Powrót festiwalu "Muzol"
W dniach 19-20 czerwca br. odbył się w Centrum Kultury w Śmiglu VI Ogólnopolski Festiwal Piosenki Dzieci i Młodzieży „Muzol” im. Henryka Pelli.
Pomysłodawcą festiwalu był Henryk Pella - założyciel i w latach 2001-2008 instruktor Studia Piosenki „Muzol” działającego przy Centrum Kultury w Śmiglu. Jego marzeniem było zorganizowanie w Śmiglu konkursu promującego zdolnych wokalistów z naszego regionu do Międzynarodowego Festiwalu w Jarocinie. Pomysł udało się zrealizować w 2003r. kiedy to odbył się I Regionalny Festiwal Piosenki Dziecięco-Młodzieżowej. Z czasem impreza nabierała tempa, zyskiwała coraz większą popularność na terenie całego kraju by w końcu, w 2007 roku przeobrazić się w festiwal ogólnopolski.
Henryk Pella, kierownik artystyczny i dobry duch tego festiwalu zmarł w 2008 roku. Dziś nosi on jego imię.
Przez lata zmieniały się formuły imprezy, jedno jednak nie uległo zmianie – cele, czyli popularyzacja polskiej piosenki, promowanie zdolnych, młodych wokalistów oraz edukacja kulturalna.
Niestety, pomimo że impreza wspaniale się rozwijała, trudności finansowe, z którymi borykało się Centrum Kultury w Śmiglu zmusiło organizatorów do podjęcia decyzji najpierw o organizowaniu imprezy co dwa lata, aż w końcu do całkowitej rezygnacji z festiwalu.
Tegoroczny festiwal został reaktywowany dzięki determinacji i zaangażowaniu Michała Majera – sympatyka festiwalu. W porozumieniu ze Śmigielskim Towarzystwem Kulturalnym w Śmiglu udało mu się uzyskać środki na dofinansowanie festiwalu ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego oraz Urzędu Miejskiego w Śmiglu. Wspólnie z prezesem ŚTK – Witoldem Omieczyńskim, pozyskał też pomoc w organizacji festiwalu u posła Wojciech Ziemniaka, prezesa Banku Spółdzielczego w Śmiglu – Aleksego Adamczewskiego oraz Dariusza Jakubiaka – właściciela firmy „Darex”.
Pomimo wątpliwości, czy po trzyletniej przerwie festiwal ponownie przyjmie się w środowisku, liczba zgłoszeń miło organizatorów zaskoczyła – napłynęło ich bowiem ponad sto, a załączone dema dawały gwarancję wysokiego poziomu. Do udziału w przesłuchaniach festiwalowych zostało zakwalifikowanych 51 osób.
Tradycją stały się zajęcia warsztatowe organizowane w przeddzień festiwalu. W tym roku prowadziła je Julia Stolpe, absolwentka Policealnego Studium Piosenkarskiego im. Czesława Niemena przy Zespole Szkół Muzycznych w Poznaniu.Wokalistka z bogatym doświadczeniem scenicznym, nauczycielka śpiewu z zamiłowaniem udzielająca od lat lekcji śpiewu początkującym i zaawansowanym wokalistom, także przygotowująca uczestników konkursów telewizyjnych X-factor, Must Be The Music czy Mam Talent. Instruktor wielu warsztatów muzycznych dla młodzieży. Warsztaty przeprowadzone w niezwykle miłej atmosferze, były bardzo dobrze ocenione przez uczestników.
Przesłuchania festiwalowe rozpoczęły się w sobotę 20 czerwca o godz. 11:00. Jak zawsze na śmigielskim festiwalu, w jury zasiedli prawdziwi fachowcy, a także ludzie z festiwalem związani już od lat, czyli: Aleksander Maliszewski (kompozytor, aranżer, dyrygent, puzonista, pianista. Były kierownik muzyczny Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego w Sopocie. Laureat wielu nagród, m.in. Nagrody Artystycznej Młodych im. Stanisława Wyspiańskiego za osiągnięcia w dziedzinie kompozycji i dyrygentury), Halina Benedyk (wokalistka, laureatka „Nagrody Publiczności” na Festiwalu w Opolu w 1987 roku oraz Międzynarodowej Organizacji Festiwali „FIDOF” na Festiwalu w Sopocie w 1988 roku. Aktualnie prowadzi warsztaty wokalne i pracuje jako juror na konkursach muzycznych) oraz Marzena Osiewicz (absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu, kompozytorka, wokalistka, pianistka, pedagog śpiewu, wykładowca Policealnego Studium Piosenkarskiego im Cz. Niemena w Poznaniu).
Przesłuchania wszystkich trzech kategorii wiekowych zakończyły się wcześniej niż się spodziewano, głownie dzięki sprawnemu ich przeprowadzeniu przez niezastąpionego Krzysztofa Kubiaka z Leszna. Pan Krzysztof od lat związany z festiwalem, był również konferansjerem w czasie Koncertu Laureatów.
Jury nie miało tego dnia łatwego zadania. Jak podkreślali poziom był wyrównany, a ich oceny mogły być jedynie subiektywne. Z powodu innych obowiązków artystycznych Aleksander Maliszewski i Halina Benedyk nie mogli pozostać na Koncercie Laureatów, ale pani Halinka w ich wspólnym imieniu, z wrodzoną sobie życzliwością, pożegnała się z uczestnikami udzielając im jednocześnie kilku cennych wskazówek.
Koncert Laureatów zaszczyciła swoją obecnością żona zmarłego Henryka Pelli – Blandyna Pella wraz z córką, rodziną i znajomymi (wśród których był Eugeniusz Latusek, juror „Muzola” z 2007 roku, Polak od lat mieszkający w USA).
Na koncercie wystąpiła „śmietanka” tegorocznego festiwalu, ale ostateczne wyniki konkursu ogłoszone zostały dopiero na końcu. W kategorii wiekowej 9-12 lat na pierwsze miejsce zasłużyła rewelacyjna Zofia Olga Fryś z Kalisza, która swoim wykonaniem piosenki „Modelka” podbiła serca nie tylko jury, ale i publiczności. Drugie miejsce zajęła Julia Mężyńska ze Swarzędza piosenką „Boję się”, a trzecie Sara Majchrzak z Leszna piosenką „Ene Due Rabe”. Jury przyznało również wyróżnienie Aleksandrze Gąsiorowskiej z Poznania.
W kategorii 13-15 lat, najlepszą wokalistką okazała się Paulina Kaźmierczak ze Starego Miasta, która wykonała piosenkę „Dzika róża”, drugie miejsce zajęła Julia Szkudlarek, również ze Starego Miasta, która zaśpiewała „Uratuj mnie, uratuj siebie”. Trzecie miejsce piosenką „Szyba” wyśpiewała Aleksandra Marcinkowska z Dąbrówki. Jury przyznało dwa wyróżnienia w tej kategorii: Aleksandrze Maćkowiak z Czarnkowa i Natalii Mateckiej z Leszna.
W kategorii 16 i więcej lat, było jak zwykle najwięcej „perełek”. I miejsce zdobyła zjawiskowa, laureatka Grand Prix festiwalu z 2012 roku – Nina Larek z Poznania, za brawurowe wykonanie utworu „Szarp pan bas”. Drugie miejsce zajęła Maja Kocowska z Pobiedzisk za wykonanie piosenki „Smutek pustych plaż”, natomiast trzecie miejsce zdobyła Milena Kumór ze Wschowy piosenką „A jeśli nie znajdziesz”. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymała Monika Tabat z Chodzieży, wielokrotna uczestniczka naszego festiwalu.
Grand Prix VI Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Dzieci i Młodzieży „Muzol” im. Henryka Pelli zdobył w niemalże operowym stylu Jakub Herfort z Budzynia piosenką „Jedna łza”.
Nagrody wręczali: prezes Śmigielskiego Towarzystwa Kulturalnego – Witold Omieczyński, Sekretarz ŚTK – Anna Krawiec, dyrektor Centrum Kultury w Śmiglu – Eugeniusz Kurasiński, radna Rady Miejskiej Śmigla – Beata Żyto, Aleksy Adamczewski – Prezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Śmiglu oraz Michał Majer - koordynator festiwalu. Puchar Grand Prix ufundowany przez przewodniczącego Rady Miejskiej Śmigla – Wiesława Kasperskiego wręczyła Blandyna Pella. Na uroczystości pojawił się także zastępca burmistrza Śmigla – Marcin Jurga, który złożył uczestnikom gratulacje i serdeczne podziękowania organizatorom.
Tekst + foto: M.D.