Wieści z Gimnazjum w Śmiglu
Konkurs na najpiękniejsze jajko
Z inicjatywy grupy gimnazjalistów 30 marca br. odbył się konkurs na najpiękniejsze jajko wielkanocne. Jego celem było kultywowanie tradycji i zwyczajów wielkanocnych, rozwijanie wrażliwości i umiejętności manualnych. Uczestnicy konkursu wykonali w dowolnej technice prace, które ozdobiły gablotę przy auli szkolnej. Komisja, oceniając „miniarcydzieła” gimnazjalistów, nie miała łatwego zadania. Ostatecznie I miejsce przyznano Wiktorii Kubiak z kl. IIId, drugie - Milenie Skórzewskiej z kl. Ia, a trzecie - Jagodzie Matuszczak z kl. Ia. Ze względu na wysoki poziom wykonanych prac wyróżniono pozostałym uczestników konkursu, tj. Karolinę Adamczak, Zofię Gucińską, Sandrę Jóźwiak, Nikolę Kortus, Mateusza Marcinkowskiego i Kaję Spychałę.
Młody Obywatel już po raz czwarty!
Tradycją stało się, że członkowie Szkolnego Klubu Wolontariusza z Gimnazjum w Śmiglu przystępują do programu „Młody Obywatel” z Centrum Edukacji Obywatelskiej z Warszawy. Każdego roku wybierają inny temat przewodni, skupiając się na ważnych dla siebie, ale również dla społeczności szkolnej i lokalnej, problemach. „Młody Obywatel” to program, którego celem jest promowanie wiedzy na temat społeczności lokalnej oraz pokazanie sposobów, dzięki którym uczestnicy mogą aktywnie działać w swoim najbliższym otoczeniu. Dlaczego warto być wolontariuszem?, Oddaj z kości garść miłości – śmigielanie przeciw białaczce, Wernisaż szkolnych i lokalnych artystów – to tematy poprzednich edycji. Każdego roku uczniowie w działania projektowe angażują środowisko lokalne, pozyskują partnerów, którzy wspierają ich zarówno rzeczowo, jak również finansowo. Zaangażowanie, aktywność społeczna, kreatywność, trud i wysiłek młodzieży zostały docenione nie tylko przez środowisko lokalne. Każdego roku uczniowie byli wyróżniani w Warszawie podczas Ogólnopolskiej Prezentacji Projektów Młodzieżowych.
W bieżącym roku szkolnym członkowie SzKW postanowili podjąć się zadania, jakim jest gra terenowa pn.„Rozegraj okolicę" (poznanie zasobów regionu i integracja społeczności lokalnej). Zadaniem grupy projektowej będzie przygotowanie i przeprowadzenie gry dla wybranych grup. W przygotowanie przedsięwzięcia zaangażowanych jest obecnie 22 wolontariuszy, a wspierają ich: opiekun grupy p. Izabella Szablewska, p. Monika Włoch oraz p. Krzysztof Chudak. Dla młodzieży udział w projekcie jest szansą na kształtowanie świadomości wpływu na zachodzące wokół nich zmiany, nabycie umiejętności współdziałania w zespole oraz pozyskiwania sojuszników.
Jak przygotować się do organizacji gry miejskiej?
W dniu 13 kwietnia br. członkowie Szkolnego Klubu Wolontariusza uczestniczyli w warsztatach z zakresu organizacji gry miejskiej. Zajęcia, które trwały ponad 5 godzin, prowadził trener z CEO p. Mateusz Konieczny. Podczas warsztatów uczniowie wypracowali plan działań na podstawie rozpoznanych zasobów i w nawiązaniu do potrzeb swojej okolicy. Wspólnie z trenerem zastanowili się także, w jaki sposób pozyskać sojuszników i wypromować projekt. Młodzież aktywnie uczestniczyła w zajęciach, podjęła się zadań, angażując w ich realizację społeczność szkolną, w tym również nauczycieli.
Noc pełna inspiracji ….
Wolontariusze pełni pomysłów, chęci do działania, entuzjazmu po warsztatach z p. Mateuszem Koniecznym wyszli z propozycją organizacji „Nocy pełnej inspiracji”, dlatego noc z 17/18 kwietnia spędzili w szkole pod opieką p. Izabelli Szablewskiej oraz p. Moniki Włoch, która towarzyszy i wspiera wolontariuszy podczas każdej z edycji programu „Młody Obywatel”. Podczas spotkania młodzież opracowała plan gry miejskiej, zadania oraz przygotowała potrzebne materiały. Uczeń Adam Ratajczak przygotował logo naszej akcji oraz mapę. Śmigielskie potyczki z wiatrakami, bo taki tytuł nosi nasza tegoroczna akcja, rozegrane zostaną już niebawem. Po ciężkiej pracy przyszedł czas na regenerację sił i wspólny posiłek. Potem wolontariusze przystąpili do dalszej pracy. Podczas nocy młodzież przygotowała się nie tylko do gry miejskiej, ale również do organizacji innych inicjatyw, które odbędą się już niebawem na terenie naszego gimnazjum i miasta.
Historycznie i z humorem czyli święto patrona w gimnazjum
W czwartek, 30 kwietnia br., na trzy dni przed 224 rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja, obchodziliśmy święto patrona. Po lekcjach członkowie społeczności gimnazjum zgromadzili się w sali widowiskowej Centrum Kultury. Po wprowadzeniu sztandaru, odśpiewaniu hymnu państwowego i hymnu szkoły, głos zabrała pani wicedyrektor, która powitała zabranych. Potem uczniowie klasy IId pod kierunkiem p. Krzysztofa Chudaka przypomnieli nam, jakie znaczenie miała „majowa” konstytucja w dziejach ojczyzny i w jakim trudnym czasie była uchwalona. Po przerwie sceną zawładnęli członkowie kółka teatralnego prowadzonego przez p. Hannę Portalę. Młodzi aktorzy z kl. IIIa ze swadą i poczuciem humoru przedstawili niekonwencjonalną, pełną baśniowych nawiązań i zabawnych dialogów historię Czerwonego Kapturka, który zamiast babci… szukał księcia.
Gimnazjum w Śmiglu