fb Wirtualny spacer
06 czerwca 2024

V Festiwal Kultury Ludowej "Ignysiowy Laur"

 

W dniach 15-16.06.2024 roku w Nietążkowie, Śmiglu i Morownicy odbędzie się V Festiwal Kultury Ludowej "Ignysiowy Laur".

W ramach imprezy odbędą się: Warsztaty muzyczne dla młodych dudziarzy i skrzypków, Konkurs Tradycyjnej Muzyki Dudziarskiej “Ignysiowy Laur, Piknik z Oskarem Kolbergiem w Morownicy, Koncert "Ignysiowy Laur" w Centrum Kultury w Śmiglu, prezentacje twórców kultury ludowej oraz dwie wystawy „Oskar Kolberg i Bogumił Hoff na ziemi śmigielskiej” i "Tradycje folkloru ludowego na znaczkach". W festiwalu wezmą udział wielkopolskie kapele dudziarskie i koźlarskie oraz zaproszeni goście: Zespół Josefa Režného i Goście / Strakonice - Czechy, Pipes & Violin - Celtic Music / Szczecin, Kapela Rytów spod Magurki / Beskid Suski Zespół Regionalny “Wisła” z Wisły oraz gospodarze ZPiT "Żeńcy Wielkopolscy".

Festiwal ma na celu popularyzowanie i rozwój wielkopolskiej kultury ludowej związanej z muzyką dudziarską, tradycyjnym tańcem i śpiewem ludowym, twórczością wykonywania charakterystycznych elementów wielkopolskiego stroju ludowego, budową tradycyjnych instrumentów ludowych (dudy, kozioł, sierszenki), twórczością ludową oraz promocja działalności Edwarda Ignysia, Oskara Kolberga i Bogumiła Hoffa.

Festiwal otrzymał dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Patronat nad festiwalem objęli: Narodowy Instytut Dziedzictwa w Warszawie, Instytut Oskara Kolberga w Poznaniu, Muzeum Okręgowe w Lesznie, Konsulat Honorowy Republiki Czeskiej w Poznaniu oraz Czeskie Centrum Warszawa.

Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Miłośników Folkloru "Żeńcy Wielkopolscy", a współorganizatorami: Gmina Śmigiel, Centrum Kultury w Śmiglu, Powiat Kościański, Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Nietążkowie, Szkoła Podstawowa w Bronikowie oraz Rada Sołecka i KGW w Morownicy.

Program

I dzień – 15.06.2024

12:00 – 18:00 - Warsztaty muzyczne dla młodych dudziarzy i skrzypków

 

Piknik z Oskarem Kolbergiem w Morownicy

19:15 – Muzyka dudziarska na skwerze Oskara Kolberga i Bogumiła Hoffa w Morownicy

19:30 – Korowód

20:00 – “Dudziarze Europy u Oskara Kolberga w Morownicy” – Konkurs Tradycyjnej Muzyki Dudziarskiej “Ignysiowy Laur” w kategorii soliści i kapele z Polski i Europy.

21:00 – Występ Zespołu Regionalnego “Wisła” z Wisły

21:30 – Wręczenie nagród konkursu plastycznego „Oskar Kolberg i Bogumił Hoff w Morownicy”.

21:45 – 23:00 – Potańcówka przy dudach

 

II dzień – 16.06.2024 r.

9:00 – 11:00 - Konkurs Tradycyjnej Muzyki Dudziarskiej „Ignysiowy Laur”

10:00 – Udział kapel w mszach świętych.

13:00 – Gala “Ignysiowy Laur” (wręczenie podziękowań, prelekcja pt.

"Josef Režný: badacz folkloru i dudziarz w stulecie urodzin: 1924-2024", otwarcie Giełdy Twórczości Ludowej oraz wystaw “Tradycje folkloru ludowego na znaczkach” i „Oskar Kolberg i Bogumił Hoff na ziemi śmigielskiej”.

14:00 – Koncert “Ignysiowy Laur” Zespół Josefa Režného i Goście / Strakonice - Czechy, Pipes & Violin - Celtic Music / Szczecin, Kapela Rytów spod Magurki / Beskid Suski Zespół Regionalny “Wisła” z Wisły, Zespół Pieśni i Tańca “Żeńcy Wielkopolscy” (sala widowiskowa Centrum Kultury w Śmiglu)

16:00 – Ogłoszenie wyników i występ laureatów „Konkursu Tradycyjnej Muzyki Dudziarskiej – Ignysiowy Laur”, występ wielkopolskich kapel dudziarskich i koźlarskich (sala widowiskowa Centrum Kultury w Śmiglu).

17:00 – Zakończenie festiwalu.

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych