fb Wirtualny spacer
09 grudnia 2015

Śmigielska podstawówka Szkołą Daltońską

W piątek, 20 listopada 2015 roku wychowawczynie klas pierwszych ze Szkoły Podstawowej im. Konstytucji 3 Maja w Śmiglu wraz z dyrektorem Robertem Plewką, wzięły udział w corocznej konferencji "Edukacja według planu daltońskiego - wiedza i praktyka " w Łodzi.

Od 2012 roku, kiedy to w klasach pierwszych rozpoczęto realizację innowacji pedagogicznej, nauczyciele śmigielskiej szkoły podstawowej biorą udział w konferencjach z udziałem przedstawicieli Polskiego Stowarzyszenia Dalton, Dalton International oraz nauczycieli zainteresowanych koncepcją Planu Daltońskiego. W 2013 roku, gdy konferencja odbywała się w Wielkopolskiej Wyższej Szkole Społeczno-Ekonomicznej w Środzie Wielkopolskiej, po raz pierwszy nauczycielki klas pierwszych zaprezentowały swoją pracę według koncepcji Planu Daltońskiego. Również w tym roku, wystawione do wglądu w holu Instytutu Europejskiego w Łodzi, przywiezione przez panie materiały, cieszyły się dużym zainteresowaniem nauczycieli szkół z całej Polski. Wychowawczynie cieszy, że pozytywnie o ich działaniach wypowiada się Roel Röhner - Prezydent Dalton International, który gościł w szkole w Śmiglu w 2013 roku. Podczas konferencji pani Dorota Domagała zaprezentowała wykorzystanie koncepcji Planu Daltońskiego do stymulowania rozwoju odpowiedzialności, samodzielności i współpracy dzieci w wieku wczesnoszkolnym, ilustrując wystąpienie zdjęciami i krótkimi filmami pracy uczniów.

Udział w tegorocznej konferencji był dla pań wyjątkowy, ponieważ na jej zakończenie Prezes Polskiego Stowarzyszenia Dalton Katarzyna Dryjas wręczyła dyrektorowi Robertowi Plewce  Certyfikat Szkoły Daltońskiej. Jest to dla śmigielskiej podstawówki bardzo wysokie wyróżnienie, bowiem do tej pory w Polsce funkcjonowała tylko jedna szkoła z takim certyfikatem - Szkoła Podstawowa ABiS "Szkoła dla dziecka" w Łodzi - placówka niepubliczna. Szkoła Podstawowa w Śmiglu oraz Szkoła Podstawowa w Dzbeninie (szkoła ta również w Łodzi otrzymała certyfikat), to dwie szkoły, które jako pierwsze szkoły publiczne w Polsce otrzymały certyfikaty daltońskie.

Spoglądając na czteroletnią ”przygodę” z Planem Daltońskim można by powiedzieć, że historia zatoczyła koło, gdyż właśnie w Łodzi, w Szkole Podstawowej ABiS  nauczycielki ze Śmigla uzyskały od Anny Sowińskiej i jej pracowników pierwsze wskazówki dotyczące pracy według tej koncepcji i teraz po czterech latach również w Łodzi Szkoła Podstawowa ze Śmigla uzyskała Certyfikat Szkoły Daltońskiej.

Certyfikat jest impulsem do dalszej pracy, do doskonalenia  warsztatu pracy, do współpracy z nauczycielami, którzy chcą realizować swój zawód w sposób twórczy dla dobra dziecka. Wszystkim, którzy je wspierali nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej - Dorota Domagała, Renata Kamieniarz, Iwona Nawrocka, Anna Smelkowska - składają serdeczne podziękowania.

SP Śmigiel 

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych