fb Wirtualny spacer
26 kwietnia 2016

Wiadomości z Zespołu Szkół w Bronikowie

Dzień patrona i pamięci ofiar

Po raz kolejny w Zespole Szkół w Bronikowie obchodzono Dzień Patrona Szkoły oraz Dzień Pamięci Ofiar Katyńskich.

Uroczystości odbyły się 13 kwietnia w dwóch częściach. Pierwsza skierowana była dla najmłodszych uczniów klas "0" – IV, zaś druga dla uczniów klas V – VI, gimnazjalistów oraz nauczycieli i zaproszonych gości.

W pierwszej części obchody rozpoczęły się odśpiewaniem hymnu państwowego oraz szkoły. Następnie uczniowie wysłuchali prelekcji zaprezentowanej przez dyrektora szkoły poświęconej zbrodni katyńskiej, która zakończyła się rozmową o bohaterstwie, odwadze, patriotyzmie i szacunku wielopokoleniowym.

Dla starszej grupy odbyła się wieczornica, na której gościem honorowym była Maria Wojciechowska - córka patrona szkoły ppor. Stefana Rysmanna. Uroczystość rozpoczęła się wymarszem z pocztem sztandarowym do symbolicznego grobu patrona szkoły, gdzie uczestnicy wieczornicy odmówili modlitwę, złożyli kwiaty i zapalili znicze.

Następnie młodzież klasy III gimnazjum przedstawiła losy polskich oficerów, którzy zostali zamordowani przez Rosjan m.in.: w Miednoje, Kozielsku, Starobielsku, czy Ostaszkowie. Recytowane wiersze przeplatały się z piosenkami, zaś cały program artystyczny skłaniał do zadumy i refleksji. Nad przebiegiem uroczystości szkolnych czuwali nauczyciele: Aldona Świeczkiewicz i Wojciech Wieczorek.

 

Spotkanie z historią Polski

24 kwietnia w Zespole Szkół w Bronikowie historia ożyła na nowo za sprawą wykładu historycznego pt. „Chrzest Polski bramą do chrześcijańskiej Europy”, który wygłosił dyrektor Piotr Filipowicz. Uczniowie, dzięki prelegentowi, przenieśli się w czasie do początków państwa polskiego i wysłuchali, jak chrzest w roku 966 wpłynął na losy  kraju. Uzyskali także odpowiedź na pytanie, dlaczego chrzest w procesie rozwoju kolejnych pokoleń naszych rodaków pełnił ważną rolę.

Dyrektor Filipowicz wspominał o czasach przedchrześcijańskich i plemionach, które wówczas zamieszkiwały obszary naszego kraju: Słowianach, Polanach, Ślężanach i innych. Mówił także o: początkach chrześcijaństwa w Europie, Jerozolimie, gdzie się ono narodziło, a także najstarszych państwach chrześcijańskich, m.in.: Armenii, czy Gruzji. Wspominał o prześladowaniach chrześcijan, o ich walce o religię oraz symbolach i postaciach, które przyczyniły się do zbudowania wiary. Opowieść wzbogaciła prezentacja multimedialna z podkładem muzycznym w wykonaniu chorału gregoriańskiego.

Całość dopełnił koncert muzyczny w wykonaniu uczniów szkoły, jak również zaproszonych gości. Zebrani wysłuchali utworów prezentowanych przez Olafa Janickiego i Julię Wieczorek ze Śmigla oraz Joannę Tryjanowską. W repertuarze znalazły się m.in.: fragment VII Symfonii i Toccaty Ludwiga van Beethovena, utwór Marka Grechuty „Dni, których nie znamy”, czy „Smutna opowieść”. W wykonaniu uczniów bronikowskiej szkoły publiczność wysłuchała także utwory pt. „W lekkim powiewie” i „Sielankę o domu” oraz utwory instrumentalne, m.in. muzykę pochodzącą z filmu „Lista Schindlera”, czy Menuet Jana Sebastiana Bacha zagrała Paulina Frąckowiak. Przed publicznością zaprezentowała się również Laura Otulakowska w wykonaniu piosenki „Say something”.

Aldona Świeczkiewicz

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych