrykowi i innym!

Rodzina i przyjaciele 15-letniego Patryka Konradowskiego apelują o pomoc. U chłopaka w styczniu zdiagnozowano ostrą białaczkę szpikową. Szansą na jego wyzdrowienie jest przeszczepienie komórek macierzystych pobranych od niespokrewnionego, zgodnego genetycznie Dawcy. Niestety w bazie dawców na dzień dzisiejszy nie ma osoby posiadającej zgodność tkankową z Patrykiem.

W związku z tą sytuacją, w niedzielę 10 kwietnia w Śmiglu, Czaczu oraz Kościanie odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku. Wsparcie podczas akcji zapewni Fundacja DKMS Polska. „Rejestracja zajmuje tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnienia formularza z danymi osobowymi oraz pobrania próbki do określenia antygenów cech zgodności tkankowej.” – informuje fundacja. W Śmiglu i Czaczu pobierany będzie wymaz z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka, natomiast w Kościanie 4 ml krwi.

Zarejestrować można się w trzech lokalizacjach, w godzinach 10.00 – 16.00:
- Centrum Kultury w Śmiglu, ul. Kościuszki 20
- Sala Wiejska w Czaczu, ul. 27 Stycznia 1
- I Liceum Ogólnokształcące im. Oskara Kolberga w Kościanie, ul. Kościuszki 3.

Potencjalnym Dawcą może zostać każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, który waży minimum 50 kg i nie ma dużej nadwagi. Faktycznym Dawcą zostaje się kiedy okaże się, że cechy zgodności tkankowej są takie same jak u pacjenta cierpiącego na raka krwi. Wtedy niezbędne będą dodatkowe badania lekarskie.

Istnieją dwie metody pobierania komórek macierzystych, a decyzja o wyborze jednej z poniższych metod pobrania komórek macierzystych uzależniona jest od stanu zdrowia Pacjenta oraz od decyzji jego lekarza prowadzącego. W miarę możliwości brane są pod uwagę preferencje Dawcy.

 

1.     1.  Pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej – stosowane w ok. 80% przypadków

a.   Przed pobraniem przez 4 dni Dawca przyjmuje czynnik wzrostu G-CSF, aby zwiększyć ilość komórek macierzystych w krwi obwodowej. Jest to substancja produkowana również naturalnie w organizmie człowieka w momencie przechodzenia infekcji.

b.      Podczas przyjmowania czynnika mogą wystąpić objawy grypopodobne.

c.       Komórki pobiera się metodą zwaną aferezą. W dniu pobrania na obu przedramionach dawcy zakładane są dojścia dożylne. Krew przepływa z jednego ramienia poprzez tzw. separator komórek i wraca drugim dojściem dożylnym do organizmu.

d.      Zabieg nie wymaga hospitalizacji i trwa około 3-4 godziny.

 

e.      Metoda ta jest znana na świecie od 1998 roku. Wg obecnego stanu badań wystąpienia odległych w czasie efektów ubocznych jest nieznane.

 

1.     2.  Pobranie szpiku kostnego z talerza kości biodrowej – stosowane w ok. 20% przypadków

a.       Od znajdującego się pod narkozą dawcy pobiera się z talerza kości biodrowej ok. jednego litra mieszaniny szpiku kostnego i krwi. Mieszanina zawiera ok 5% szpiku kostnego, regenerującego się całkowicie w organizmie w ciągu dwóch tygodni. Warto podkreślić, że nieprawdą jest, że szpik kostny pobierany jest z kręgosłupa.

b.      Dawca przyjmowany jest na oddział zwykle dzień przed pobraniem szpiku. W szpitalu pozostaje 2-3 dni, a jedyne zagrożenie ogranicza się do powszechnego ryzyka związanego z podaniem narkozy.

c.       Po pobraniu szpiku istnieje możliwość wystąpienia miejscowego bólu, podobnego do stłuczenia, który po kilku dniach mija.


Dodatkowe informacje znajdą Pastwo na stronie www.dkms.pl lub dzwoniąc pod numer 22 882 94 00. Pytania można też przesłać mailem na adres fundacja@dkms.pl.

 

 

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych