fb Wirtualny spacer
05 września 2017

Poznański akcent Narodowego Czytania w Śmiglu

Na zaproszenie Prezydenta RP Śmigiel po raz szósty przystąpił do ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania. Po „Panu Tadeuszu”, który w 2012 roku zainaugurował akcję, w kolejnych latach czytano  dzieła Aleksandra Fredry, "Trylogię" Henryka Sienkiewicza, "Lalkę" Bolesława Prusa oraz "Quo Vadis" Henryka Sienkiewicza. W tym roku do lektury wybrano "Wesele". Dramat Wyspiańskiego zwyciężył podczas internetowego głosowania spośród czterech propozycji Prezydenta RP. 2 września, przy fontannie na śmigielskim rynku „Wesele” czytali zaproszeni goście z Poznania: aktorzy Izabella Tarasiuk-Andrzejewska i Janusz  Andrzejewski,  prof. UAM Michał Januszkiewicz oraz dzieci i młodzież z prowadzonej przez Kingę Kaźmierczak grupy teatralno-literackiej „Przyjaciele” działającej przy Centrum Kultury w Śmiglu, a także pracownicy tej instytucji Barbara Mencel i Piotr Majer.

 Owacją na stojąco nagrodzili śmigielscy słuchacze lektorów, którzy cudowną sztuką interpretacji potrafili z czytanych fragmentów wydobyć  artyzm i głębię utworu.

Po tak brawurowym popisie tylko  Klaudia Lisiak, jako jedyna z mieszkańców, odważyła się czytać na głos tekst znanego dramatu.

Czytaniu towarzyszyła oczywiście odpowiednia sceneria: zastawione stoły na wzór weselnych w bronowickiej chacie oraz żywiołowa chłopska muzyka w tle. Wśród uczestników spotkania  dominowały stroje przywołujące klimat dawnego Krakowa,  ludowe stroje krakowskie oraz stylizowane na ludowo.  Było sympatycznie i nastrojowo; niekiedy zabawnie, momentami melancholijnie, przejmująco i patriotycznie - zgodnie z założeniami dramatu.

W imieniu organizatorów: Burmistrz Śmigla Małgorzaty Adamczak oraz Centrum Kultury – Miejskiej Biblioteki Publicznej w Śmiglu dyrektor Centrum Kultury Eugeniusz Kurasiński wręczył nagrodę za najlepszą charakteryzację. Otrzymała ją malutka „krakowianka”, córka państwa Kowalskich.

MBP w Śmiglu

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Romantyczne Trasy Rowerowe Infrastruktura i środowisko Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych