fb Wirtualny spacer
04 lipca 2024

Relacja z „Słowiańskiej Nocy Kupały”

Pierwsza impreza, wyłoniona w ramach konkursu na inicjatywy oddolne pn. „Słowiańska Noc Kupały” odbyła się w piątek 28 czerwca 2024 r. Wnioskodawcą imprezy był Adam Chudek ze Śmigla.

Wydarzenie rozpoczęło się grą terenową, w której zapisane wcześniej drużyny miały do rozwiązania dziewięć zadań. Wszystkie zadania nawiązywały do mitologii słowiańskiej, obrzędów staropolskich oraz zwyczajów. Drużyny musiały m.in. rozpoznać zioła, odpowiedzieć na przygotowane pytania, zdobyć narzędzie do ochrony przed wampirami. Ich celem było zdobycie pięciu run, z których na końcu musiały ułożyć hasło.

Do rozgrywek zapisało się 6 drużyn. Pierwsze miejsce zdobyła drużyna ZYGZAKI, drugie – Lesze, a III – Kwiat Paproci.

W tym samym czasie odbył się konkurs dla KGW na wianek świętojański. Zadaniem przedstawicielek kół z gminy Śmigiel było przygotowanie tradycyjnego, ekologicznego wianka świętojańskiego, który w czasie obrzędu został puszczony na wodę. W konkursie wzięło udział pięć kół gospodyń. Najwyższe noty jury przyznało KGW Olszewo, drugie miejsce zdobyło KGW Nietążkowo, a trzecie KGW Morownica.

Później odbył się tradycyjny obrzęd świętojański w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Marynia ze Święciechowy, w czasie którego, przy blasku ognia, zostały puszczone na staw wianki. Imprezę zakończył pokaz Fire Show oraz zabawa taneczna.

Podczas trwania imprezy odbywały się również animacje dla dzieci. Dla najmłodszych wystąpił także Teatr Rozrywki Trójkąt z Zielonej Góry, przedstawiając spektakl „Czego nie wiecie o królach?”

Organizatorem wydarzenia było Centrum Kultury w Śmiglu - Miejska Biblioteka w Śmiglu. W organizację wydarzenia ochoczo włączyli się także partnerzy programu BLISKO: Koło Gospodyń Wiejskich ze Śmigla, Kurkowe Bractwo Strzeleckie, Ochotnicza Straż Pożarna w Śmiglu, Stowarzyszenia na Rzecz Bezdomnych Zwierząt „Psia Łapa”, Klub Seniora „Tęcza”.

Organizatorzy składają podziękowania dla partnerów programu oraz: Urzędowi Miejskiemu Śmigla, Ośrodkowi Kultury Fizycznej i Rekreacji w Śmiglu, Krzysztofowi i Olenie, Zakładowi Komunalnemu Sp. z o.o. w Śmiglu oraz Posterunkowi Policji w Śmiglu.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025. @NPRCz 2.0 @Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego @Narodowe Centrum Kultury

MBP w Śmiglu

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych