Święto kłosa i chleba
Wzorem roku ubiegłego nawiązaniem do tradycji świętowania zakończenia żniw w gminie Śmigiel był festyn kłosa i chleba, który tym razem odbył się 16 września 2017 r. w Robaczynie.
W programie imprezy nie zabrakło charakterystycznego akcentu święta plonów - obrzędu dożynkowego, zaprezentowanego przez Zespół Pieśni i Tańca „Żeńcy Wielkopolscy” z Nietążkowa. Tancerze z zespołu wcielili się w rolę starostów dożynek i wręczyli wieniec z tegorocznych plonów Wiesławowi Kasperskiemu - przewodniczącemu Rady Miejskiej Śmigla, natomiast chleb odebrał Marcin Jurga – zastępca burmistrza Śmigla.
Podczas festynu odbyły się także konkursy. Pierwszy, na najsmaczniejsze przetwory z owoców oraz warzyw, był skierowany do kół gospodyń wiejskich z gminy Śmigiel. Wzięły w nim udział KGW z: Robaczyna, Sierpowa, Karśnic, Brońska, Morownicy, Czacza, Poladowa, Śmigla oraz Starej Przysieki Pierwszej. Ich wyroby domowej roboty oceniało jury w składzie: Marcin Jurga – zastępca burmistrza, Wiesław Kasperski przewodnicy rady oraz Eugeniusz Kurasiński dyrektor Centrum Kultury. Główną nagrodę w konkursie na przetwory z warzyw zdobyły panie z KGW w Czaczu, zaś w konkursie na przetwory w owoców panie ze Starej Przysieki Pierwszej. Fundatorami nagród - bonów na poczęstunek w restauracji „Poemat” byli: burmistrz i przewodniczący rady miejskiej.
Konkurs na najładniejszy wianek z kwiatów polnych i ogrodowych skierowany był dla wszystkich uczestników festynu. Jury w skład, którego ponownie weszli: zastępca burmistrza, przewodniczący rady, dyrektor centrum oraz dodatkowo Magdalena Dymarkowska – pracownica Centrum Kultury pierwsze miejsce przyznało Elżbiecie Kozłowskiej z Karśnic. Drugie miejsce zajął Zbigniew Sworacki ze Śmigla, a trzecie Jolanta Kaźmierczak z Robaczyna. Wyróżnienie otrzymał wianek Gabrielli Stachowskiej z Koszanowa. Fundatorami nagród byli: burmistrz Śmigla, przewodniczący Rady Miejskiej Śmigla oraz Kwiaciarnia Lidii Szkudlarek ze Śmigla.
Konkurs na najpiękniejszą posesję dożynkową, skierowany dla mieszkańców wsi, ogłosiła sołtys wsi Wiktoria Burdyka. Puchar przechodni sołtysa Robaczyna otrzymała rodzina Schulzów. Pierwsze wyróżnienie przyznane zostało rodzinie Ludwiczaków, drugie Stróżyńskich, zaś trzecie rodzinie Ratajczaków.
Obecni na święcie chleba i kłosa przedstawiciele Placówki Terenowej KRUS w Kościanie również przeprowadzili konkurs, poświęcony bezpieczeństwu pracy w gospodarstwie rolnym. Nagrody wręczał kierownik placówki Romuald Ruszkowski.
Tego dnia na festyn można było przyjechać wąskotorówką. Śmigielska Kolejka Wąskotorowa uruchomiła specjalne kursy na trasie Śmigiel – Stare Bojanowo w promocyjnej cenie, a podróżnym towarzyszyła Kapela Podwórkowa „Wiarusy”. Uczestnicy festynu mogli ponadto skorzystać z przejażdżki autem terenowym Bartosza Czarneckiego z leszczyńskiego Klubu „Raptor”.
Przed publicznością z programem artystycznym zaprezentowali się „Żeńcy Wielkopolscy”, zaś Chór „Harmonia” ze Śmigla zaprosił uczestników festynu do wspólnego śpiewu. Gwiazdą wieczoru był iluzjonista Jakub Walkowiak. Na festynie nie zabrakło również atrakcji dla dzieci.
Imprezę poprzedziła okolicznościowa msza św. odprawiona przez ks. dziekana Krzysztofa Mizerskiego w asyście ks. Piotra Markiewicza – proboszcza parafii w Czaczu.
Festyn zakończyła zabawa taneczna przy muzyce Zespołu New-Life.
Organizatorami imprezy byli: Burmistrz Śmigla, Przewodniczący Rady Miejskiej, Centrum Kultury w Śmiglu oraz Rada Sołecka wsi Robaczyn Współorganizatorami festynu byli: KGW Robaczyn, OSP Robaczyn oraz ZGKiM w Śmiglu.
AKA