fb Wirtualny spacer
26 kwietnia 2024

Przychodnia w Śmiglu zaprasza do udziału w profilaktycznych programach

Przychodni Lekarza Rodzinnego w Śmiglu zaprasza pacjentów do skorzystania z bezpłatnych świadczeń zdrowotnych realizowanych przez przychodnię w ramach następujących programów profilaktycznych:

Powszechny program szczepień przeciw HPV

(Human Papilloma Virus) to nazwa ludzkiego wirusa brodawczaka. Program realizuje założenia i cele Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030. Uzupełnia bezpłatny program szczepień ochronnych dla dzieci i młodzieży o szczepienie, które chroni przed chorobami wywołanymi przez HPV. HPV odpowiada za zachorowania na raka szyjki macicy, a także inne choroby nowotworowe. Przed zakażeniem HPV może uchronić szczepionka. Szczepienie jest najskuteczniejsze, jeśli nastąpi przed potencjalnym narażeniem na zakażenie HPV, do którego dochodzi głównie drogą kontaktów seksualnych. Dlatego powszechne programy szczepień przeciw HPV najczęściej wskazują na dziewczynki i chłopców w wieku 12-13 lat. Z programu mogą też skorzystać pacjenci niezadeklarowani w śmigielskiej przychodni.

https://przychodnia-smigiel.pl/2024/03/29/szczepienia-przeciw-hpv/

Profilaktyka 40 PLUS

Program skierowany jest dla osób które ukończyły 40 lat i powyżej - bez określonej górnej granicy wieku. Z programu mogą też skorzystać pacjenci niezadeklarowani w śmigielskiej przychodni. (Zakończenie programu prognozowane jest na 30.06.2024 r.)

Profilaktyka 40 PLUS to program bezpłatnych badań profilaktycznych. Celem programu jest zwiększenie liczby osób wykonujących badania diagnostyczne. Poniżej link do szczegółowych informacji jak zapisać się na badania:

https://przychodnia-smigiel.pl/2024/04/23/przypominamy-w-przychodni-lekarza-rodzinnego-w-smiglu-mozesz-wykonac-badania-profilaktyczne/

Profilaktyka chorób układu krążenia (ChUK)

Skierowana dla osób w wieku od 35 do 65 lat, którzy nie mają rozpoznanej: cukrzycy, przewlekłej choroby nerek, rodzinnej hipercholesterolemii, nie korzystały z badań w ramach tego programu w ciągu ostatnich 5 lat.

Program realizowany jest przez lekarza lub pielęgniarkę podstawowej opieki zdrowotnej. Do udziału w programie nie jest wymagane skierowanie. Wystarczy, że pacjent zgłosi się do swojej przychodni. Pielęgniarka POZ przeprowadzi wywiad oraz:

- wykona pomiar ciśnienia tętniczego krwi,

- określi BMI, czyli indeks masy ciała,

- skieruje na badania krwi w zakresie określenia stężenie cholesterolu całkowitego, LDL-cholesterolu, HDL-cholesterolu, trójglicerydów, glukozy.

Z programu mogą skorzystać pacjenci zadeklarowani w śmigielskiej przychodni.

Opieka koordynowana

Program ten daje wiele możliwości diagnostycznych i leczenia najczęstszych chorób przewlekłych u swojego lekarza rodzinnego. Lekarz POZ może zlecić pacjentom badania (w sytuacjach medycznie uzasadnionych), które do tej pory były zarezerwowane dla lekarza specjalisty. Leczenie jest oparte na Indywidualnym Planie Opieki Medycznej (IPOM) i uwzględnia nie tylko wykonywanie badań, ale także konsultacje między lekarzem POZ, a lekarzem specjalistą i dodatkowe konsultacje np. z dietetykiem.

Z programu mogą skorzystać pacjenci zadeklarowani w śmigielskiej przychodni.

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych