Jak w Śmiglu świętowano niepodległość
Z okazji Święta Niepodległości w Śmiglu tradycyjnie odbył się apel pamięci przed pomnikiem hm. Łukomskiego, a także okolicznościowa Msza św. w kościele pw. NMP Wniebowziętej.
Tego dnia odbyła się także premiera filmu „Śmigiel’39”.
Uroczystość, poprowadzoną przez hufiec ZHP w Śmiglu, uświetniły poczty sztandarowe, Kurkowe Bractwo Strzeleckie, Młodzieżowa Orkiestra Dęta wraz z grupą mażoretek oraz Towarzystwo Śpiewu Harmonia. W obchodach, obok mieszkańców gminy, wzięły udział delegacje samorządu, szkół z gminy Śmigiel oraz miejscowych organizacji i instytucji.
O godzinie 17:00 w sali widowiskowej Centrum Kultury odbyła się premiera filmu „Śmigiel ‘39”.
Sceny z filmu niewątpliwie na długo zostaną w pamięci osób, które go obejrzały. Film powstał w ramach współpracy gminy Śmigiel z Zespołem Szkół im. Kryptologów Poznańskich w Luboniu oraz Centrum Kultury w Śmiglu.
Po premierze burmistrz Małgorzata Adamczak napisała na swoim profilu fb: „Głównym celem przy realizacji filmu „Śmigiel’39” było zachowanie w pamięci potomnych wydarzeń historycznych z udziałem mieszkańców Ziemi Śmigielskiej, które miały miejsce w okresie okupacji hitlerowskiej na terenie Śmigla i okolic. Obrazy przedstawione w filmie niech będą przestrogą przed skutkami wojny i ku pamięci ich ofiar. Szczególne podziękowania za wkład pracy w produkcję filmową złożyliśmy wspólnie z Wiesławem Kasperskim Przewodniczącym Rady Miejskiej i Piotrem Błaszkowskim Dyrektorem Centrum Kultury w Śmiglu na ręce Anity Plumińskiej-Mieloch dyrektor Zespołu Szkół w Luboniu oraz Piotra Świdzińskiego i jego syna Stanisława. Wielkie brawa dla wszystkich osób zaangażowanych w to historyczne przedsięwzięcie.”
Film wyświetlony został również 12 listopada.
AKA