fb Wirtualny spacer
02 września 2015

Uroczyste Święto plonów

W tym roku Śmigiel miał zaszczyt być gospodarzem i współorganizatorem Dożynek Powiatowo-Gminno-Parafialnych. Odbyły się one 30 sierpnia na stadionie miejskim. Jak tradycja każe, uczestnicy przybyli na miejsce obchodów dożynkowych w barwnym korowodzie, który przeszedł ulicami Śmigla. Pochód otwierała banderia konna reprezentowana przez amazonki na koniach ze Stajni Ladys. Nie zabrakło w nim także tancerzy Zespołu Pieśni i Tańca „Żeńcy Wielkopolscy”, którzy nieśli flagi i wieniec dożynkowy.

Ulicami podążała również kapela dudziarska, a na odświętnie przybranych bryczkach jechały delegacje z wieńcami parafialnymi oraz starostowie tegorocznych dożynek – Barbara Skrobała i Cezary Lisowski.

Pani Barbara wraz z mężem gospodaruje na 65 ha gruntów rolnych własnych i dzierżawionych. Po przejęciu gospodarstwa 10 lat temu od ojca Stefana i mamy Genowefy rozpoczęła gospodarowanie na własny rachunek. Po założeniu rodziny wraz z mężem Krzysztofem w sposób zrównoważony sukcesywnie rozwijają kierunek produkcji bydła mlecznego oraz opasowego - obecnie w liczbie 150 sztuk fizycznych. W gospodarstwie. w mniejszym zakresie. prowadzony jest także tucz trzody chlewnej sprzedawany poprzez Grupę Producentów Rolnych do podmiotów skupowych. Po zwiększeniu ilości gruntów koniecznością okazała się inwestycja w nowoczesne maszyny do zbioru płodów. W związku z tym zakupiono m.in.: w 2015 roku nowy kombajn zbożowy, zainwestowano w uprawy roślin i przygotowywania pasz objętościowych do bydła. W gospodarstwie znajdują się wszystkie podstawowe maszyny do uprawy i zbioru płodów rolnych. Poza pracą w gospodarstwie rodzinnym pani Basia jest mamą trójki synów: Kamila, Bartosza i Kacpra. Tegoroczna starościna dożynek, oprócz pomocy w gospodarstwie, w wolnych chwilach zajmuje się ogródkiem, lubi kwiaty i wzorowo dba o obejście gospodarstwa, które cieszy wzrok i dopełnia całości wizerunkowej harmonijnego rozwoju gospodarstwa wsi wielkopolskiej.

Natomiast starosta dożynek - pan Cezary wraz z żoną Sylwią gospodarzy we wsi Olszewo. W 2004 roku przejął 50 ha gospodarstwa od ojca Franciszka i mamy Haliny. Od tego czasu nastąpił szybki i coroczny rozwój produkcji oraz powierzchni uprawowej do obecnych 90 ha gruntów własnych i dzierżawionych oraz 60 sztuk krów mlecznych i 200 sztuk opasów utrzymywanych w kilku budynkach gospodarczych, m.in. w nowej bukaciarni wolnostanowiskowej wybudowanej w 2015 roku. W gospodarstwie tym uprawiane są także rośliny stanowiące bazę paszową do bydła, buraki cukrowe oraz zboża. Wszystkie prace polowe wykonywane są przy pomocy nowoczesnych maszyn. Swą pomocą w tej dziedzinie służą pełnoletni synowie - Wojciech, Grzegorz i Cezary (absolwenci techników rolniczych lub jeszcze zdobywający wiedzę w rolniczym kierunku). Starosta dożynek jest członkiem miejscowego OSP Olszewo, jednak od wielu lat jego pasją jest rolnictwo i rozwój gospodarstwa rodzinnego we wsi Olszewo.W korowodzie, za bryczkami podążali zaproszeni goście, Młodzieżowa Orkiestra Dęta ze Śmigla oraz przystrojone maszyny rolnicze. W tym roku swój sprzęt prezentowały gospodarstwa rolne: państwa Biegańskich (zabytkowa kosiarka), Koniecznych z Morownicy (ciągnik Massey Ferguson, agregat uprawowy), Olejników z Morownicy (ciągnik Farmtrac, prasa rolująca), Żurawskich z Czacza, (ciągnik Zetor, zgrabiarka do siana i słomy), Przydrożnych z Nowej Wsi (ciągnik zetor, kosiarka rotacyjna), Stachowiaków z Poladowa (ciągnik Zetor z prasą rolującą), Skrobałów z Morownicy (kombajn Class) oraz Rybakowskich z Nietążkowa (kombajn New Holland).

Uroczysta msza święta odprawiona przez ks. dziekana Krzysztofa Mizerskiego i księży dekanatu śmigielskiego rozpoczęła obchody dożynkowe na stadionie. Podczas eucharystii nastąpiło poświęcenie wieńców i chlebów, które zostały złożone przy ołtarzu.

Następnie przywitano zaproszonych gości, których nie sposób wszystkich wymienić. Przybyła m.in.: Katarzyna Klejnowska reprezentująca Minister Kancelarii Premiera – Andżelikę Możdżanowską, poseł na sejm RP – Wojciech Ziemniak, radny Sejmiku Wielkopolskiego - Wiesław Szczepański, starosta powiatu kościańskiego – Bernard Turski wraz z vice starostą Stefanem Stachowiakiem, burmistrzowie gmin naszego powiatu lub ich zastępcy, przewodniczący Rady Miejskiej Śmigla – Wiesław Kasperski, prezes GZRKiOR w Śmiglu – Zygmunt Konieczny, komendant Powiatowej Policji – Henryk Kasiński, komendant Powiatowej Straży Pożarnej – Jarosław Tomaszewski, a także radni Rady Miejskiej Śmigla, przedstawiciele kółek rolniczych, Kół Gospodyń Wiejskich, Izb Rolniczych i sołtysi.

Goście i licznie zgromadzeni na stadionie mieszkańcy mieli okazję wysłuchać melodii marszowych w wykonaniu śmigielskiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej, a następnie obejrzeć artystyczne wykonania zespołu „Żeńcy Wielkopolscy”, który przeprowadził obrzęd dożynkowy.Jak tradycja każe, w czasie obrzędu nastąpiło przekazanie wieńca i chlebów. Z rąk starostów dożynek wieniec odebrał starosta powiatu kościańskiego – Bernard Turski, natomiast tancerze ZPiT „Żeńcy Wielkopolscy” wręczyli chleby przedstawicielom gmin naszego powiatu, którzy podzielili się nimi z uczestnikami uroczystości.

Część artystyczną rozpoczął występ zespołu „Semplicze” z Lubinia. Po tych występach nastąpiła przerwa na posiłek. Oferta była niezwykle ciekawa. Każdy uczestnik dożynek mógł skorzystać z degustacji potraw przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich z: Morownicy, Czacza, Śmigla, Nowej Wsi, Karśnic, Starej Przysieki Pierwszej i Poladowa. Panie jak zwykle stanęły na wysokości zadania. Na pięknie przystrojonych stołach pyszniły się: faworki, sałatki śledziowe, przeróżne ciasta, chleb ze smalcem, a nawet kurczak po chińsku. Nie zabrakło również „Śmigielskich wiatraczków” – ciastek, w których wypieku specjalizują się panie z Poladowa. Te wszystkie smakołyki można było popić darmową herbatą lub kawą, a kto jeszcze był głodny mógł się pożywić grochówką przygotowaną przez restaurację „Poemat”, czy kiełbasą serwowaną (również za darmo) przez Zakłady Mięsne „Smolarek” z Kościana.Po przerwie wystąpił zespół B.A.T. z Warszawy, w którego wykonaniu można było wysłuchać znanych przebojów polskich i zagranicznych, a dożynki zakończyła zabawa taneczna przy muzyce zespołu „Vivat”.

Organizatorzy dziękują wszystkim zaangażowanym w uświetnienie dożynek, przede wszystkim woźnicom bryczek, gospodarzom prezentującym maszyny rolnicze, strażakom, harcerzom, Piekarni państwa Kaczmarków za ofiarowanie chlebów dożynkowych, a także paniom z Kół Gospodyń Wiejskich. 

 CK

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem