fb Wirtualny spacer
02 września 2015

Uroczyste Święto plonów

W tym roku Śmigiel miał zaszczyt być gospodarzem i współorganizatorem Dożynek Powiatowo-Gminno-Parafialnych. Odbyły się one 30 sierpnia na stadionie miejskim. Jak tradycja każe, uczestnicy przybyli na miejsce obchodów dożynkowych w barwnym korowodzie, który przeszedł ulicami Śmigla. Pochód otwierała banderia konna reprezentowana przez amazonki na koniach ze Stajni Ladys. Nie zabrakło w nim także tancerzy Zespołu Pieśni i Tańca „Żeńcy Wielkopolscy”, którzy nieśli flagi i wieniec dożynkowy.

Ulicami podążała również kapela dudziarska, a na odświętnie przybranych bryczkach jechały delegacje z wieńcami parafialnymi oraz starostowie tegorocznych dożynek – Barbara Skrobała i Cezary Lisowski.

Pani Barbara wraz z mężem gospodaruje na 65 ha gruntów rolnych własnych i dzierżawionych. Po przejęciu gospodarstwa 10 lat temu od ojca Stefana i mamy Genowefy rozpoczęła gospodarowanie na własny rachunek. Po założeniu rodziny wraz z mężem Krzysztofem w sposób zrównoważony sukcesywnie rozwijają kierunek produkcji bydła mlecznego oraz opasowego - obecnie w liczbie 150 sztuk fizycznych. W gospodarstwie. w mniejszym zakresie. prowadzony jest także tucz trzody chlewnej sprzedawany poprzez Grupę Producentów Rolnych do podmiotów skupowych. Po zwiększeniu ilości gruntów koniecznością okazała się inwestycja w nowoczesne maszyny do zbioru płodów. W związku z tym zakupiono m.in.: w 2015 roku nowy kombajn zbożowy, zainwestowano w uprawy roślin i przygotowywania pasz objętościowych do bydła. W gospodarstwie znajdują się wszystkie podstawowe maszyny do uprawy i zbioru płodów rolnych. Poza pracą w gospodarstwie rodzinnym pani Basia jest mamą trójki synów: Kamila, Bartosza i Kacpra. Tegoroczna starościna dożynek, oprócz pomocy w gospodarstwie, w wolnych chwilach zajmuje się ogródkiem, lubi kwiaty i wzorowo dba o obejście gospodarstwa, które cieszy wzrok i dopełnia całości wizerunkowej harmonijnego rozwoju gospodarstwa wsi wielkopolskiej.

Natomiast starosta dożynek - pan Cezary wraz z żoną Sylwią gospodarzy we wsi Olszewo. W 2004 roku przejął 50 ha gospodarstwa od ojca Franciszka i mamy Haliny. Od tego czasu nastąpił szybki i coroczny rozwój produkcji oraz powierzchni uprawowej do obecnych 90 ha gruntów własnych i dzierżawionych oraz 60 sztuk krów mlecznych i 200 sztuk opasów utrzymywanych w kilku budynkach gospodarczych, m.in. w nowej bukaciarni wolnostanowiskowej wybudowanej w 2015 roku. W gospodarstwie tym uprawiane są także rośliny stanowiące bazę paszową do bydła, buraki cukrowe oraz zboża. Wszystkie prace polowe wykonywane są przy pomocy nowoczesnych maszyn. Swą pomocą w tej dziedzinie służą pełnoletni synowie - Wojciech, Grzegorz i Cezary (absolwenci techników rolniczych lub jeszcze zdobywający wiedzę w rolniczym kierunku). Starosta dożynek jest członkiem miejscowego OSP Olszewo, jednak od wielu lat jego pasją jest rolnictwo i rozwój gospodarstwa rodzinnego we wsi Olszewo.W korowodzie, za bryczkami podążali zaproszeni goście, Młodzieżowa Orkiestra Dęta ze Śmigla oraz przystrojone maszyny rolnicze. W tym roku swój sprzęt prezentowały gospodarstwa rolne: państwa Biegańskich (zabytkowa kosiarka), Koniecznych z Morownicy (ciągnik Massey Ferguson, agregat uprawowy), Olejników z Morownicy (ciągnik Farmtrac, prasa rolująca), Żurawskich z Czacza, (ciągnik Zetor, zgrabiarka do siana i słomy), Przydrożnych z Nowej Wsi (ciągnik zetor, kosiarka rotacyjna), Stachowiaków z Poladowa (ciągnik Zetor z prasą rolującą), Skrobałów z Morownicy (kombajn Class) oraz Rybakowskich z Nietążkowa (kombajn New Holland).

Uroczysta msza święta odprawiona przez ks. dziekana Krzysztofa Mizerskiego i księży dekanatu śmigielskiego rozpoczęła obchody dożynkowe na stadionie. Podczas eucharystii nastąpiło poświęcenie wieńców i chlebów, które zostały złożone przy ołtarzu.

Następnie przywitano zaproszonych gości, których nie sposób wszystkich wymienić. Przybyła m.in.: Katarzyna Klejnowska reprezentująca Minister Kancelarii Premiera – Andżelikę Możdżanowską, poseł na sejm RP – Wojciech Ziemniak, radny Sejmiku Wielkopolskiego - Wiesław Szczepański, starosta powiatu kościańskiego – Bernard Turski wraz z vice starostą Stefanem Stachowiakiem, burmistrzowie gmin naszego powiatu lub ich zastępcy, przewodniczący Rady Miejskiej Śmigla – Wiesław Kasperski, prezes GZRKiOR w Śmiglu – Zygmunt Konieczny, komendant Powiatowej Policji – Henryk Kasiński, komendant Powiatowej Straży Pożarnej – Jarosław Tomaszewski, a także radni Rady Miejskiej Śmigla, przedstawiciele kółek rolniczych, Kół Gospodyń Wiejskich, Izb Rolniczych i sołtysi.

Goście i licznie zgromadzeni na stadionie mieszkańcy mieli okazję wysłuchać melodii marszowych w wykonaniu śmigielskiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej, a następnie obejrzeć artystyczne wykonania zespołu „Żeńcy Wielkopolscy”, który przeprowadził obrzęd dożynkowy.Jak tradycja każe, w czasie obrzędu nastąpiło przekazanie wieńca i chlebów. Z rąk starostów dożynek wieniec odebrał starosta powiatu kościańskiego – Bernard Turski, natomiast tancerze ZPiT „Żeńcy Wielkopolscy” wręczyli chleby przedstawicielom gmin naszego powiatu, którzy podzielili się nimi z uczestnikami uroczystości.

Część artystyczną rozpoczął występ zespołu „Semplicze” z Lubinia. Po tych występach nastąpiła przerwa na posiłek. Oferta była niezwykle ciekawa. Każdy uczestnik dożynek mógł skorzystać z degustacji potraw przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich z: Morownicy, Czacza, Śmigla, Nowej Wsi, Karśnic, Starej Przysieki Pierwszej i Poladowa. Panie jak zwykle stanęły na wysokości zadania. Na pięknie przystrojonych stołach pyszniły się: faworki, sałatki śledziowe, przeróżne ciasta, chleb ze smalcem, a nawet kurczak po chińsku. Nie zabrakło również „Śmigielskich wiatraczków” – ciastek, w których wypieku specjalizują się panie z Poladowa. Te wszystkie smakołyki można było popić darmową herbatą lub kawą, a kto jeszcze był głodny mógł się pożywić grochówką przygotowaną przez restaurację „Poemat”, czy kiełbasą serwowaną (również za darmo) przez Zakłady Mięsne „Smolarek” z Kościana.Po przerwie wystąpił zespół B.A.T. z Warszawy, w którego wykonaniu można było wysłuchać znanych przebojów polskich i zagranicznych, a dożynki zakończyła zabawa taneczna przy muzyce zespołu „Vivat”.

Organizatorzy dziękują wszystkim zaangażowanym w uświetnienie dożynek, przede wszystkim woźnicom bryczek, gospodarzom prezentującym maszyny rolnicze, strażakom, harcerzom, Piekarni państwa Kaczmarków za ofiarowanie chlebów dożynkowych, a także paniom z Kół Gospodyń Wiejskich. 

 CK

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych