Wielkopolski Klub Rodzinny w Śmiglu
Od września 2024 r. Ośrodek Pomocy Społecznej w Śmiglu realizuje zadania związane z projektem „Wielkopolski Klub Rodzinny w Śmiglu” Środki na realizacje tego zadania w wysokości 39.520,00 zł Gmina Śmigiel otrzymała z Samorządu Województwa Wielkopolskiego.
W ramach programu zrealizowano następujące zadania:
1. Szkoła dla rodziców – cykl 10 spotkań w okresie od października do grudnia, w których wzięło udział 13 osób. Celem zajęć było podniesienie umiejętności opiekuńczo-wychowawczych rodziców i opiekunów. Zajęcia prowadził zatrudniony w ramach projektu psycholog.
2. Cykl wykładów otwartych – w ramach tego zadania odbyły się trzy spotkania z psychologiem, na których poruszano tematykę związaną z wychowywaniem dzieci oraz ich rozwojem. Wykłady odbywały się w sali klubowej Centrum Kultury w Śmiglu, a z każdym kolejnym spotkaniem cieszyły się one coraz większym zainteresowaniem.
3. Spotkania grupowe z logopedą dla dzieci z zaburzeniami mowy. W zajęciach wzięło udział 8 dzieci klientów Ośrodka Pomocy Społecznej. Zaplanowanych było 10 godzin spotkań.
4. Warsztaty kreatywne dla dzieci w wieku szkolnym. W ramach tego zadania odbywa się rytmika dla dziecka i rodzica, warsztaty związane z majsterkowaniem oraz 2 spotkania o tematyce kreatywnej, z których jedno połączone było ze spotkaniem z seniorami. Podczas tych zajęć dzieci wykonywały ozdoby świątecznej oraz wraz z seniorami tworzyły gry i zabawy, w które później razem się bawili.
5. Piknik „Rodzina wolna od przemocy” odbył się 20 września 2024 r. Był skierowany dla rodzin. Wśród licznych atrakcji był miedzy innymi występ magika, mini plener malarski, dmuchany tor przeszkód i animacje dla najmłodszych. Rodzice mogli zasięgnąć porad specjalistów takich jak pedagog, prawnik czy pracownik socjalny. Na wszystkich czekał poczęstunek.
6. Inicjatywy młodzieżowe
W sześciu miejscowościach gminy zorganizowane zostały wydarzenia, w których 2 animatorki przy współpracy z pracownikami szkoły zaangażowały młodzież w organizację różnego rodzaju wydarzeń dla rodzin z lokalnego środowiska.
W Czaczu w parku przyszkolnym 6 października odbył się „Festyn spadających liści”. Na uczestników czekały animacje i konkurencje sportowe. Był konkurs na najlepszą dynię oraz ognisko z kiełbaskami.
13 października w szkole w Starym Bojanowie odbyły się zajęcia artystyczne pod tytułem „Malowana jesień” Uczniowie przygotowali stoiska artystyczne, ściankę do zdjęć oraz minikawiarenkę. Rodziny mogły wykazać się artystycznie przygotowując jesienne stroiki oraz plakaty.
27 października w szkole w Bronikowie uczniowie wraz z rodzinami brali udział w grze na zasadach escape room’u. Uczestnicy gry wspólnie rozwiązywali zagadki. Osoby biorące udział w grze otrzymały słodki poczęstunek i małe upominki dla dzieci.
17 listopada w Wonieściu zorganizowana została gra terenowa. Jej uczestnicy przy pomocy otrzymanej mapy musieli odnajdywać kolejne punkty i wykonywać zadania jakie na nich czekały. Wszyscy uczestnicy otrzymali poczęstunek.
23 listopada w auli ZSP w Nietążkowie zorganizowane zostało „Jesienne kino pod daszkiem”. Rodziny zajadając kinowe przekąski oglądały Hotel Transylwania.
24 listopada w sali wiejskiej w Starej Przysiece Pierwszej odbył się „Rodzinny seans filmowy”. Zajadając popcorn i inne kinowe przekąski rodziny oglądały „Wyprawę na księżyc”.
Ośrodek Pomocy Społecznej serdecznie dziękuje wszystkim osobom i instytucjom, które były zaangażowane w realizacje zadań z projektu, zwłaszcza szkołom i Centrum Kultury w Śmiglu. Dziękujemy za pomoc i włączenie się w realizację. Mamy nadzieję, że działania podjęte w ramach Wielkopolskiego Klubu Rodzinnego w Śmiglu będą rokrocznie cieszyć się większym zainteresowaniem i przynosić wymierne korzyści dla rodzin z naszej gminy.
OPS w Śmiglu